Sesja w USA upłynęła pod znakiem zdecydowanej przewagi sprzedających. Przyczyny takiego stanu rzeczy były przynajmniej dwie - słabe dane z gospodarki Stanów Zjednoczonych oraz pesymistyczne wiadomości dotyczące strefy euro.
Ostatecznie wszystkie najważniejszy indeksy amerykańskich giełd notowania kończyły na około 2-procentowych minusach. Z minimalnie mniejszą stratą finiszowały S&P500 i technologiczny Nasdaq. Wspomnianą barierę przekroczył natomiast DJIA.
Zobacz przebieg notowań na Wall Street src="http://www.money.pl/u/money_chart/graphchart_ns.php?ds=1318836600&de=1318860300&sdx=0&i=&ty=1&ug=1&s%5B0%5D=DJI&s%5B1%5D=S%26P&s%5B2%5D=Nasdaq&w=460&h=250&cm=1&rl=1"/>Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej
Na niekorzyść kupujących wypadły dane makro. Ponad dwukrotnie niższy od oczekiwań okazał się odczyt wskaźnika obrazującego aktywność gospodarczą w rejonie Nowego Jorku (Empire State Manufacturing Index). W związku z tym indeks, mimo lekkiego wzrostu, wciąż znajduje się bardzo blisko rocznego minimum.
Następnie inwestorzy poznali dane o produkcji przemysłowej. Choć we wrześniu zgodnie z prognozami wzrosła ona o 0,2 proc., to w dół zrewidowano dane za sierpień. Produkcja utrzymała się wówczas na niezmienionym poziomie, a nie, jak wcześniej podawano, wzrosła o 0,2 procent.
Głównym powodem spadków były jednak dwie informacje z Europy. Inwestorów liczących na szybkie rozwiązania europejskiego kryzysu zaskoczył niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble, który zapowiedział, że zaplanowany na 23 października szczyt UE nie przyniesie przełomu w tej sprawie. Niepokoiły także spekulacje, że agencje ratingowe mogą obniżyć wiarygodność kredytową Francji i Niemcom.
W efekcie splotu niekorzystnych wiadomości inwestorzy bez oporów pozbywali się akcji, a dwa główne indeksy -DJIA i S&P500 - zamiast wyznaczyć nowe szczyty, kolejny raz nie dały rady pokonać będących dosłownie na wyciągnięcie ręki i kluczowych przynajmniej w średnim terminie obszarów - 11.600-11.700 (DJIA) i 1.220-1.230 pkt (S&P500).
Co ciekawe, na 30 największych amerykańskich spółek (Dow Jones Industrial Average) żadna nie zakończyła notowań powyżej piątkowego zamknięcia. Najmocniej przecenione zostały Alcoa (-6,6 proc.) oraz Hewlett-Packard (-4,8 proc.). Stratą poniżej 1-proc. progu mogą pochwalić się tylko cztery spółki - AT&T, Exxon Mobil, Intel i Procter & Gamble.
Czytaj więcej w gospodarczych raportach Money.pl | |
---|---|
[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/t161148.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ratingi;w;dol;a;i;tak;sa;lepsi;od;polski,32,0,936224.html) | Są na skraju bankructwa, a ratingi mają lepsze od Polski Money.pl zestawił oceny agencji ratingowych największych europejskich gospodarek. Ekonomiści wieszczą recesję. |
[ ( http://static1.money.pl/i/h/136/t157832.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grecja;zbankrutuje;w;grudniu;juz;zdecydowali,82,0,925010.html) | Grecja zbankrutuje w grudniu. Już zdecydowali Grecy swoje kłopoty zawdzięczają rządom z lat osiemdziesiątych. |