Notowania

Wall Street: Zamiast nowych szczytów... mocne spadki

Z 30 największych spółek z USA żadnej nie udało się zakończyć sesji nad kreską.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tomás Fano/CC/Flickr)

Sesja w USA upłynęła pod znakiem zdecydowanej przewagi sprzedających. Przyczyny takiego stanu rzeczy były przynajmniej dwie - słabe dane z gospodarki Stanów Zjednoczonych oraz pesymistyczne wiadomości dotyczące strefy euro.

Ostatecznie wszystkie najważniejszy indeksy amerykańskich giełd notowania kończyły na około 2-procentowych minusach. Z minimalnie mniejszą stratą finiszowały S&P500 i technologiczny Nasdaq. Wspomnianą barierę przekroczył natomiast DJIA.

Zobacz przebieg notowań na Wall Street Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Na niekorzyść kupujących wypadły dane makro. Ponad dwukrotnie niższy od oczekiwań okazał się odczyt wskaźnika obrazującego aktywność gospodarczą w rejonie Nowego Jorku (Empire State Manufacturing Index). W związku z tym indeks, mimo lekkiego wzrostu, wciąż znajduje się bardzo blisko rocznego minimum.

Następnie inwestorzy poznali dane o produkcji przemysłowej. Choć we wrześniu zgodnie z prognozami wzrosła ona o 0,2 proc., to w dół zrewidowano dane za sierpień. Produkcja utrzymała się wówczas na niezmienionym poziomie, a nie, jak wcześniej podawano, wzrosła o 0,2 procent.

Głównym powodem spadków były jednak dwie informacje z Europy. Inwestorów liczących na szybkie rozwiązania europejskiego kryzysu zaskoczył niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble, który zapowiedział, że zaplanowany na 23 października szczyt UE nie przyniesie przełomu w tej sprawie. Niepokoiły także spekulacje, że agencje ratingowe mogą obniżyć wiarygodność kredytową Francji i Niemcom.

W efekcie splotu niekorzystnych wiadomości inwestorzy bez oporów pozbywali się akcji, a dwa główne indeksy -DJIA i S&P500 - zamiast wyznaczyć nowe szczyty, kolejny raz nie dały rady pokonać będących dosłownie na wyciągnięcie ręki i kluczowych przynajmniej w średnim terminie obszarów - 11.600-11.700 (DJIA) i 1.220-1.230 pkt (S&P500).

Co ciekawe, na 30 największych amerykańskich spółek (Dow Jones Industrial Average) żadna nie zakończyła notowań powyżej piątkowego zamknięcia. Najmocniej przecenione zostały Alcoa (-6,6 proc.) oraz Hewlett-Packard (-4,8 proc.). Stratą poniżej 1-proc. progu mogą pochwalić się tylko cztery spółki - AT&T, Exxon Mobil, Intel i Procter & Gamble.

Czytaj więcej w gospodarczych raportach Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/t161148.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ratingi;w;dol;a;i;tak;sa;lepsi;od;polski,32,0,936224.html) Są na skraju bankructwa, a ratingi mają lepsze od Polski Money.pl zestawił oceny agencji ratingowych największych europejskich gospodarek. Ekonomiści wieszczą recesję.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/136/t157832.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grecja;zbankrutuje;w;grudniu;juz;zdecydowali,82,0,925010.html) Grecja zbankrutuje w grudniu. Już zdecydowali Grecy swoje kłopoty zawdzięczają rządom z lat osiemdziesiątych.
Tagi: sesja na wall street, s&p500, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, komentarze giełdowe, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz