Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ważne zmiany w EBC. Inwestorzy poczekają dłużej

0
Podziel się:

Stopy procentowe w strefie euro pozostały na rekordowo niskim poziomie.

Mario Draghi, prezes EBC
Mario Draghi, prezes EBC (ec.europa.eu)

Koszt pieniądza w strefie euro pozostał na rekordowo niskim poziomie. Referencyjna stopa procentowa wynosi więc 0,15 procent. Dodatkowo prezes Mario Draghi zapowiedział dodatkowe działania wsparcia dla banków oraz zmiany w harmonogramie posiedzeń.

Aktualizacja 15:15

Wraz z nowym rokiem posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego będą odbywać się co 6 tygodni. Dotychczas regularne spotkania odbywały się raz w miesiącu. Inwestorzy i obserwatorzy rynku będą musieli dłużej czekać na kolejne komunikaty dotyczące polityki pieniężnej.

Efektem posiedzenia EBC, oprócz decyzji odnośnie stóp procentowych, jest także zapowiedź innych działań stymulujących rozwój gospodarczy w strefie euro. Rada zdecydowała procedować w sprawie TLTRO. W ramach tego programu banki miałyby uzyskać możliwość zaciągania w banku centralnym pożyczek na kwotę maksymalnie biliona euro. Dwie pierwsze transze pomocowe zostaną udostępnione 18 września i 11 grudnia 2014 roku. Do połowy 2016 roku będą jeszcze cztery dodatkowe transze.

Niska inflacja w strefie euro, a nawet zagrożenie deflacją w połączeniu ze zbyt powolnym wzrostem gospodarczym wymusiły przed miesiącem podjęcie działań stymulujących. Bezpośrednim celem ostatnich obniżek jest aktywizacja akcji kredytowej, a pośrednio także osłabienie euro.

Największe zainteresowanie rynków dotyczy stopy depozytowej, która jest w tej chwili na poziomie minus 0,1 procent. Oznacza to, że banki komercyjne lokując swoje pieniądze w banku centralnym nie tylko nie zarobią na oprocentowaniu, ale i będą musiały do tego jeszcze dopłacić.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)