Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wielu chętnych do nadzorowania gazoportu

0
Podziel się:

11 podmiotów, skupiających w sumie 17 firm, złożyło wnioski o udział w postępowaniu na wybór wykonawcy usług nadzoru inwestorskiego nad budową terminalu gazu skroplonego (LNG) w Świnoujściu.

Wielu chętnych do nadzorowania gazoportu
(KellyBoreson/iStockphoto)

11 podmiotów, skupiających w sumie 17 firm, złożyło wnioski o udział w postępowaniu na wybór wykonawcy usług nadzoru inwestorskiego nad budową terminalu gazu skroplonego (LNG) w Świnoujściu, poinformowała w czwartek spółka Polskie LNG, (PLNG), która odpowiada za budowę gazoportu. Wśród oferentów są firmy z 9 krajów m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Danii, Norwegii, Francji i Hiszpanii.

_ Do zadań wykonawcy będzie należało sprawowanie nadzoru - w imieniu inwestora - nad realizacją robót budowlanych, montażowych i instalacyjnych, czyli m.in.: weryfikacja dokumentacji projektowej, prowadzenie odbiorów prac i robót, udział w czynnościach rozruchowych i testach sprawnościowych kompletnego obiektu _ - czytamy w komunikacie.

Procedura wyboru wykonawcy usług nadzoru inwestorskiego ma charakter otwarty i jest dwuetapowa. Do 26 października 2009 r. zostaną wybrane cztery podmioty, które zostaną zaproszone do składania ofert wstępnych, w terminie do 15 grudnia 2009 r. Następnie odbędą się negocjacje z oferentami, po których - do 15 lutego 2010 r. - będą mogli składać oferty ostateczne. Podpisanie umowy z wykonawcą usług nadzoru inwestorskiego dla terminalu LNG w Świnoujściu planowane jest w marcu 2010 roku.

Pod koniec września PLNG otrzymało oferty w postępowaniu na wybór wykonawcy terminalu LNG od ośmiu konsorcjów. Wśród oferentów, w składzie różnych konsorcjów, znalazły się polskie firmy giełdowe - PBG, Polimex-Mostostal Siedlce, Budimex Dromex i Pol-Aqua.

Z ostatnich informacji wynikało, że wartość inwestycji może wynosić ok. 600 mln euro.

Plan finansowania całej inwestycji, zakłada że Gaz-System poniesie 20-40% kosztów projektu, resztę finansowania zapewnią banki, w tym kredyty w Europejskim Banku Inwestycyjnym (EBI) minimum 200 mln euro oraz Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) do 100 mln euro, a także _ klub _ banków komercyjnych. Projekt może też liczyć na ok. 55 mln euro bezzwrotnej dotacji w ramach recovery plan.

Ostatnio Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG)
podpisało umowę z Qatargas Operating Company Ltd. na dostawę gazu skroplonego (LNG). Umowa na lata 2014 -2034, gwarantuje dostawę ok. 1 mln ton gazu LNG rocznie, czyli ok. 1,5 mld m sześc. gazu rocznie o wartości ok. 550 mln USD.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)