Notowania

wyniki wirtualnej polski
16.11.2015 09:05

Wirtualna Polska podała wyniki. Przejęcia procentują

Po trzech kwartałach grupa zyskała prawie 5,5 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
Jacek Świderski, prezes Wirtualnej Polski

Najpopularniejszy w Polsce horyzontalny portal internetowy poprawia wyniki 10-krotnie. Dzięki przejęciom rynkowym przychody w rok zwiększyły się o prawie 100 mln zł. To nie koniec ekspansji Wirtualnej Polski, która wchodzi na rynek telewizyjny. A założyciele przejęli ponad 50 proc. udziałów w Grupie.

Grupa Wirtualna Polska zarobiła prawie 5,5 mln zł w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku. To prawie 10-krotnie lepszy wynik niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Złożyły się na to przychody na poziomie 223 mln zł - o blisko 100 mln zł wyższe niż przed rokiem. W tym 212,6 mln pochodziło ze sprzedaży reklam.

Nie uwzględniając akwizycji, przychody gotówkowe GWP za trzy kwartały wzrosły o 25 proc. do 194 mln zł, skorygowana EBITDA wzrosła do 74 mln zł. W samym trzecim kwartale spółka zanotowała stratę w wysokości 3,26 mln zł. Przy czym wynik obciążyła jednorazowa korekta w wycenie spółki zależnej Domodi.

- Domodi rośnie dużo szybciej niż zakładały biznesplany w momencie podpisywania umowy przejęcia udziałów. Stąd potrzeba aktualizacji wyceny, co wpływa na wynik netto - tłumaczyła podczas konferencji Elżbieta Bujniewicz-Belka, wiceprezes GWP odpowiedzialna za finanse. Gdyby tej korekty nie było, zysk w III kw. wyniósłby ok. 11,9 mln zł.

Jak wskazywał prezes GWP Jacek Świderski, Domodi jest najszybciej rosnącym biznesem w całej grupie, wyprzedzając spółkę Money.pl (w segmencie lead generation).

Konferencję zaczął jednak od zdjęcia myśliwca i jednej liczby - "75%". O tyle wzrosły bowiem przychody gotówkowe GWP, porównując III kw. 2015 r. do III kw. 2013 r., czyli od momentu, w którym ogłoszono, że Grupa o2 przejmuje Wirtualną Polskę.

- To jest wynik rzadko spotykany dla tak dojrzałej spółki i rynku. Czujemy się trochę jak pilot myśliwca - mówił Świderski. Mówił też o zmianie w udziałach w firmie - po rozliczeniu premii z funduszem inwestycyjnym Innova, ponad 50 proc. głosów w holdingu ma trójka założycieli: Jacek Świderski, Michał Brański i Krzysztof Sierota.

Znaczący wzrost zarówno przychodów jak i zysków Wirtualnej Polski wynika w dużej mierze z akwizycji, na które w tym roku spółka wydała kilkadziesiąt milionów złotych. Po debiucie giełdowym do grupy dołączyły radia internetowe - OpenFM i PolskaStacja, spółka NextWeb Media (wydawca serwisów abcZdrowie.pl, Parenting.pl). Ostatnie przejęcia nastąpiły jesienią - Wirtualna Polska nabyła Finansowysupermarket.pl oraz spółkę Web Broker, a także spółkę modową Allani. Akwizycje mają pomóc w przyspieszeniu ekspansji na rynku e-commerce.

Kolejnym przedsięwzięciem w działalności Wirtualnej Polski jest wejście na rynek telewizyjny. Spółka WP1 Sp. z o.o. otrzymała koncesję na program WP1. Świderski nie chciał jednak zdradzać więcej szczegółów w tej kwestii.

- Już teraz mamy sporo własnych treści, które są na poziomie telewizyjnym. Na pewno autorskie formaty i programy będą stanowić w kanale WP1 istotniejszą część oferty niż ma to miejsce u niektórych nadawców - dodał.

Zadłużenie na koniec trzeciego kwartału wyniosło 184 mln zł. GWP ma na rachunkach bankowych 82,5 mln zł.

Od maja Wirtualna Polska jest notowana na giełdzie w Warszawie. Jej akcje systematycznie zyskują na wartości. Od debiutu kurs wzrósł około 25 proc. do poziomu ponad 40 zł za sztukę. Przy takiej wycenie cała spółka warta jest 1,1 mld zł.

Notowania akcji Wirtualnej Polski

Grupa Wirtualna Polska jest właścicielem jednego z dwóch najpopularniejszych w Polsce horyzontalnych portali internetowych - Wirtualnej Polski. Prowadzi również portal horyzontalny o2 oraz liczne specjalistyczne portale wertykalne, w tym w szczególności portale o tematyce biznesowej - Money.pl, portale dotyczące nowych technologii - np. Dobreprogramy, portale o tematyce sportowej - np. Sportowe Fakty, oraz portale o charakterze rozrywkowym - np. Pudelek.

We wrześniu Grupa Wirtualna Polska miała ponad 18 mln użytkowników, wyprzedzając m.in. Onet czy Allegro.

_ Holding Wirtualna Polska jest właścicielem portalu money.pl. _

Tagi: wyniki wirtualnej polski, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz