Notowania

wph
23.12.2015 16:58

Wirtualna Polska przejmuje spółkę Enovatis

To największa transakcja WPH od momentu połączenia WP i o2.

Podziel się
Dodaj komentarz
Jacek Świderski, prezes Wirtualnej Polski

Wirtualna Polska Holding sfinalizowała przejęcie wszystkich akcji spółki Enovatis - właściciela portali turystycznych wakacje.pl, easygo.pl i wypoczynek.pl. To największa transakcja WPH od momentu połączenia WP i o2.

Według środowego komunikatu WPH, Grupa WP nabyła tytuł prawny do wszystkich 5.750.000 akcji gdańskiej spółki Enovatis. Stało się to możliwe dzięki uruchomieniu finansowania z istniejących linii kredytowych. Sprzedającymi jest Talnet Holding Limited (spółka prawa cypryjskiego z siedzibą w Limassol) oraz 7 osób fizycznych. Cena sprzedaży za wszystkie akcje wynosi łącznie 83 566 182 zł.

Enovatis jest największym i najszybciej rozwijającym się agentem turystycznym online (OTA) w kraju. W portfolio spółki znajdują się trzy popularne portale turystyczne -wakacje.pl, easygo.pl i wypoczynek.pl. Spółka operuje w czterech segmentach: pakietowej turystyki wyjazdowej i turystyki wypoczynkowej, sprzedaży biletów lotniczych oraz pośrednictwie w rezerwacji miejsc hotelowych w Polsce i na świecie.

Przychody Enovatis za 2014 rok wyniosły 26,6 mln zł, a zysk operacyjny po wyeliminowaniu amortyzacji wyniósł 6,2 mln zł. W okresie ostatnich 12 miesięcy zakończonym 30 listopada 2015 roku niezaudytowane przychody spółki wyniosły 32,4 mln zł, a zysk operacyjny po wyeliminowaniu amortyzacji wyniósł 8,5 mln zł.

- Zakup Enovatis to największa transakcja od połączenia WP i o2. Znacząco zbliża nas do przyjętego wówczas strategicznego celu, jakim jest osiągnięcie 50 proc. przychodów i EBITDA Grupy z rynku e-commerce. Inwestycja w segment turystyczny świetnie wpisuje się w naszą filozofię wspomagania Polaków w ich decyzjach konsumenckich, w tym przypadku dotyczących wyboru biura podróży i miejsca spędzania wolnego czasu - powiedział prezes Wirtualnej Polski Holding. Jacek Świderski.

- Inwestujemy w segment o silnych napędach rynkowych wspieranych megatrendami bogacenia się społeczeństwa, wzrostu częstotliwości wyjazdów urlopowych i aktywności turystycznej mieszkańców mniejszych miejscowości. W szybkim tempie zwiększa się skłonność i zaufanie Polaków do e-shoppingu. Zgodnie z prognozami rynek OTA w Polsce będzie rósł w tempie ok 15-17 proc., a skuteczność operacyjna i siła marki wakacje.pl skutkuje zwiększaniem udziału Enovatis w tym rynku - dodał VP Corporate Development Grupy Wirtualna Polska Grzegorz Czapski, także cytowany w komunikacie.

Grupa Wirtualna Polska jest właścicielem jednego z dwóch najpopularniejszych w Polsce horyzontalnych portali internetowych - Wirtualnej Polski. Prowadzi również portal horyzontalny o2 oraz liczne specjalistyczne portale wertykalne, w tym w szczególności portale o tematyce biznesowej - Money.pl oraz Biztok, portale dotyczące nowych technologii - np. Dobreprogramy, portale o tematyce sportowej - np. Sportowe Fakty, oraz portale o charakterze rozrywkowym - np. Pudelek. Spółka jest notowana na GPW od maja 2015 r.

Tagi: wph, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz