Notowania

finanse
04.01.2016 10:57

Work Service: Stopa bezrobocie spadnie do 9,1%, płace wzrosną o 5% w 2016 r.

Podziel się
Dodaj komentarz

Stopa bezrobocia rejestrowanego spadnie do 9,1%, przy rekordowej liczbie rekrutacji i wzroście wynagrodzeń na poziomie 5% w 2016 r., wynika z prognoz Work Service.

"Prognozowane utrzymanie wzrostu gospodarczego na poziomie 3,5-3,8% będzie wymuszało wzrosty zatrudnienia o ponad 1% r/r. Największe zapotrzebowanie na dodatkowe kadry będą miały branże automotive, logistyka, IT, centra BPO i przetwórstwo przemysłowe. Nowa perspektywa unijna pobudzi również zamówienia w budownictwie, więc także tu łatwiej będzie o zatrudnienie w nowym roku" - powiedział pełnomocnik zarządu Work Service Krzysztof Inglot, cytowany w komunikacie.

Dodał, że utrzymująca się dobra koniunktura przełoży się na dalsze, systematyczne spadki bezrobocia.

"Znając kierunki, w jakich zmierza gospodarka i rynek pracy, prognozujemy, że na koniec 2016 roku bezrobocie osiągnie poziom 9,1%. W naszych założeniach przyjmujemy, że dynamika spadku bezrobocia będzie niższa niż w 2015 roku, a będzie to spowodowane ograniczonym dostępem do kapitału ludzkiego. Jeżeli jednak zostanie utrzymany wzrost gospodarczy, a tym samym poziom wzrostu zatrudnienia, również w kontekście starzejącego się społeczeństwa i emigracji zarobkowej, możemy zmierzać do modelu pełnego zatrudnienia. Oznacza to, że stopa bezrobocia liczona metodą BAEL, w perspektywie najbliższych 4-5 lat będzie zbliżała się do zera" - wskazał Inglot.

Demografia oraz migracje zarobkowe dają o sobie znać i brak rąk do pracy staje się coraz dotkliwszym problemem polskiego rynku.

"Rok 2016 to czas, gdy będziemy obserwować pogłębianie się deficytów pracowniczych i tym samym zwiększających się trudności w uzupełnianiu zasobów kadrowych. Efektem tych tendencji będzie dalsze umacnianie się rynku pracownika, a przede wszystkim rosnąca nie tylko ilość, ale i jakość zatrudnienia" - powiedział Inglot.

"Przy trendzie bezrobocia zmierzającego sukcesywnie w dół, pogłębianie się deficytów kadrowych jest nieuniknione. Polska będzie musiała wspierać swój rozwój gospodarczy przyciąganiem pracowników zza granicy. Z naszych badań wynika, że dla 20% polskich przedsiębiorców krajem, który najlepiej uzupełni polskie braki pracowników jest Ukraina" - powiedział prezydent rady nadzorczej Work Service Tomasz Misiak, również cytowany w komunikacie.

Eksperci Work Service wskazują, że w perspektywie najbliższych lat, może dojść do nawet 2-krotnego wzrostu sektora pracy tymczasowej.

Tagi: finanse, bankowość, forex, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz