Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
giełda
09.10.2017 11:32

Wskaźnik koniunktury w przemyśle IRG SGH spadł o 1,2 pkt m/m do 3,2 pkt w IX

Podziel się
Dodaj komentarz

Wskaźnik koniunktury w przemyśle przetwórczym, wyliczany przez Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRG SGH), spadł o 1,2 pkt m/m do 3,2 pkt we wrześniu 2017 r., podał Instytut. Jednocześnie odnotowano wzrost o 4,8 pkt w ujęciu rocznym.

"Spadek wartości wskaźnika miał miejsce w firmach prywatnych. Publiczne odnotowały jego wzrost. Zwiększyły się salda produkcji i ogólnego portfela zamówień. Maleją zamówienia eksportowe. Zmalały także salda pytań o wielkość zatrudnienia i sytuację finansową przedsiębiorstw. Rosną ceny i zapasy. Poprawiły się natomiast opinie o ogólnej kondycji gospodarki polskiej. Oczekiwania na nadchodzące miesiące są pesymistyczne" - czytamy w komunikacie.

IRG SGH ocenia, że nadchodzi okres negatywnego oddziaływania czynników sezonowych.

W przekroju według głównych grup produktowych, poprawę koniunktury odnotowano w produkcji nietrwałych dóbr inwestycyjnych. W pozostałych grupach zanotowano pogorszenie koniunktury - największe w produkcji dóbr inwestycyjnych.

W przekroju według wielkości zatrudnienia, pogorszenie koniunktury miało miejsce w przedsiębiorstwach najmniejszych, zatrudniających do 50 pracowników oraz w przedsiębiorstwach zatrudniających od 251 do 500 pracowników. Największa poprawa koniunktury miała miejsce w przedsiębiorstw największych, zatrudniających ponad 500 pracowników.

W rozbiciu regionalnym największe pogorszenie miało miejsce w województwach dolnośląskim i śląskim, największa poprawa - w województwach świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim, podał także Instytut.

Tagi: giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz