Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wskaźnik PMI dla Polski wzrósł m/m do 54,3 pkt w grudniu

0
Podziel się:
Wskaźnik PMI dla Polski wzrósł m/m do 54,3 pkt w grudniu

Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI polskiego sektora przemysłowego wzrósł do 54,3 pkt w grudniu br. z 51,9 pkt zanotowanych przed miesiącem, poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych.

Konsensus rynkowy wynosił 52,2 pkt.

Wartość wskaźnika wynosząca ponad 50 pkt oznacza wzrost aktywności przemysłowej, a poniżej tego progu - spadek aktywności.

"W grudniu wskaźnik PMI utrzymał się powyżej neutralnego progu 50 dwudziesty siódmy miesiąc z rzędu, wskazując na poprawę warunków gospodarczych w polskim sektorze przemysłowym. Ponadto, wzrósł z najniższego poziomu od 25 miesięcy odnotowanego w październiku (50,2) do 54,3, wykazując najszybsze ogólne tempo wzrostu w sektorze od lipca 2015 " - czytamy w komunikacie.

Grudniową poprawę koniunktury odzwierciedlały wszystkie subindeksy: produkcja, nowe zamówienia, poziom zatrudnienia, czas dostaw oraz poziom zapasów pozycji zakupionych, głosi raport.

Markit zwrócił też uwagę, że w grudniu liczba nowych zamówień zwiększała się w najszybszym tempie od marca, a eksport wzrósł pierwszy raz od września, zwiększony napływ nowych zleceń oraz gwałtowny spadek zaległości produkcyjnych poskutkowały najszybszym wzrostem wielkości produkcji od czerwca 2015. Ponadto średnie koszty produkcji zwiększyły się w najszybszym tempie od stycznia 2012 roku, co zmusiło polskich producentów do najgwałtowniejszej podwyżki cen od kwietnia 2011 roku.

"Rok 2016 zakończył się bardzo dobrze dla polskiego sektora przemysłowego. Grudniowe dane wykazały wzrost wielkości produkcji, poziomu zatrudnienia oraz liczby nowych zamówień. Najnowsze prognozy IHS Markit przewidują, że do stycznia 2017 ekspansja produkcji przemysłowej r/r osiągnie próg 8%. Oznaczałoby to najsilniejszy wzrost od początku 2015. W grudniu koszty produkcji wciąż rosły, a 14,5- punktowy skok Wskaźnika Kosztów Produkcji zaobserwowany na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy był bezprecedensowy w historii badań" - powiedział starszy ekonomista IHS Markit i autor raportu Trevor Balchin, cytowany w komunikacie.

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)