Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ubezpieczenia komunikacyjne i rolne obniżyły wynik PZU

5
Podziel się:

W prezentacji wynikowej ubezpieczyciel tłumaczy, że wpływ na wyniki miała m.in. wyższa częstość szkód w ubezpieczeniach komunikacyjnych oraz gorsze wyniki w ubezpieczeniach upraw rolnych.

Ubezpieczenia komunikacyjne i rolne obniżyły wynik PZU
(PZU S.A.)

PZU zarobił więcej w trzecim kwartale tego roku, ale biorąc pod uwagę trzy pierwsze kwartały tego roku, spółka zaliczyła w ujęciu rocznym spadek zysku. W prezentacji wynikowej ubezpieczyciel tłumaczy, że wpływ na wyniki miała m.in. wyższa częstość szkód w ubezpieczeniach komunikacyjnych oraz gorsze wyniki w ubezpieczeniach upraw rolnych. Spółka miała również wyższe koszty administracyjne, co wynika m.in. z rozpoczęcia konsolidacji przejętego niedawno Alior Banku.

W trzecim kwartale tego roku Powszechny Zakład Ubezpieczeń (PZU) odnotował 648,99 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej. To więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego, kiedy wynik ten wyniósł 510,9 mln zł. W sumie z tytułu zwartych umów ubezpieczenia, PZU w trzecim kwartale zabrał 4,844 mld zł wobec 4 334,83 mln zł rok wcześniej.

- Po trudnej pierwszej połowie roku kiedy mieliśmy do czynienia z presją na wynik inwestycyjny oraz wysokimi wypłatami odszkodowań z ubezpieczeń rolnych, w trzecim kwartale tego roku powróciliśmy do znacznie wyższej rentowności mierzonej zyskiem netto. Zarobiliśmy 649 mln zł - to prawie tyle, ile w całym pierwszym półroczu. Jeżeli na rynki finansowe powróci przewidywalność, to w kolejnych okresach powinniśmy bardziej odczuć efekt rosnącej składki i redukcji kosztów w działalności ubezpieczeniowej, co pozwala bardziej optymistycznie patrzeć na cały bieżący rok - skomentował prezes Michał Krupiński, cytowany w komunikacie.

Tomasz Kulik dodał, że spółce udało się zwiększyć udziały rynkowe. - Osiągnęliśmy rekordowe 45 procent udziału w rynku ubezpieczeń na życie ze składką okresową. Rentowność ubezpieczeń grupowych i indywidualnie kontynuowanych pozostaje na bardzo wysokim poziomie. W trzecim kwartale poprawiliśmy marżę zysku operacyjnego w tym segmencie do 24,4 procent. W ubezpieczeniach komunikacyjnych pomimo wzrostu składek musimy jeszcze trochę poczekać na poprawę wyników. W tym aspekcie silna dyscyplina kosztowa może być kluczem do oferowania naszym klientom w Polsce rozwiązań atrakcyjnych cenowo, pomimo znacznych podwyżek cen na rynku. Dlatego cieszy konsekwentna poprawa wskaźników kosztów administracyjnych. Na koniec trzeciego kwartału tego roku wskaźnik tych kosztów dla polskich spółek ubezpieczeniowych spadł o 0,7 pkt proc. rok do roku do wartości 7,7 proc. - dodał CFO spółki Tomasz Kulik.

W okresie 9 miesięcy tego roku spółka zarobiła 1,309 mld złotych (zysk przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej), wobec 1,833 mld złotych rok wcześniej, a wartość zebranych składek wyniosła 14,706 mld złotych i była o ponad miliard większa w stosunku do tego samego okresu rok wcześniej.

Więcej sprzedanych ubezpieczeń i wyższe ceny

Wyższa suma składek to efekt m.in. rosnącej liczby oraz wyższych cen ubezpieczeń komunikacyjnych oraz wzrostu składki regularnej w segmencie ubezpieczeń grupowych i indywidualnie kontynuowanych.

Spółka odnotowała spadek w segmencie indywidualnych produktów bancasurance, czyli produktów ubezpieczeniowych sprzedawanych za pośrednictwem banków. Mniej składek zebrano również na rynkach zagranicznych. Spadek zebranych tam składek względem 2015 roku wyniósł 7,519 mln zł, w związku z dezinwestycją w PZU Litwa we wrześniu 2015 roku. Był on jednak częściowo skompensowany dzięki rozwojowi sprzedaży w innych spółkach krajów bałtyckich.

Wzrost wartości odszkodowań

W raporcie podano, że po trzech kwartałach 2016 roku wartość netto odszkodowań i świadczeń oraz przyrostu rezerw Grupy PZU wyniosła 9 771,3 mln zł. W stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku to wzrost o 7,6 procent.

Do zmiany wartości odszkodowań i świadczeń netto przyczyniły się: wzrost wartości odszkodowań i świadczeń w grupie ubezpieczeń pozostałych szkód rzeczowych w segmencie klienta masowego, w tym głównie ubezpieczeń dotowanych upraw rolnych oraz wzrost wartości odszkodowań i świadczeń w ubezpieczeniach OC komunikacyjnych w segmencie klienta masowego.

Rosły również koszty administracyjne grupy. W okresie od stycznia do września wyniosły ona 1,884 mld złotych, wobec 1,194 mld złotych rok wcześniej. Daje to wzrost na poziomie 57,8 procent. Wzrost wynikał w głównej mierze z rozpoczęcia konsolidacji Alior Bank. Koszty grupy PZU wzrosły z tego tytułu o 757,7 mln złotych.

Koszty przejęcia Alior Banku po trzech kwartałach 2016 roku wzrosły o 176,3 mln zł w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Wzrost ten był w szczególności rezultatem wyższej sprzedaży w segmencie klienta masowego i korporacyjnego.

Grupa kapitałowa Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA (Grupa PZU) jest jedną z największych instytucji finansowych w Polsce, a także Europie Środkowo-Wschodniej. Oprócz działalności ubezpieczeniowej Grupa PZU prowadzi także działalność w zakresie zarządzania otwartym funduszem emerytalnym, funduszami inwestycyjnymi i programami oszczędnościowymi. Spółka jest właścicielem m.in. Alior Banku. Posiada 29,22 procent akcji spółki.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
Jarek
6 lat temu
No i dlatego podniosą składki. Bo przecież muszą z czegoś wypłacać "ogromne" ubezpieczenia.
oko67
6 lat temu
Powiem tak, nic z tymi złodziejami nie chcę mieć nic wspólnego
Polak
6 lat temu
Skoro nie umieją zarządzać własnym portfelem ubezpieczeń, to nie powinni się pchać do zarządzania bankowością.
sas
6 lat temu
Myślę że za mało płacą radzie nadzorczej i to jest przyczyną gorszych wyników
ach ten Putin
6 lat temu
Patrząc na ilość prawników podnoszących wartość odszkodowań cienko będzie. Przykładem niech nam świeci ostatnia ustawa rosyjska obniżająca wartość odszkodowań za straty moralne do wielkości realnej.:))