Notowania

lts
27.10.2011 10:15

Wyniki Lotosu o pół miliarda w dół?

Osłabienie złotego wpłynie negatywnie na wyniki Grupy Lotos za trzeci kwartał bieżącego roku, które obniżą się o około 0,5 mld zł, wynika z szacunków spółki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)

Osłabienie złotego wpłynie negatywnie na wyniki Grupy Lotos za trzeci kwartał bieżącego roku, które obniżą się o około 0,5 mld zł, wynika z szacunków spółki.

_ Ze względu na gwałtowne osłabienie PLN względem USD pod koniec III kwartału 2011 roku w wyniku operacyjnym spółki odzwierciedlone zostaną różnice kursowe wynikające z wahań kursu USD/PLN oraz wielkości zobowiązań walutowych związanych głównie z zakupem ropy naftowej, których szacowany wpływ na raportowany EBIT wyniesie ok. -284 mln zł _ - czytamy w komunikacie.

Firma podała, że jednocześnie pomimo stabilnych cen surowców i produktów wyrażonych w USD, ich wzrost wyrażony w PLN przyczynił się do powstania tzw. efektu LIFO, zwiększającego raportowany wynik EBIT o ok. 124 mln złotych.

Grupa Lotos szacuje też, że z powodu osłabienia złotego wystąpi też negatywne saldo z działalności finansowej. _ Przeszacowanie zadłużenia Grupy Kapitałowej Lotos denominowanego w USD podyktowane osłabieniem PLN względem USD, przy uwzględnieniu stosowanych zasad rachunkowości (rachunkowość zabezpieczeń) wpłynie negatywnie na wysokość salda z działalności finansowej spółki na poziomie ok. -360 mln zł _ - czytamy dalej.

Spółka zastrzegła, że te wartości oraz informacje mają charakter szacunkowy i mogą się różnic od wartości, które zostaną opublikowane w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za III kw. 2011 roku.

W I poł. 2011 roku Grupa Lotos miała 888,68 mln zł skonsolidowanego zysku netto wobec 623,14 mln zł straty rok wcześniej, przy przychodach odpowiednio 13296,61 mln zł wobec 8647,62 mln złotych.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

Tagi: lts, Lotos, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz