Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Wyniki spółek z WIG20. Zobacz prognozy analityków

0
Podziel się:

Zobacz, na co trzeba się przygotować.

Wyniki spółek z WIG20. Zobacz prognozy analityków
(Reporter Poland)

Zysk Lotosu ponad dwukrotnie wyższy od oczekiwań i ponad 250 mln zł straty PKN Orlen to pierwsze w tym roku publikacje wyników spółek z WIG20. Zanim na dobre rozpocznie się sezon wyników, jutro zawód inwestorów może wywołać raport finansowy TPSA. Zdaniem analityków, to nie wyniki kwartalne będą miały jednak decydujący wpływ na notowania największych giełdowych spółek.

Analitycy w rozmowie z Money.pl sugerują, że przychody blue chipów za trzy ostatnie miesiące 2012 roku mogą okazać się wyższe od tych w trzecim kwartale, jednak całościowo wyniki będą rozczarowujące. Już otwarcie sezonu wyników było złe. 23 stycznia PKN Orlen podał, że w IV kwartale 2012 roku odnotował 276,5 mln zł straty netto wobec 618,7 mln zł zysku rok wcześniej.

Bardziej neutralną wymowę miały z kolei piątkowe wyniki BRE Banku. Wprawdzie zysk netto spadł do 272,6 mln zł z 284,8 mln zł rok wcześniej, jednak i tak był lepszy od tego co prognozowali analitycy, czyli 240,2 mln zł. Pozytywnie zaskoczył za to Lotos. Zysk netto spółki w IV kwartale wyniósł 241, 8 mln zł. Nie dość, że był ponad dwukrotnie wyższy, niż oczekiwali tego analitycy, to również w porównaniu do zeszłego roku spółka poprawiła wynik o ponad 200 procent.

Dotychczasowe publikacje wyników za IV kwartał
Spółka zysk netto w IV kw 2012 zysk netto w III kw 2012 zmiana do III kw zysk netto w IV kw 2011 zmiana do IV kw
PKN Orlen -276 500 1 366 000 -120% 618 700 -145%
Lotos 241 800 626 100 -61% 74 000 227%
BRE 272 600 279 960 -3% 284 833 -4%

źródło: Money.pl na podstawie danych spółek

Analitycy przestrzegają jednak, że tak pozytywnych zaskoczeń, jak w przypadku Lotosu może już być.

_ - Duży wpływ na działalność operacyjną firm ma spowolnienie w polskiej gospodarce i pogorszenie najważniejszych wskaźników makroekonomicznych takich jak sprzedaż detaliczna czy produkcja przemysłowa _ - tłumaczy Łukasz Bugaj, analityk DM BOŚ. -_ Podobnie wygląda sytuacja w całej Europie, a znacząca część przychodów spółek z GPW jest również uzależniona od eksportu _.

Skoro nie ma wsparcia w danych makro - sprzedaż detaliczna, według najnowszych danych, po raz pierwszy od kwietnia 2010 roku okazała się niższa niż w analogicznym okresie rok wcześniej i wyniosła -2,5 procent. Z kolei dynamika produkcji przemysłowej w grudniu spadła do -10,6 proc. - najniżej od blisko 4 lat. Jedyne co może wpłynąć pozytywnie na cenę akcji spółek publikujących raporty, to nieprzewidywalne zapowiedzi ich zarządów, które przy okazji publikacji przedstawiają plany i w ten sposób próbują odciągnąć uwagę od mniej spektakularnych danych finansowych.

Częstym zabiegiem są zapowiedzi wypłat dywidendy albo plany nowych inwestycji. Przykładem tego była piątkowa zapowiedź pierwszej od 2002 roku dywidendy, jaką zarząd BRE Banku zamierza rekomendować w tym roku. W reakcji kurs spółki w trakcie sesji rósł o niespełna 2 procent. Ostatecznie jednak akcje BRE Banku piątkowe notowania zakończyły na symbolicznym, 0,15-procentowym minusie.

Negatywnie zaskoczą...

Spośród największych graczy na GPW wynikami pochwali się jeszcze siedemnaście spółek. Bartłomiej Chyłek, dyrektor zespołu analiz instrumentów udziałowych ING TFI nie ryzykuje wskazania, które z nich mogą zaskoczyć na plus._ - Spodziewam się raczej negatywnych niespodzianek - _ nie ukrywa Chyłek, stawiając w tym kontekście na Telekomunikację Polską, która ujawni swoje wyniki już jutro. Z wyliczeń PAP na podstawie prognoz ekspertów wynika, że przychody grupy w czwartym kwartale 2012 roku spadły o 7,4 proc. i wyniosły średnio 3,447 mld zł przy 3,724 mld zł w IV kwartale 2011 roku.

Łukasz Bugaj również przewiduje, że wyniki operatora będą słabe. _ - Świadczy o tym między innymi kurs akcji, który w ostatnim półroczu spadł o 30 procent - _zauważa analityk. - _ Duża w tym zasługa październikowego obniżenia oczekiwań zarządu co do wyników za 2012 rok _ - tłumaczy.

Wśród największych słabości TP SA analitycy wymieniają spadek przychodów i odpływ klientów w głównych segmentach działalności. Warto przypomnieć, iż w październiku spółka obniżyła proponowaną dywidendę za 2012 rok do 1 zł na akcję z 1,5 zł wcześniej. Wtedy reakcja rynku była natychmiastowa i skutkowała 15-procentowym spadkiem kursu. Jedyną nadzieją na poprawę sytuacji jest planowane wraz z publikacją wyników ogłoszenie strategii na najbliższe trzy lata.

Poprzednia reakcja inwestorów na zapowiedzi zarządu TPSA o dywidendzie [ ( http://www.money.pl/u/money_chart/graphchart_ns.php?ds=1344376800&de=1360364340&sdx=1&i=&ty=1&ug=1&s%5B0%5D=TPS&colors%5B0%5D=%231f5bac&st=1&w=600&h=300&cm=0&lp=1&rl=1 ) ]Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej(http://www.money.pl/webmaster/wskazniki-wykresy/)

Nie najlepsze oczekiwania analitycy mają również wobec spółek wydobywczych: Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Bogdanki.

- _ Problemy JSW wynikają przede wszystkim z mniejszej sprzedaży oraz znacznie niższej, w porównaniu z poprzednimi okresami, ceny węgla _ - wyjaśnia Bartłomiej Chyłek.

_ - W Bogdance, będącej liderem rentowności w sektorze, gorsze wyniki są już w dużej mierze uwzględnione w cenach akcji - _ocenia Łukasz Kopeć, dyrektor biura analiz i doradztwa inwestycyjnego DM BPS. - _ Spodziewamy się około 10-procentowego spadku sprzedaży oraz wydobycia węgla do 1,7 mln ton, o 14 proc. mniej niż rok wcześniej. Jeżeli wyniki spółki okazałby się jeszcze słabsze, to może być to sporym negatywnym zaskoczeniem, co z kolei może wywołać presję na dalszy spadek kursu _.

Lepsze wyniki zaprezentują banki i...

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/248/m214264.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/kryzys;banki;zarabiaja;miliardy;padl;rekord,13,0,1243917.html) *Kryzys? Banki zarabiają miliardy. Padł rekord! * Czy wciąż warto kupować akcje banków? To być może ostatni tak dobry rok.

Największy wpływ na notowania WIG20 wywierają spółki z sektora finansowego. Ich łączny udział w portfelu przekracza 42 procent. Choć ostatnie spadki kursów w tym sektorze nie napawają optymizmem, to czwarty kwartał ubiegłego roku i tak będzie prezentował się lepiej, niż wcześniejsze trzy miesiące. W bilansach banków coraz większą wartość stanowią obligacje, co pokazały dotychczas publikowane wyniki BZ WBK i Millenium. Zyski z ich tytułu były w ostatnich miesiącach rekordowe.

Jednak i sektor bankowy - choć według danych KNF cały 2012 rok był rekordowy pod względem zarobków banków, które przekroczyły 16 mld zł - musi mierzyć się z problemami. _ - IV kwartał będzie pokazywał tendencje pogarszającego się otoczenia. Głównie za sprawą coraz niższych stóp procentowych oraz coraz mniejszej liczby sprzedawanych kredytów _ - wylicza Michał Sobolewski, analityk DM IDM. _ - Ewentualne zaskoczenia, które mogą się ujawnić, dotyczyć będą zapewne wartości sprzedanych obligacji. Jeśli banki zdecydują się sprzedać znaczną ich ilość, to wpłynie to dodatnio na wynik finansowy. _

Pod tym względem pozytywnym zaskoczeniem może być Pekao SA, który na koniec III kwartału miał obligacje warte ponad 300 mln zł. Nieco większą powściągliwość, powinno się wykazywać w stosunku do Banku Handlowego. _ - Zyski w II i III kwartale były bardzo dobre, dlatego IV kwartał na ich tle może wyglądać nieco ubogo. Mimo to zyski zapewne okażą się lepsze niż w analogicznym okresie 2011 roku - uważa Sobolewski . _

Z kolei Łukasz Bugaj sugeruje również obserwację Asseco Poland. W ostatnim raporcie KBC Securities zysk operacyjny spółki prognozowany jest w IV kwartale bieżącego roku na 188 mln zł, co oznacza wzrost rok do roku o 34 procent.

Gra pod wyniki tym razem się nie sprawdzi?Jedną ze strategii inwestycyjnych, stosunkowo często wykorzystywanych jest tak zwana _ gra pod wyniki _. Oczekiwania inwestorów są tu ważniejszym punktem odniesienia, niż historyczne dane spółki. Jest tak dlatego, że szacunki analityków są już najczęściej kilka tygodni przed publikacją raportów uwzględniane w cenach akcji. Jeśli graczowi giełdowemu uda się wybrać spółkę, która wykaże poprawę rentowności i dodatkowo analitycy nie doszacują jej wyników, to jesteśmy w stanie zarobić kilka procent w przypadku największych spółek i nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt w przypadku mniejszych. Im bardziej wyniki różnią się od prognoz, tym zysk powinien być większy.

Jednak założenie, że wybrana spółka pokaże lepsze dane od rynkowych oczekiwań i jej kurs pójdzie w górę, jest obarczone bardzo dużym ryzykiem. Równie dobrze wynik może zaskoczyć na minus, a inwestor zamiast zysku odnotuje dotkliwą stratę.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/52/m254772.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/akcje;pzu;najwyzej;w;historii;warto;je;kupic,210,0,1210578.html) *Akcje najdroższe w historii. Sprawdź, czy warto je kupić * Kurs spółki sforsował barierę 400 zł i wciąż idzie w górę. Zobacz, jakie są szanse na kontynuację wzrostów. Co więcej, Łukasz Bugaj, analityk giełdowy DM BOŚ sugeruje, iż w obecnej sytuacji rynkowej gra pod wyniki może nie być skuteczna_ : - Rynek jest słaby. Trudno będzie cokolwiek ugrać nawet jeśli uda się odgadnąć czy wyniki danej spółki się poprawią. W nastroje inwestorów zbyt mocno uderzają złe dane makroekonomiczne i nie mają ochoty na kupowanie akcji, nawet jeśli spółka wydaje się być atrakcyjną inwestycją - stwierdza. _

Oczywiście nie oznacza to, że wyniki nie mają znaczenia. Chodzi raczej o to, iż w momencie ich publikowania są one najczęściej już uwzględnione w cenach akcji._ - Najlepiej poinformowani inwestorzy (w domyśle m.in. firmy inwestycyjne) już wcześniej biorą je pod uwagę w swoich decyzjach inwestycyjnych przyszłe wydarzenia _ - tłumaczy Bugaj.

Dowodu nie trzeba szukać daleko. Nawet bardzo dobre, ostatnie wyniki Lotosu nie zachęciły inwestorów do kupowania akcji. Po bardzo wysokich zyskach, znacznie przekraczających oczekiwania analityków, kurs wzrósł w dniu publikacji o ponad 2 procent. Jednak już na następnych dwóch sesjach akcje straciły na wartości prawie 5 procent.

Inwestorzy zignorowali wyśmienite dane Lotosu [ ( http://www.money.pl/u/money_chart/graphchart_ns.php?ds=1359586800&de=1360277940&sdx=1&i=&ty=1&ug=1&s%5B0%5D=LTS&colors%5B0%5D=%231f5bac&st=1&w=600&h=300&cm=0&lp=1&rl=1 ) ]Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej(http://www.money.pl/webmaster/wskazniki-wykresy/)

Przykładem na to, że dobry moment na inwestycję to pojawienie się oczekiwań dobrych wyników, nie chwila ich publikacji może być PZU. Nieoczekiwanie, w grudniu kurs spółki bardzo dynamicznie wzrósł. Na fali spodziewanych, dobrych wyników finansowych, akcje ubezpieczyciela stały się najdroższe w całej historii notowań spółki na GPW. W pewnym momencie inwestorzy byli skłonni płacić za akcje nawet ponad 442 zł. _ _

Inwestorzy dyskontowali dobre wyniki PZU już w grudniu [ ( http://www.money.pl/u/money_chart/graphchart_ns.php?ds=1352242800&de=1360277940&sdx=1&i=&ty=1&ug=1&s%5B0%5D=PZU&colors%5B0%5D=%231f5bac&st=1&w=600&h=300&cm=0&lp=1&rl=1 ) ]Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej(http://www.money.pl/webmaster/wskazniki-wykresy/)

_ - W dniu samej publikacji, jeśli wyniki nie okażą się drastycznie różne od przewidywań, to nie należy spodziewać się już dynamicznych wzrostów kursu akcji z tego tylko powodu _ - podkreśla Łukasz Bugaj.

Jak wyniki wpłyną na notowania WIG20?

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/17/m203537.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/spolka-dnia/artykul/spolka;dnia;bank;kusi;dywidenda;nie;wyplacal;jej;od;2002;roku,124,0,1247612.html) *Spółka dnia: Bank kusi dywidendą. Nie wypłacał jej od 2002 roku * To pierwsza publikacja wyników finansowych banku z WIG20 w tym roku. Skoro więc nie powinniśmy być świadkami spektakularnych wyników spółek, a na dodatek są one już w znacznej mierze uwzględnione w cenach akcji, to można na tej podstawie oczekiwać dalszych spadków kursu WIG20. Z drugiej strony, większość ekspertów, pytanych przez Money.pl o samą wartość indeksu blue chipów na koniec pierwszego półrocza wskazuje na zdecydowane odbicie ponad poziom 2500 punktów z możliwością dojścia nawet do 2750 punktów.

- _ W dalszej perspektywie, może się okazać, iż skala obaw o stan polskiej gospodarki była zbyt duża. Sprzyjać temu scenariuszowi powinno ewentualne ożywienie w Niemczech, co sugerują niedawne publikacje wyprzedzających wskaźników - _uważa Sebastian Trojanowski.

Mimo wszystko, należy uważnie nasłuchiwać napływających ze spółek informacji, gdyż niespodzianki - a te mogą zachwiać kursami - mają to do siebie, że zaskakują w najmniej oczekiwanych momentach.

Kalendarium publikacji wyników spółek z WIG20
Spółki Data
TPSA 12 lutego
Boryszew 28 lutego
Kernel 28 lutego
TVN 28 lutego
KGHM 1 marca
PKO BP 4 marca
Synthos 4 marca
GTC 11 marca
PZU 13 marca
JSW 14 marca
PGE 14 marca
Pekao 15 marca
Tauron 15 marca
Asseco Poland 18 marca
PGNiG 19 marca
Handlowy 20 marca
Bogdanka 21 marca

źródło: Money.pl

Czytaj więcej w Money.pl
Rewelacyjne prognozy. WIG20 w górę o nawet 17 procent Rynkowi eksperci radzą jednak zachować czujność. Zobacz, dlaczego.
PKB gorszy od oczekiwań. To nie koniec złych wiadomości Co czeka polską gospodarkę w 2013 roku? Money.pl przepytał ekonomistów bankowych. Prognozy są bardzo niepokojące.
Hossa zawita na dłużej na GPW. WIG20 dojdzie do... Z analizy Money.pl dowiedz się, na jakie wzrosty mogą liczyć inwestorzy w Warszawie w nowym roku.
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)