Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zakłady Police zamierzają zwiększać zatrudnienie

0
Podziel się

Firma zainwestuje 1,7 mld złotych. Budowa instalacji do produkcji propylenu ruszy w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Zakłady Police zamierzają zwiększać zatrudnienie
(Zakłady Chemiczne Police)
bDYzUMbV

W ciągu najbliższych kilku lat Grupa Azoty Police zamierza zwiększać zatrudnienie. Spółka może zatrudniać w 2019 roku kilkaset osób więcej niż obecnie - zapewnia kierownictwo. Zakłady w Policach podjęły właśnie decyzję o realizacji budowy instalacji do produkcji propylenu.

Budowa instalacji wartej prawie 1,7 mld zł ma ruszyć w pierwszym kwartale przyszłego roku. Pracować ma przy niej ok. tysiąca osób. Zatrudnienie przy samej produkcji ma znaleźć 200 osób.

Jak powiedział wiceprezes polickiej spółki Rafał Kuźmiczonek, firma zakłada, że gdy ruszy produkcja propylenu, stan zatrudnienia zbliży się do poziomu sprzed uruchomienia w 2010 r. programów dobrowolnych odejść i zwolnień grupowych w zakładach. Wówczas firma zatrudniała blisko 2800 pracowników, by po restrukturyzacji zatrudnienia zwolnić w sumie ponad 350 osób - z programu dobrowolnych odejść skorzystało wtedy 206 osób, w wyniku zwolnień grupowych odeszło 106.

bDYzUMbX

Od 2009 r., kiedy firma zatrudniała ok. 3200 osób, zatrudnienie spadało także w sposób naturalny. Część pracowników odchodziła na emerytury, część zmieniała pracę, a na ich miejsce nie przyjmowano nowych. Obecnie zatrudnienie w Policach to niecałe 2400 osób. Decyzje o redukcji zatrudnienia to efekt trudnej sytuacji firmy w końcówce pierwszej dekady XXI w. Przyjęła ona wówczas głęboki plan naprawczy, który poskutkował znaczną poprawą kondycji finansowej spółki.

Jak pokreślił Kuźmiczonek, przy budowie nowej instalacji zatrudnione zostaną firmy kooperujące z Policami. Będą to firmy wewnętrzne jak i zewnętrzne, głównie z branży mechaniczno-budowlanej, współpracujące docelowo ze spółką - poinformował.

Podpisano umowę na licencję

Wiceprezes przypomniał, że Police podpisały już umowę na licencję, która pozwoli na realizację instalacji propylenu według najnowocześniejszych technologii. To podstawa, by szukać wykonawców tej inwestycji w Polsce. Będziemy się podpierać współpracą z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym (ZUT), ale też z największymi instytutami chemii w kraju, tak by wykorzystać maksymalnie myśl naukową - podkreślił.

Jest szansa, że na budowie znajdą pracę ludzie z regionu dotkniętego jednym z najwyższych wskaźników bezrobocia w Polsce, bo wiele prac nie będzie wymagać specjalistycznej wiedzy z dziedziny chemii - dodał.

bDYzUMcd

Kuźmiczonek poinformował też, że Police są już po wstępnych konsultacjach z ZUT, na którym w przyszłym roku miałyby powstać dedykowane kierunki, gdzie byliby kształceni przyszli pracownicy instalacji propylenu.

Odbiór za cztery lata

Instalacja ma ruszyć w 2019 r., jednak można założyć rekrutację nowych pracowników już pół roku wcześniej - powiedział wiceprezes. Będą musiały to być osoby wykwalifikowane - zaznaczył.

Wybiegając w przyszłość: już dziś podpisaliśmy umowę na utworzenie odpowiedniego kierunku +technik-chemik+ na poziomie średniego wykształcenia w zespole szkół w Policach - podkreślił.

bDYzUMce

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. jest jedną z największych firm chemicznych w Polsce wchodzących w skład Grupy Azoty SA. W 2014 r. przychody Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. wyniosły 2,4 mld zł przy zysku netto na poziomie 83 mln zł.

bDYzUMcy
giełda
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)