Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zaleska: bez rozwoju GPW nie będzie rozwoju gospodarki

3
Podziel się:

Według słów prezes, doradcy bankowi mogliby oferować klientom produkty giełdowe.

Zaleska: bez rozwoju GPW nie będzie rozwoju gospodarki
(Stefan Maszewski/REPORTER)

- GPW dostrzega wyzwania. Uważamy, że potrzebujemy pewnej koalicji na rzecz rozwoju i ambasadorów giełdy - powiedziała prezes GPW Małgorzata Zaleska podczas konferencji Wall Street Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych (SII) w Karpaczu.

Jak podkreśla Małgorzata Zaleska, GPW widzi potrzebę budowania długoterminowych oszczędności Polaków za pośrednictwem giełdy, bez której rozwoju nie będzie rozwoju gospodarki.

- Trzeba przekonać wszystkich w Polsce, że bez rozwoju GPW nie będzie rozwoju gospodarki i inwestowania w nią - powiedziała Zaleska. Podkreśliła przy tym niewystarczającą wartość oszczędności długoterminowych. Według jej słów, jeśli ich nie zbudujemy, w końcu pojawią się kłopoty gospodarcze, rosnące niezadowolenie Polaków i narastające postawy roszczeniowe w obliczu emerytur, które zapowiadają się na znacznie mniejsze niż aktualny poziom konsumpcji.

- Wpisuje się to w program odpowiedzialnego rozwoju. Gdzie finansowanie inwestycji? Gdzie budować oszczędności długoterminowe? Na giełdzie i jednocześnie prowadzić komplementarne działania wobec całego rynku - stwierdziła prezes GPW.

Wskazała na konieczność rozwoju obligacji korporacyjnych i komunalnych. Oceniła, że potrzebne są rozwiązania podatkowe, które wspierałyby giełdę. - Jest wiele kwestii do spójnego zbudowania strategii. Wspólnie z administracją rządową należy je budować i jak najszybciej wdrażać - wskazała.

Stwierdziła, że spadki na GPW nie są odosobnione i na innych giełdach również panuje taki trend. W kwestii polskiego sektora bankowego oceniła, że jest on stabilny, wypłacalny i wysoko rentowny, chociaż mniej niż kiedyś.

- Można dyskutować, czy obciążenia na niego nałożone są nadzwyczajne. W przypadku OFE żadne konkretne decyzje nie zostały dotychczas zakomunikowane, doniesienia, które się pojawiają, wynikają może z głodu informacji, może chęci sondowania reakcji. Powinniśmy patrzeć na fundamenty, a bardzo często wygrywa czynnik psychologiczny - zaznaczyła Zaleska.

Prezes wskazała na potrzebę budowania programu ambasadorów, skierowanego np. do doradców bankowych, którzy - według jej słów - mogliby oferować klientom produkty giełdowe.

GPW prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. Rozwija także Catalyst - rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynki towarowe. Od listopada 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na prowadzonym przez siebie parkiecie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(3)
laik
8 lat temu
Nie znam się na tym ale jestem przekonany że bez giełdy papierów można się bez problemu obyć od pozyskania funduszy są banki. Na giełdach handluje się papierami bez wartości , banki i gracze pożyczają wirtualne kwoty których na prawdę nie ma. Kryzys światowy już nie jeden powstał z winy takich giełd i jeszcze powstanie. Ważne są realne pieniądze, realne fizyczne inwestycje dające pracę, rozwój i podatki.
s232
8 lat temu
nie. rozwój giełdy nie jest niezbędny do rozwoju gospodarki. GPW jest i tak za duża w stosunku do wielkości naszej gospodarki. Została napompowana transferami z OFE. To ich bardzo boli, skończyło się eldorado. Teraz brak stałego dopływu dużej gotówki i kursy akcji zaczynają się urealniać.
zxc
8 lat temu
Dogadajcie sie z chinczykami dotyczacy jedwabnego szlaku niech zainwestija w gpw w przyszlosci gpw moze byc centrum finansowym jesli tego nie zrobicie to sity bedzie centrum finansowym