Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zarobiłeś na giełdzie? Zapłacisz podatek

0
Podziel się:

Zobacz jaki dokument powinieneś otrzymać z biura maklerskiego i jaki formularz podatkowy musisz wypełnić.

Zarobiłeś na giełdzie? Zapłacisz podatek
(Pemotret/Dreamstime)

Do 2 maja każdy z nas musi rozliczyć się z fiskusem. Dotyczy to również tych, którzy zarobili pieniądze na Giełdzie Papierów Wartościowych. Trzy duże prywatyzacje w ubiegłym roku spowodowały, że kontakt z akcjami mieli także świeżo upieczeni inwestorzy.

140 tysięcy nowych rachunków maklerskich przy prywatyzacji PZU, 82 tysiące w przypadku Tauronu i prawie 100 tysięcy, gdy prywatyzowano Giełdę Papierów Wartościowych. Większość nowych klientów biur maklerskich pozbyła się zakupionych akcji z zyskiem wkrótce po giełdowych debiutach.

Teraz przychodzi czas na rozliczenie się z fiskusem i zapłatę podatku od zysków kapitałowych. - _ W tym celu składamy PIT-38. Termin obowiązujący jest taki sam, jak przy zwykłych zeznaniach, czyli do 2 maja. Wykazujemy tam wszystkie przychody i koszty. Najczęściej robimy to na podstawie informacji, którą otrzymujemy z biura maklerskiego _ - tłumaczy Barbara Jabłońska z Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze.

Z początkiem roku klienci biur maklerskich otrzymują specjalne zestawienia. - _ Nowi inwestorzy nie powinni się bać stosów tabelek _ - przekonuje Artur Kaszak z domu maklerskiego BZWBK. - _ Powinni być spokojni ponieważ każdy dom maklerski ma obowiązek wysłania do klienta PIT-8C. Jest to dokument, z którego jasno wynika jaki mieliśmy przychód, jakie koszty jego uzyskania i jaki podatek powinniśmy odprowadzić do fiskusa _ - dodaje.

W sumie Polacy mają już prawie 1,5 mln rachunków maklerskich. Liczba prowadzonych rachunków tylko w 2010 roku zwiększyła się o ponad 346 tysięcy.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/79/t130639.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/rosnie;liczba;rachunkow;inwestycyjnych,208,0,770512.html) Rośnie liczba rachunków inwestycyjnych W styczniu przybyło 1557 kont. W ciągu roku ich liczba zwiększyła się o ponad 346 tysięcy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/97/t115553.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/fiskus;powinien;oddac;pieniadze;gieldowym;spolkom,103,0,759143.html) Fiskus powinien oddać pieniądze giełdowym spółkom Koszty emisji akcji powinny być traktowane jako podatkowe koszty uzyskania przychodu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)