Notowania

finanse
25.07.2018 11:28

ZBP: W II kw. dokonano 1 043 prób wyłudzeń kredytów na kwotę 90,1 mln zł

Wykorzystując cudzą tożsamość, w II kw. br. próbowano wyłudzić 1 043 kredytów na łączną kwotę 90,1 mln zł 2018 r., poinformował Związek Banków Polskich (ZBP) w 34. edycji raportu InfoDOK.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Bardzo cieszy nas to, że rośnie świadomość Polaków w zakresie potrzeby zastrzegania dokumentów - cieszą wzrosty liczby zastrzeżeń i związana z tym mniejsza liczba prób wyłudzeń. Przestępcy wiedzą, że ryzyko tego typu przestępstwa znacząco wzrasta. Banki intensywnie pracują nad kwestiami związanymi z bezpieczeństwem - od lat jest to jeden z naszych priorytetów" - powiedział prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz, cytowany w komunikacie.

Baza Systemu 'Dokumenty Zastrzeżone' wzrosła o 37,2 tys. szt. i na koniec II kw. br. zawierała łącznie ponad 1,6 mln szt. dokumentów zastrzeżonych z powodu ich zagubienia lub kradzieży.

"Coraz lepsze efekty prowadzonych przez nas kampanii to bardzo dobra wiadomość, jednak pamiętajmy, że problem jeszcze nie zniknął. Codziennie blokujemy kilkanaście prób wyłudzenia kredytu z wykorzystaniem cudzych danych tożsamości - przestępcy próbują wyłudzić w ten sposób średnio 1 mln zł dziennie" - dodał koordynator kampanii Grzegorz Kondek.

System Dokumenty Zastrzeżone ZBP to ogólnopolska baza milionów skradzionych i zagubionych dokumentów. Chroni przed wyłudzeniami z użyciem cudzej tożsamości. Zastrzegać dokumenty powinni wszyscy - nie tylko klienci banków. To najważniejszy krok, który trzeba zrobić natychmiast, gdy utracimy np. dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy. W kilka minut dane trafiają do wszystkich banków, operatorów telefonii komórkowych oraz tysięcy innych firm korzystających z systemu.

Tagi: finanse, bankowość, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz