Notowania

budowlanka
28.10.2010 06:22

Zobacz, czy warto zainwestować w spółki budowlane

Spółki budowlane pokażą przyzwoite wyniki za trzeci kwartał. Pewnie nie zabraknie też niespodzianek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Lawcain/Dreamstime)

*Spółki budowlane pokażą przyzwoite wyniki za trzeci kwartał, choć nie zabraknie przykrych niespodzianek. Dlatego zdaniem ekspertów w najbliższym czasie należy szukać przede wszystkim firm, które uzyskują przychody z działalności w kilku sektorach. *

Generalnie nie należy oczekiwać większych zysków z inwestycji w akcje spółek należących do sektora budowlanego. Nie oznacza to jednak, że nie pojawią się _ rodzynki _. Ostatnie wyniki Budimeksu za trzeci kwartał pokazują, iż w tym segmencie nic do końca nie jest przesądzone.

W tym tygodniu wynikami pochwali się spółka PA Nova, a w kolejnym między innymi Budopol i Energomontaż Północ.

Blisko WIG20

WIG-Budownictwo skupia aż 30 spółek. Działają one w wielu segmentach takich jak: budowa dróg i mostów, budowa i modernizacja bloków energetycznych, czy torów kolejowych, a także w gazownictwie. Od początku roku notowania tych spółek zyskiwały. Najlepszy okres WIG-Budownictwo zanotował od początku kwietnia do końca maja. W tej chwili wskaźnik ten zyskał od stycznia blisko 8,5 procent. To niewiele lepiej od indeksu WIG20, który w tym samym czasie zwiększył swoją wartość o ponad 7,5 procent.

* Uwaga na wyniki *

Jedną z pierwszych dużych spółek należących do WIG-Budownictwo, która opublikowała wyniki za trzeci kwartał był Budimex. Najbardziej zaskoczył rynek wzrostem zysku. Okazało się, że grupa Budimeksu zarobiła 80,76 mln zł wobec 54,22 mln zł rok wcześniej. Akcje spółki w trakcie wczorajszej sesji zyskiwały blisko 6 procent. Zdaniem ekspertów to jednak jeden z nielicznych przykładów dobrych wyników jakich będziemy świadkami.

_ - Budimex zaskoczył bardzo dobrymi wynikami i w najbliższym czasie nie spodziewam się by taka sytuacja się powtórzyła _ – mówi Money.pl Maciej Stokłosa, analityk z DI BRE Bank.

Według niego na chwilę obecną Budimeks jest słabo przygotowany do rozwoju w segmencie kolejowym i energetycznym, które mają zastępować malejące przychody z budowy dróg w kolejnych latach.

Maciej Stokłosa uważa, że dobrymi wynikami powinien pochwalić się między innymi PBG. _ - Negatywnie wynikami w tym roku mogą zaskoczyć takie spółki jak Polimex Mostostal czy Mostostal Warszawa _ - dodaje Stokłosa.

Gra pod wyniki PBG może być kusząca, ale należy pamiętać, że jedna akcja tej spółki kosztuje ponad 220 zł. Nie wszyscy więc mogą sobie pozwolić na znaczącą inwestycję w papiery tej firmy.

Kupować czy nie?

Zdaniem Andrzeja Szymańskiego analityka z DM BZ WBK, najlepszy okres dla akcji spółek budowlanych mieliśmy z chwilą kiedy ogłoszono, że w Polsce odbędą się Mistrzostwa Europy w piłce nożnej w 2012 roku. _ - Jeszcze nie rozpoczęły się projekty, a już kursy tych firm mocno szły w górę. Teraz już nie jest tak idealnie _ - dodaje Szymański.

Według analityków kupowanie spółek z indeksu WIG-Budownictwo już jest obarczone ryzykiem. Bez większego rozeznania w jakim segmencie działają dane firmy się nie obejdzie.

_ - Teraz należy bardzo selektywnie podejść do inwestycji w spółki z sektora budowlanego. Nadchodzi słabszy okres dla firm, które na przykład realizują projekty przy współudziale funduszy unijnych _ – mówi analityk z DM BZ WBK.

Przede wszystkim chodzi tutaj o takie spółki, która mocno związane są z dużymi projektami infrastrukturalnymi.

_ - W przyszłym roku spodziewam się w najlepszym razie braku poprawy wyników dużych spółek budowlanych. Szczególnie w sektorze budownictwa drogowego może nastąpić pogorszenie marż spółek ze względu na dużą konkurencję przy pozyskiwaniu kontraktów i wzrost kosztów budowy _ – uważa Stokłosa.

Również Marcin R. Kiepas, analityk rynków finansowy w X-Trade Brokers DM uważa, że przyszły rok będzie słabszy pod względem kontraktów niż obecny. _ - Spółki z tego segmentu będą też musiały się zmierzyć z rosnącymi kosztami pracy. W maju otwiera się rynek pracy w Niemczech. Budowlańcy powinni być liczną grupą która tam wyjedzie za chlebem. Koszty pracy mogą więc wzrosnąć skokowo _ - dodaje Kiepas.

Według ekspertów również branża zajmująca się projektami energetycznymi może przysporzyć sporo kłopotu inwestorom.

_ - Tutaj mamy wielki znak zapytania. Przede wszystkim mam na myśli bardzo duże projekty budowlane, które mają zostać zrealizowane w tym segmencie. Jednocześnie nie jest rozstrzygnięta sprawa dotycząca CO2, a co za tym idzie nie wiemy jak będą przebiegać ewentualne budowy elektrowni opartych o węgiel _ – mówi Szymański.

Wybrane rekomendacje dla spółek budowlanych
Spółka Data wydania Cena docelowa Rodzaj Instytucja
Tesgas 2010-10-19 18.80 zł Kupuj BDM
Polimex 2010-10-19 5,00 zł Akumuluj Erste Securities
Trakcja 2010-10-18 4,81 zł Trzymaj DM IDMSA
Budimex 2010-10-14 109,50 zł Kupuj ABN AMRO Securities
Pol-Aqua 2010-10-13 18,00 zł Trzymaj DM IDMSA
ABM Solid 2010-10-07 57,40 zł Trzymaj DM IDMSA

źródło: Money.pl, domy maklerskie

Zapowiadane spowolnienie w niektórych segmentach nie będzie miało tak dużego znaczenia dla firm, które działają na kilku różnych polach. Spółki, które generują przychody właśnie z kilku różnych źródeł powinny sobie poradzić.

_ - Takie spółki jak PBG mogą skorzystać na spowolnieniu, gdyż działa ona w różnych segmentach _ - dodaje Szymański.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/2/t111362.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/raporty/artykul/uwazaj;kupujac;akcje;spolek;paliwowych,217,0,687065.html) Uważaj kupując akcje spółek paliwowych Inwestowanie w papiery tych firm wiąże się ze sporym ryzykiem. Analitycy zaniepokojeni.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/t97995.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/raporty/artykul/gieldowe;spolki;energetyczne;nie;bedzie;wielkiej;hossy,125,0,686461.html) Giełdowe spółki energetyczne: Nie będzie wielkiej hossy Branża energetyczna największe spadki na giełdzie ma już za sobą.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/232/t78824.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/raporty/artykul/sprawdz;na;jakich;spolkach;zarobisz;przed;koncem;roku,189,0,684477.html) Sprawdź, na jakich spółkach zarobisz przed końcem roku Money.pl typuje firmy, które w czwartym kwartale przyniosą zyski inwestorom.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/227/t78819.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/raporty/artykul/zobacz;10;spolek;z;swig80;ktore;warto;miec;w;portfelu,76,0,691276.html) Zobacz 10 spółek z sWIG80, które warto mieć w portfelu Money.pl sprawdził co analitycy myślą o małych spółkach i które polecają.

Tagi: budowlanka, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, inwestycje, portfel, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz