Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Wirtualna Polska z rosnącymi przychodami i rekordowa EBITDA. Akcje na giełdzie najwyżej w historii

7
Podziel się:

Wirtualna Polska Holding pochwaliła się wzrostem przychodów o niemal jedną trzecią. Wyraźnie przekraczają pół miliarda złotych. W segmencie online bije rekordy i inwestuje w obszarze motoryzacji.

Na czele Wirtualnej Polski Holding stoi prezes Jacek Świderski.
Na czele Wirtualnej Polski Holding stoi prezes Jacek Świderski. (Wirtualna Polska, Wirtualna Polska)
bEULFetN

Łączne przychody ze sprzedaży Wirtualna Polska Holding w segmentach online i tv wzrosły rok do roku o prawie 32 proc. i sięgnęły 519 mln złotych. Przychody gotówkowe w tym czasie wyniosły 502,69 mln zł wobec 377,87 mln zł w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Zysk z działalności operacyjnej jest wyższy prawie o 15 proc., a zysk netto to 44,3 mln złotych. Na wyniki składają się wzrosty, zarówno w obszarze mediów, jak i z działalności spółek e-commerce. Wirtualna Polska inwestuje w rozwój obu obszarów.

bEULFetP

- Pierwszy raz w historii roczny zysk EBITDA Wirtualnej Polski Holding przekroczył 200 mln zł. W trzecim kwartale naszymi najważniejszymi biznesowymi napędami była poprawa efektywności reklamowej na urządzeniach mobilnych w mediach oraz wzrost w e-commerce, głównie w turystyce krajowej i finansach - mówi Jacek Świderski, prezes zarządu Wirtualna Polska Holding.

W ostatnim czasie Wirtualna Polska dokonała akwizycji spółki AutoCentrum.pl. Jednocześnie startuje z nową wersją superauto.pl, serwisu z samochodami dostępnymi od ręki, w atrakcyjnych cenach.

Wirtualna Polska wprowadziła również nowy standard reklam wideo. W ramach oferty 3x100 reklamodawcy płacą tylko za spoty wideo, które zostaną zliczone wg następujących kryteriów: 100 proc. playera z reklamą wideo widziane przez minimum 2 sekundy, niepominięte, czyli obejrzane do końca. To pierwsza taka oferta wśród polskich wydawców internetowych. Po wprowadzeniu wskaźnika viewability jest to kolejna innowacja, która uwiarygadnia kampanie prowadzone w WP.

WPH dużo inwestuje, ale najnowsze dane pokazują, że nie odbija się to negatywnie na zadłużeniu. Zadłużenie kredytowe zmalało. Na koniec września zobowiązania długoterminowe Wirtualnej Polski wynosiły 397,5 mln zł (o 1,7 proc. mniej niż na koniec 2018 roku). Wartość kredytów i pożyczek zmalała w ciągu trzech kwartałów o 4,3 proc. do 320,78 mln zł.

bEULFetV

Jaka jest największa pozycja po stronie kosztowej? To wynagrodzenia i usługi obce. Te pierwsze wzrosły w skali roku o 28 proc. Pensje i świadczenia pracownicze przez 9 miesięcy pochłonęły 148,3 mln zł.

Dotychczasowe wyniki holdingu Wirtualnej Polski były bardzo dobrze przyjmowane przez inwestorów. Akcje spółki na giełdzie w Warszawie zwiększyły wartość od początku roku o 31 proc. Jedna kosztuje obecnie około 68 zł za sztukę. Tak wysoko kurs nie był jeszcze nigdy w ponad 4-letniej historii obecności na giełdzie.

bEULFetW

Wirtualna Polska to holding spółek mediowych oraz e-commerce. Jest właścicielem portalu horyzontalnego WP, prowadzi również specjalistyczne serwisy tematyczne, takie jak money.pl, WP SportoweFakty czy WP abcZdrowie.

W branży e-commerce WP działa w obszarach turystyki (m.in. wakacje.pl, nocowanie.pl, eholiday.pl), mody (domodi.pl, allani.pl), wyposażenia wnętrz (homebook.pl) i projektowania domów (extradom.pl), usług finansowych (totalmoney.pl) oraz motoryzacji (superauto.pl, autocentrum.pl). Zgodnie z badaniem Gemius/PBI, w październiku 2019 roku z produktów internetowych WP korzystało 21,3 mln Polaków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEULFeuq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
Vv.
2 lata temu
Wystarczy nie siać niemieckiej ani ruskoje propagandy
PYTAJĄCY
2 lata temu
kiedy wreszcie uporzadkujecie wiadomości sportowe a nie co parę dni NEGOCJACJE I BRAK INFORMACJI NIE DAWAJCIE JAK NIE MOŻNA ICH OTWORZYĆ
Hans
2 lata temu
WP żyje tylko z reklam i dotacji niemieckich
bEULFeur
Marco
2 lata temu
Czyżby w niemieckiej gospodarce drgnęło?
analizy
2 lata temu
youtube.com/watch?v=pNcj-CYamRs