Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
DSŁ
|
aktualizacja

Władysław Baka nie żyje. Był prezesem NBP

44
Podziel się:

Zmarł prof. Władysław Baka, były prezes Narodowego Banku Polskiego i uczestnik obrad Okrągłego Stołu - poinformował Związek Banków Polskich. Na czele NBP stał w latach 1985-88 i 1989-90.

Władysław Baka nie żyje. Był prezesem NBP
Władysław Baka był prezesem NBP w latach 1985-88 i 1989-90. (East News, Zubczewski, Reporter)

ZBP na swojej stronie internetowej przypomina, że profesor Władysław Baka w latach 1980-1990 tworzył koncepcję reformy gospodarczej oraz rynkowej przebudowy polskiej bankowości. Od 1981 roku do 1985 roku był ministrem - członkiem Rady Ministrów, pełnomocnikiem rządu do spraw reformy gospodarczej.

Szefem banku wszystkich banków - jak nazywa się potocznie NBP - był dwukrotnie. Najpierw w okresie od 13 listopada1985 do 13 lipca 1988. Zastąpił go na nieco ponad rok Zdzisław Pakuła. Po tym czasie wrócił na stanowisko prezesa i zajmował je od 12 września 1989 do 24 stycznia 1991 roku.

Jego działalność nie ograniczała się do krajowego podwórka. W drugiej połowie lat osiemdziesiątych pełnił funkcję gubernatora z ramienia Polski w Banku Światowym. W efekcie wysiłków profesora Władysława Baki i Zdzisława Sadowskiego nastąpił powrót Polski do międzynarodowych instytucji finansowych.

Uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu, gdzie współprzewodniczył z prof. Witoldem Trzeciakowskim zespołowi ds. gospodarki i polityki społecznej - wskazuje ZBP, cytując serwis "Ale Bank".

Prof. Władysław Baka aktywnie uczestniczył w budowie współczesnego systemu bankowego, w tym zabezpieczeń dotyczących gwarantowania depozytów klientów.

Zobacz także: Rzecznik przedsiębiorców o nowych obostrzeniach: pieniądze dla wszystkich

W połowie 1990 roku podczas spotkania w ramach Rady Banków przy NBP z kilkunastoma prezesami największych banków w kraju prof. Władysław Baka potwierdził zasadność inicjatywy środowiska w sprawie utworzenia silnej organizacji samorządowej banków, opartej na zasadzie dobrowolności i zdolnej do reprezentowania środowiska.

To przyspieszyło prace nad powołaniem Związku Banków Polskich (ZBP), który powstał w styczniu 1991 roku.

Prof. Władysław Baka był autorem licznych publikacji z dziedziny ekonomii, a w szczególności bankowości centralnej i systemów gwarantowania depozytów oraz reformy gospodarczej.

Skończył studia na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego w 1958 roku. W 1966 obronił doktorat, a w 1971 uzyskał tytuł doktora habilitowanego. Profesorem nadzwyczajnym został w 1977, a w 1989 wszedł na wyższy poziom - profesora zwyczajnego.

W latach 1975-1981 był członkiem Prezydium Komitetu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski w 2005 roku "w uznaniu wybitnych zasług dla rozwoju system finansowego w Polsce, za osiągnięcia w pracy naukowej i dydaktycznej” nadał mu Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski.

Wcześniej Władysław Baka odznaczony był też m.in. Krzyżem Kawalerskim (1974), Komandorskim (1994) oraz Komandorskim z Gwiazdą (1997).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(44)
ann
rok temu
Niezwykle uprzejmy i pomocny profesor, niech odpoczywa w pokoju wiecznym
sondor
3 lata temu
To był wspaniały Prezes NBP, teraz nawet ze świeczką takiego się nie znajdzie. Wyrazu współczucia Rodzinie!!!
Ealdon
3 lata temu
Kariera Baki, co tu pominięto, nie zaczęła się od NBP a jego droga życiowa jest znakomitą ilustracją ewolucji jaką przebyła część działaczy PZPR pod wpływem głównie Mieczysława Rakowskiego, który jako oficer polityczno-wychowawczy został postawiony na czele tygodnika ''Polityka", by wpajać partyjnej inteligencji nauki Marksa i Lenina a zrobił towarzyszom niespodziankę pisząc o socjaldemokracji i niezależnych od Moskwy nurtach w ówczesnym komuniźmie, w tym w Jugosławii, i jakt nikt inny rozbił monolit ideologiczny tej partii. Baka był członkiem PZPR od r. 1955 i rysowała się przed nim typowa kariera aparatczyka, zwłaszcza, że od 1972 do 1973 był inspektorem wydziału propagandy KC. Sprawami ekonomicznymi zaczął zajmować się od r. 1973 jako zastępca kierownika wydziałów ekonomicznego, planowania i analiz gospodarczych oraz handlu i finansów. Był następnie sekretarzem komisji ds. reformy gospodarczej KC PZPR, przewodniczącym komisji polityki ekonomicznej, reformy gospodarczej i samorządu pracowniczego KC PZPR oraz komisji polityki społeczno-ekonomicznej. W latach 1988-1989 był sekretarzem KC PZPR a w latach 1988-1990 członkiem Biura Politycznego KC PZPR. Reformami ekonomicznymi zajmował się też w latach 1981-1985 jako minister-członek Rady Ministrów, pełnomocnik rządu ds. reformy gospodarczej. Przewodniczył komisji znanej, od jego imienia, jako ''Komisja Baki'', na której forum zapomniani dziś młodzi reformatorzy z PZPR walczyli na dwa fronty: przeciwko partyjnemu betonowi i przeciwko lobby przemysłu ciężkiego. Uznanie roli Baki jako współtwórcy polskich reform ekonomicznych wymagałoby jednak przyznania, że o ile reformy polityczne zostały wykute przez Solidarność, to reformy ekonomiczne zostały wypracowane przez reformatorski odłam w PZPR, którego co zdolniejsi przedstawiciele byli wychwytywani przez ambasadę Stanów Zjednoczonych i wysyłani na stypendia Fulbrighta.
zdzich
3 lata temu
to za niego była galopująca inflacja 30% co miesiąc .komuna dogorywała .
imigrant
3 lata temu
A 2000 lat temu w Starożytnej Fenicji, tam dopiero był Prezes Narodowego Banku Fenicji. Baka tylko nawiązywał do niego, próbował go naśladować. A i tak banksterzy komunistyczni wykręcili numer z Bankiem Śląskim, czyli tym holenderskim ING, uwłaszczając się na nim. Nie pamiętacie, jak was wyruchali komunistyczni banksterzy w 1993 roku?
...
Następna strona