Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Szymon Machniewski
|
aktualizacja

Wskaźniki analizy technicznej – czym są, podział, skuteczność

2
Podziel się:

Analiza techniczna jest wykorzystywana przez inwestorów lokujących swoje pieniądze w różne instrumenty, np. na giełdzie papierów wartościowych. W jej ramach używa się różnych wskaźników. Zobacz, czym są, jaki jest ich podział oraz skuteczność w dostarczaniu informacji ułatwiających podejmowanie decyzji inwestycyjnych.

Wskaźniki analizy technicznej – czym są, podział, skuteczność
Wskaźniki analizy technicznej (Adobe Stock, Matej Kastelic; Matej Kastelic)

Czym są wskaźniki analizy technicznej i jak z nich korzystać?

Przy dokonywaniu analizy technicznej rynków finansowych na bazie historycznych danych dotyczących cen oraz czynników, które mają na nią wpływ, możesz określić, jakie będą w przyszłości prawdopodobne kursy danych akcji. W analizie technicznej wykorzystywane są jej wykresy, ale i wskaźniki. Czym są wskaźniki analizy technicznej? Mają one pokazać, jak zachowuje się w danym czasie rynek akcji. 

Mianem wskaźnika analizy technicznej można określić pewne pole danych, które jest nanoszone na wykres jako:

  • krzywa,
  • prosta,
  • histogram,
  • punkt.

Istnieje wiele różnego rodzaju wskaźników, ale należy dobrać do analizy te, które najsilniej oddziałują na cenę danego instrumentu. 

Kiedy wykonywana jest analiza techniczna i na czym polega?

Analiza techniczna jest jedną z metod analizy sytuacji rynkowej i instrumentów finansowych. Opiera się ona na założeniu, że ceny podlegają trendom i zmierzają w określonym kierunku – zmiana ceny może być na plus lub na minus. Podstawowym prawem ekonomicznym rządzącym rynkiem jest prawo podaży i popytu. To właśnie te dwie siły, zgodnie z założeniami analizy technicznej, decydują o cenach akcji. Ponadto zakłada się, że zjawiska giełdowe wyprzedzają czasowo zjawiska ekonomiczne, a rynek dyskontuje przyszłość. 

Daje ona odpowiedź na pytanie, czy trend występujący na rynku będzie kontynuowany, kiedy się odwróci lub zostanie ustanowiony zupełnie nowy. Wykorzystywana jest ona przez inwestorów do wspierania procesów decyzyjnych. Analiza techniczna polega na skupieniu całej uwagi osoby, która ją wykonuje, na wykresach czy ruchach cenowych. Można więc śmiało powiedzieć, że służy ona do badania zachowań rynku za pomocą wykresów. 

Równocześnie narzędzia analizy technicznej pozwalają na podstawie poziomów cen instrumentów z przeszłości i w korespondencji do czynników, jakie mają wpływ na cenę, przewidywać, czy cena akcji będzie rosła, czy też będzie ona spadać. Na wysokość ceny mają wpływ działania rynkowe, w tym czynniki makroekonomiczne, fundamentalne czy psychologiczne. Dla skuteczności prognozowania cen i tego, w jakim kierunku będzie podążał rynek, konieczne jest dokonanie badania wykresów i wskaźników analizy technicznej. 

Klasyfikacja wskaźników analizy technicznej

Wskaźniki analizy technicznej możemy podzielić na kilka kategorii w ramach ich klasyfikacji:

  • Oscylatory – wskaźniki oscylujące, czyli wahające się pomiędzy pewnymi wartościami, które służą do odczytu rozbieżności, neutralnych warunków rynkowych lub szacowania. 
  • Momentum – wskaźniki opierające się na bieżącym momentum ceny, a także jej szybkości czy sile.
  • Wskaźniki trendu – dobrze określają bieżące trendy i ewentualnie ich zmiany. 

Rodzaje wskaźników analizy technicznej

Istnieje wiele różnego rodzaju wskaźników analizy technicznej wykorzystywanych przez inwestorów przy podejmowaniu swoich decyzji, ale do najważniejszych z nich można zaliczyć:

  • średnią kroczącą,
  • RSI,
  • stochastyczne RSI,
  • wstęgi Bollingera,
  • MACD – Moving Average Convergence/Divergence.

Średnia krocząca, w skrócie MA, wygładza kurs, odrzucając tak zwany hałas rynkowy. Można na jej podstawie określić kierunek trendu. Wylicza się ją na podstawie danych historycznych i dwa najbardziej popularne rodzaje średniej kroczącej to:

  • wykładnicza średnia krocząca,
  • prosta średnia krocząca. 

Wskaźnik RSI to wskaźnik siły relatywnej, który opiera się o rynkowe momentum. Pokazuje, czy dany instrument jest wykupiony bądź wyprzedany. Oblicza się go poprzez pomiar wielkości ostatnich zmian ceny, a dane są następnie wyświetlane w formie oscylatora osiągającego wartości z przedziału od 0 do 100. RSI pokazuje tempo, przy którym zmienia się cena. Pęd rośnie wraz ze stawką, ale trend wzrostowy wzmacnia się wraz z większą liczbą chętnych do kupna. Jeśli pęd maleje przy równoczesnym wzroście ceny, to najprawdopodobniej sprzedawcy w krótkim czasie przejmą kontrolę nad kursem. Wartości RSI powyżej 70 wskazują na wykupienie rynku, a wartości poniżej 30 – na wyprzedanie.

Stochastyczne RSI również jest oscylatorem momentu i obrazuje, czy aktywo finansowe jest wykupione czy wyprzedane. To pochodna wskaźnika RSI, ponieważ generuje się go na podstawie wartości RSI zamiast czystych danych cenowych. Także tu zwykle wartości stochastycznego RSI mieszczą się w granicy od 0 do 100 lub od 0 do 1. Odczyt powyżej 80 lub 0,8 wskazuje na wysokie wykupienie na rynku, a poniżej 20 lub 0,2 na rynek wyprzedany.

Wstęgi Bollingera (BB) to wskaźnik analizy technicznej, który mierzy zmienność rynku oraz warunki wykupienia i wyprzedaży kursu. Składa się z trzech linii – SMA (środkowy pas) i górnego oraz dolnego pasma. Im bliżej górnej granicy jest cena, tym bliżej warunków wykupienia może być notowane dane aktywo. 

Wskaźnik MACD służy do wskazania pędu kursu danego instrumentu finansowego, poprzez pokazanie zależności między dwoma średnimi ruchomymi. Składa się on z dwóch linii – MACD i linii sygnałowej. Pierwsza jest obliczana przez odjęcie 26 EMA od 12 EMA. Następnie dane są wykreślane na 9 EMA linii MACD, inaczej na linii sygnałowej. Jeśli przyjrzeć się rozbieżności między MACD a kursem, inwestorzy zyskują wiedzę o tym, jak obecny trend jest mocny. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
Lechu
3 miesiące temu
Przydałby się przykłady na wykresach
forexer
2 lata temu
Kto wie, temu ten artykuł nic nie da. Kto nie wie to i tak nie zrozumie nic z tego tekstu. Po co w takim razie to pisać?