Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Wyniki LPP. Właściciel Reserved traci na słabym złotym

5
Podziel się

Rekordu na giełdzie raczej nie będzie. Właściciel Reserved podał wyniki za trzeci kwartał. I są dalekie od prognoz. Choć przychody rosną zgodnie z oczekiwaniami, to zyski już nie. Akcje zapikowały.

Ciuchy sprowadzane z Chin są coraz droższe.
Ciuchy sprowadzane z Chin są coraz droższe. (Materiały prasowe)
bDyECRuJ

Giełdowy kurs LPP rósł ostro od początku września, wybijając się z dwuletnich minimów. Z 7 tys. zł miesiąc temu, 1 października zrobiło się aż ponad 8,6 tys. zł. I to by było chyba na tyle.

Akcje LPP spadały nawet o prawie 5 proc. w środę. To reakcja na wstępne wyniki finansowe. Nie okazały się zbyt optymistyczne. A po wcześniejszych wzrostach widać było, że rynek spodziewał się fajerwerków.

Zysk operacyjny wzrósł co prawda do 135 mln zł z 129 mln zł rok temu, czyli o 4,5 proc., ale nie tego spodziewali się analitycy rynkowi. Myśleli, że przy znaczącym wzroście obrotów będzie około 154 mln zł. Nic z tego.

bDyECRuL

Zobacz też: Kendall Jenner w najnowszej kampanii Reserved

Sprzedaż, i owszem, rosła o 13 proc. do 2,3 mld zł. I takiej właśnie się spodziewano. W sklepach porównywalnych (LFL), czyli bez uwzględnienia otwarć poszła w górę o 4,1 proc. Wolniej niż przychody rósł już zysk brutto ze sprzedaży - wyliczony przez odjęcie od przychodów kosztów kupna ubrań - wzrósł o 11 proc. Część problemów wzięła się więc z drożejących w Chinach ubrań.

Drożały dlatego, że kurs złotego osłabł znacząco względem dolara w trzecim kwartale. Kurs 7,4 proc. w dół w kwartale i od razu koszt kupna ubrań za granicą skoczył o tyle samo. W sklepach podwyższanie cen nie jest takie łatwe, więc nie udaje się utrzymać marż.

bDyECRuR

Czytaj też: Reserved zamyka małe sklepy w Polsce, a otwiera za granicą. Sukces w Niemczech

- Podtrzymujemy cel 53-54 proc. marży w tym roku, chociaż wysoki kurs dolara ostatnio powoduje chmury na horyzoncie - mówił dwa tygodnie temu wiceprezes Przemysław Lutkiewicz na konferencji prasowej. Informował wtedy, że cel będzie trudno do zrealizowania. I okazuje się, że jego słów lepiej słuchać.

Wiceprezes na wspomnianej konferencji dodał, że kolekcja zimowa kupowana jest już przy droższym dolarze. - Nie jesteśmy komfortowi z poziomami dolara ponad 3,9 zł, bo to będzie uderzało w nasze marże w przyszłym roku - powiedział. Informował, że firma myśli o podwyższaniu cen. Obecny kurs dolara to 4,01 zł.

bDyECRuS

Szczegółowy raport finansowy za trzeci kwartał zostanie opublikowany 19 listopada. Kolejny kwartał będzie czteromiesięczny, bo spółka zmienia rok obrotowy na luty-styczeń. Następne wstępne wyniki LPP ukażą się więc dopiero na początku lutego.

Powierzchnia handlowa sklepów Reserved, Mohito, House, Cropp i Sinsay na 30 września wyniosła 1 168 tys. mkw. To oznacza wzrost o 13 proc. rdr.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDyECRuT
bDyECRvm
KOMENTARZE
(5)
ja
rok temu
Reserved to najlepsza firma tak samo Zara niezłe mają kurtki zimowe i płaszcze zwłaszcza damskie sam chodzę w płaszczu puchowym do kolan co ma pasek i kaptur z futerkiem mega ciepły i wygodny
HTP
rok temu
niech szyją w Polsce wtedy bez znaczenia będzie kurs dolara.
Cel biznesowy
rok temu
Muszą mieć wysokie koszty zarządu. Inaczej nie da się wyjaśnić kiepskich wyników w handlu, który polega na produkcji towaru w Bangladeszu po 3$ i sprzedaży w Polsce po 30$
bDyECRvn
koju
rok temu
Co nie zmienia faktu że spółka radzi sobie na rynku odzieżowym bardzo dobrze. Raport było nie było pokazuje wzrost przychodów.
dada
rok temu
kupujcie za ruble jest taniej ! jak się z takimi założeniami podchodzi do biznesu to lepiej go zamknąć