Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Wzrost PKB spadnie do 3,1 proc. Lewiatan: "Spowolnienie gospodarcze będzie dotkliwe"

44
Podziel się:

Przedsiębiorcy obawiają się, że spowolnienie gospodarcze w Polsce nie będzie łagodne i dotknie nie tylko firmy. Odczują je także rodziny.

Spowolnienie gospodarcze może być dla wszystkich dotkliwe.
Spowolnienie gospodarcze może być dla wszystkich dotkliwe. (East News, LUKASZ SOLSKI/East News)
bEDpzAjp

Konfederacja Lewiatan, zrzeszająca pracodawców, prognozuje, że PKB Polski wzrośnie w 2020 roku o 3,1 proc. To oznacza spore spowolnienie. W 2019 roku gospodarka rosła w tempie ponad 4 proc., a w pierwszym kwartale wynik był nawet bliski 5 proc.

Liczby liczbami, ale jak podkreślają eksperci, rok 2020 upłynie pod znakiem spowolnienia gospodarczego dotkliwego dla firm i gospodarstw domowych.

bEDpzAjr
Zobacz także: Kiedy Polska dogoni gospodarczo Niemcy? Mateusz Morawiecki zabiera głos

"Pracodawcy będą się borykać z coraz większym niedoborem pracowników i niedopasowaniem ich kompetencji do potrzeb firm. Zmierzą się z długą listą zmian w prawie podatkowym, które zwiększą koszty i ryzyko prowadzenia działalności" - ostrzegają.

bEDpzAjx

Nie tylko dynamika PKB będzie mniejsza. Lewiatan oczekuje wzrostu cen. Średnia inflacja w skali całego 2020 roku ma wzrosnąć do 3,5 proc.

Prognozy zakładają też wzrost bezrobocia. Urzędy pracy mogą odnotować stopę bezrobocia na poziomie 5,6-5,7 proc. Najnowsze dane GUS mówią o 5,1 proc.

Inwestycje mają rosnąc w tempie 2,8 proc. Niewiele szybciej ma przyrastać konsumpcja (3,2 proc.).

bEDpzAjy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEDpzAjS
forex
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(44)
ja
2 lata temu
Oni może tak tego nie odczuwają jak przeciętny polak jak dziś chciałem się zaresjtrować w urzędzie pracy to zabrakło numerków a kolejka było już przed otwarciem.
Mono
2 lata temu
To obawiaja się niedoboru pracowników a na końcu artykułu ze wzrośnie bezrobocie ...?
Podatnik
2 lata temu
W Polsce przemysł był nieopłacalny, a więc w 1989 roku postanowiono wprowadzić usługi i handel. W taki oto sposób zaczęto likwidować polską gospodarkę. Pracodawcy, przestańcie patrzeć na wykresy ile wam kasy przybywa. Polak jak nie zarabia to nie wydaje albo ogranicza wydatki do minimum. Jakoś nie widziałem i nie widzę walczących pracodawców o obniżenie podatków. Sam jestem zwolennikiem aby był jeden stały podatek dla wszystkich w wysokości 10 %.
bEDpzAjT
oxygen
2 lata temu
Lewiatan jest organizacją szkodliwą, co z resztą niejednokrotnie udawadniali.
Twój nick
2 lata temu
Już od dawna jest na minusie...
...
Następna strona