Notowania

Budżet zrównoważony, ale z deficytem. Dziura jest ukryta poza centralnym budżetem

Sejm rozpoczął prace nad ustawą budżetową, która zakłada, że centralny budżet nie będzie mieć w 2020 roku deficytu. Ekonomiści jednak przejrzeli grę rządu i wskazują, że deficyt będzie i wyniesie nawet 14,5 mld złotych. Został on jednak "wypchnięty" w inne sektory finansów publicznych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Choć sam budżet ma być zrównoważony, to jednak deficyt kryje się gdzieś indziej. (Fot: Krzysztof Kaniewski/REPORTER)

O deficycie budżetowym pisze "Dziennik Gazeta Prawna" i tłumaczy, czym różni się budżet centralny (który ma nie mieć deficytu) od finansów publicznych. Budżet jest częścią wszystkich finansów państwa, chociaż bardzo istotną. Poza nim są jednak jeszcze m.in. fundusze z Unii Europejskiej, finanse samorządów, czy agencji wykonawczych.

Gazeta stawia zarzut, że chociaż rząd rzeczywiście planuje wprowadzenie budżetu zrównoważonego, to jednak dziurę ukrywa w innych sektorach finansów państwa. Według najnowszych prognoz wynosi ona obecnie nawet 32,2 mld złotych.

Dziennik wskazuje, co doprowadziło do takiego rozdźwięku między zapowiedziami rządowymi a rzeczywistością. Przywołuje prognozy Ministerstwa Finansów, które jeszcze w kwietniu zakładało, że w finansach publicznych nadwyżka PKB wyniesie 0,2 proc. Tymczasem obecnie resort zakłada deficyt na poziomie 1,2 proc. PKB, co przekłada się na blisko 34 mld złotych, co wskazuje w rozmowie z "DGP" Marek Rozkrut, partner w firmie doradczej EY i jej główny ekonomista.

Zobacz też: Pomysł nie tylko na biznes, ale też na życie

"DGP" porównuje również wrześniowy i grudniowy projekty ustawy budżetowej, by pokazać, jak dużo resort musiał się nagimnastykować, aby przyjąć budżet zrównoważony. Przede wszystkim wrześniowy projekt musiał ulec korekcie przez odrzucenie pomysłu zniesienia limitu 30-krotności składek ZUS. Dlatego też trzeba było znaleźć "w zastępstwie" 7,4 mld złotych, które popłynęłyby do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Mateusz Morawiecki i Tadeusz Kościński, autor pierwszego projektu zrównoważonego budżetu, który ma szansę na realizację
Budżet na rok 2020 już w Sejmie. Rząd wskazał źródła pieniędzy na dodatkowe wydatki

Oprócz tego MF musiał znaleźć gdzieś środki na 13. emeryturę rzędu 11,2 mld złotych. W pierwotnym projekcie nie przewidziano ich wypłaty, ale zapadła polityczna decyzja o przyznaniu tego świadczenia.

Dlatego też musiały rozpocząć się cięcia w innych miejscach. MF zmniejszył w grudniowym projekcie koszt obsługi długu państwa o prawie miliard złotych oraz w wydatkach majątkowych o kolejne niemal 700 mln złotych.

Szef NBP Adam Glapiński zmienił zasady tworzenia tzw. rezerwy kursowej. W ten sposób bank centralny wykazał zysk.
Budżet na 2020 na zero. Sytuację uratuje Narodowy Bank Polski

Po stronie wpływów zapisał natomiast tzw. podatek od handlu (700 mln złotych) oraz wzrost dochodów z jednostek budżetowych na poziomie ok. 1 mld złotych. Do budżetu "dorzuci" się również Narodowy Bank Polski kwotą ponad 7 mld złotych, o czym pisaliśmy w Money.pl.

Zrównoważony budżet i rozbudowana polityka społeczna. Bartosz Marczuk tłumaczy, jak to pogodzić
Zrównoważony budżet i rozbudowana polityka społeczna. Bartosz Marczuk tłumaczy, jak to pogodzić

Jednak najważniejszym działaniem było przesunięcie części wydatków poza budżet. Dlatego też od niedawna Fundusz Solidarnościowy obsługuje nie tylko osoby niepełnosprawne, ale także dodatkowe emerytury, renty socjalne i zasiłki pogrzebowe. Jak podaje "DGP", wydatki na FS urosły do ponad 20 mld złotych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-01-2020

byrBo jak PiS rządzi, to nawet budżet zrównoważony jest be, a jak rządziła PO/PSL to dziura 60 miliardów była OK. I nawet kradzież 150 miliard ów z OFE … Czytaj całość

13-01-2020

śmichu warteEkonomiczni towarzysze nie mogą ścierpieć dobrego budżetu dla Polski. Zaklinanie deficytu na 100 mld zł to wasza nauka. Wstyd.

13-01-2020

gospodaruj mądrzeNiemcy, Czechy, Słowacja mają nadwyżki budżetowe. Polska znowu deficyt ale sprytnie ukryty... co będzie z rozmiataniem kasy jak się odwróci … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (21)