Notowania

Budżet na rok 2020 już w Sejmie. Rząd wskazał źródła pieniędzy na dodatkowe wydatki

Do Sejmu trafił projekt budżetu na 2020 r. Zakłada, że wpływy i wydatki się zrównoważą i wyniosą po 435,3 mld zł. To oznacza, że rząd zamierza zebrać o 5 mld zł więcej niż zakładał jeszcze we wrześniu, choć z dokumentu zniknęło zniesienie limitu 30-krotności.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Mateusz Morawiecki i Tadeusz Kościński, autor pierwszego projektu zrównoważonego budżetu, który ma szansę na realizację (Fot: Jacek Domiński)

Sejm wkrótce zajmie się projektem budżetu na 2020 r., który różni się od wrześniowego, ale nadal zakłada zrównoważenie po stronie wpływów i wydatków. Inflacja ma wynieść 2,5 proc., a wzrost PKB 3,7 proc.

Budżet 2020 nie zakłada deficytu
Rząd przyjął budżet 2020. Deficytu nie ma, będzie "trzynastka" i 500 plus

Po stronie wydatków znalazły się m.in. pieniądze na wypłaty z programu 500+ na każde dziecko bez progu dochodowego, podwyżki rent i emerytur (o 3,24 proc., ale nie mniej niż 70 zł), zwiększenie nakładów na służbę zdrowia i obronność oraz podniesienie kwoty bazowej dla urzędników z 1916,94 zł do 2031,96 zł, obniżkę PIT i podniesienie kosztów uzyskania przychodu. Ponadto w budżecie zapisano wydatki na pozostałe programy socjalne oraz transfery do funduszów, z których finansowane będą m.in. trzynaste emerytury.

W stosunku do roku 2019 wydatki budżetu państwa wzrosną o 19,1 mld zł. Choć dojdzie do tak znaczącego wzrostu, rząd zamierza zamknąć rok 2020 "na zero" – wpływy mają zrównoważyć wydatki.

Drogi wywóz śmieci. Rabiej: Miasta są pośrednikami, to rząd się wykokosił

Żeby osiągnąć ten cel, w ustawie budżetowej zapisano m.in. dalsze uszczelnienie systemu podatku VAT, wypłatę 7,1 mld zł zysku z NBP, wpływy z podwyżki akcyzy oraz walkę z "szarą strefą" obrotu odpadami. Wygląda na to, że ten ostatni punkt stanie się jednym z kluczowych zadań służb w 2020 r. Tym bardziej że rząd nie może liczyć na ani złotówkę ze zniesienia limitu 30-krotności przy obliczaniu wysokości składek na ZUS - tę zmianę zablokował koalicjant PiS - Porozumienie Jarosława Gowina.

Marcin Horała w imieniu PiS tłumaczył wycofanie kontrowersyjnego projektu.
Limit 30-krotności. PiS przyznaje się do porażki

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: parlament, budżet, ustawa budżetowa, sejm, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-12-2019

POLKADZIECI MUSZĄ CZEKAĆ NA OPERACJE I TO WCALE NIE SKOMPLIKOWANE CAŁY ROK , A STARSZYCH LUDZI WYRZUCAJĄ NA WIELOLETNIE TERMINY , A POLSKIE NOWO ODKRYTE … Czytaj całość

27-12-2019

KazikKaczka zdycha kryzys się zbliża. Jak Banaś zacznie działać to kaczka przepadnie

27-12-2019

sebMorawiecki ! Dlaczego nie popuściłeś wodzy fantazji i nie obliczyłeś budżetu na grubym plusie !! A jak !! Można ? Można!! Niech ludzie się cieszą … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (17)