Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Za rosyjski gaz płatności tylko w rublach. Putin grozi wstrzymaniem dostaw

Podziel się:

Władimir Putin podpisał dekret w sprawie handlu gazem z "nieprzyjaznymi państwami". Od 1 kwietnia Rosja będzie od nich przyjmować płatności za gaz wyłącznie w rublach. Gdyby kraje europejskie nie chciały się dostosować do nowych przepisów, to Kreml wstrzyma dostawy gazu. To kolejny zwrot w działaniach Moskwy, gdyż zaledwie kilka godzin temu włoski premier zapewniał, że gaz do Europy będzie płynąć.

Za rosyjski gaz płatności tylko w rublach. Putin grozi wstrzymaniem dostaw
Rosja będzie przyjmować płatności za gaz tylko w rublach. Władimir Putin zaskoczył europejskich przywódców (Getty Images, Contributor#8523328)

Już od 1 kwietnia wchodzi zmiana w polityce płatności za rosyjski gaz. Władimir Putin podpisał dekret zobowiązujący "nieprzyjazne państwa" do uiszczania należności za dostawy surowca wyłącznie w rublach - podaje Bloomberg.

Konta w Gazprombanku

- Aby kupić rosyjski gaz, ["nieprzyjazne państwa" - przyp. red.] muszą otworzyć konta w rublach w rosyjskim banku - ogłosił prezydent Rosji w telewizyjnym przemówieniu w czwartek. - Jeśli takie płatności nie zostaną dokonane, uznamy to za niewywiązanie się przez klienta ze swoich zobowiązań - zapowiedział.

Zgodnie z podpisanym dekretem europejskie państwa powinny założyć konta w kontrolowanym przez państwo Gazprombanku. Za jego pośrednictwem następnie mają wymieniać walutę obcą na ruble w celu rozliczenia za dostawy gazu.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Zobacz także: Za gaz tylko w rublach. Rosja nie zakręci kurka

Nowe przepisy wchodzą w życie od 1 kwietnia. Rosja będzie oczekiwać płatności w rublach za surowce przesłane od nowego miesiąca.

Przywódcy europejscy zaskoczeni

To kolejny zwrot w polityce Władimira Putina wobec Europy, gdyż jeszcze w czwartek premier Włoch Mario Draghi powiedział, że ma zapewnienie od prezydenta Rosji, że gaz będzie płynąć do Europy.

Słowa Putina były następujące: istniejące kontrakty pozostają w mocy, a europejskie firmy - i on zaznaczył kilkakrotnie, że reguła ta dotyczy to tylko ich - dalej będą płacić w euro albo w dolarach - mówił szef włoskiego rządu.

To cios właściwie w niemal całą Unię Europejską, gdyż niemal większość państw członkowskich opiera swoją energetykę w mniejszym lub większym zakresie na gazie rosyjskim.

Wcześniej państwa zasiadające w radzie G7 jednogłośnie zapowiedziały, że w rublach płacić nie zamierzają. Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck dodał, że zawarte umowy są w mocy, a zaangażowane w nie przedsiębiorstwa dochowają wierności umowom.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
surowce
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl