Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Zyski banków mocno w górę. Sektor odbił się od dna

8
Podziel się:

Najnowsze dane pokazują jednak, że najgorsze mają już za sobą. W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2021 roku zysk netto całego sektora bankowego wyniósł ponad 7,5 mld zł, co oznacza wzrost o ponad 75 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok temu.

Zyski banków mocno w górę. Sektor odbił się od dna
Zyski banków mocno w górę. Sektor odbił się od dna. (Adobe Stock)
bECAtETF

W czasie pandemii sektor bankowy otrzymał silne uderzenie. Niepewność związana w kryzysem oraz ostre cięcie stóp procentowych istotnie obniżyły wyniki. I choć nie był to cios nokautujący, banki toczą walkę o powrót do zysków sprzed pandemii.

Najnowsze dane pokazują jednak, że najgorsze mają już za sobą. W 2020 roku zyski sektora bankowego spadły o prawie połowę. Za to po pierwszych siedmiu miesiącach 2021 roku zysk wyniósł 7,68 mld zł, co oznacza wzrost o 76 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku - poinformował Narodowy Bank Polski.

W samym lipcu zysk netto wyniósł 1,56 mld zł, co oznacza wzrost o prawie 40 proc. w skali roku. Co stoi za poprawą wyników?

bECAtETH
Zobacz także: Szef będzie wiedział o szczepieniu. "Dobre rozwiązanie, ale rząd musi wprowadzić coś jeszcze"

Ważnymi pozycjami w bilansach banków są przychody odsetkowe oraz przychody z tytułu opłat i prowizji. W okresie styczeń-lipiec przychody odsetkowe spadły o 22 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem, za to przychody z opłat i prowizji wzrosły o 12 proc.

Jednak największy wpływ na lepszy wynik sektora bankowego miały mniejsze odpisy. W ubiegłym roku banki musiały dokonać odpisów i uwzględnić w swoich wynikach straty na niespłacanych kredytach w związku z kryzysem.

bECAtETN

Natomiast w okresie styczeń-lipiec 2021 roku odpisy wyniosły 3,68 mld zł, co oznacza, że spadły o 50 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok temu. Pozwoliło to istotnie poprawić wyniki.

Obniżka stóp procentowych w Polsce w roku 2020 znacząco wpłynęła na dochodowość banków, co sprawia, że są one mniej atrakcyjne dla inwestorów. Podobne zmiany możemy obserwować w innych krajach europejskich, jednak polski sektor bankowy w zakresie zwrotu z zainwestowanego kapitału jest jednym z najmniej atrakcyjnych w Europie, wynika z raportu Związku Banków Polskich.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECAtEUi
gospodarka
giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
Polak
4 dni temu
Od czytania tych komentarzy aż mnie mdli, dlaczego te płaczki nie kupiły akcji banków. Teraz zostało tylko skomlenie.
Wkurzony
6 dni temu
Od dna ? Jakiego dna nasze pieniądze mają za darmo . kredyty dają na 11-15 % . Do tego prowizje, ubezpieczenia itp. Naczelny bankster chroni swoich Od których dostawał masę kasy m innym 1.5 mln premii za kredyty frankowe. To banda która od zawsze drenuje świat. Od stuleci . A najwięcej zarabia jak jest kryzys . W okresie 2008 -2013 banki Od nas ,tak Od nas dostały ponad 6bln $ tak tak bln i to my szaraczki im to daliśmy, bo inaczej "krwioobieg się zatka i będzie koniec". Koniec to zwykle jest klienta ale nie banku.
CHF
6 dni temu
Cały czas podnoszą opłaty za wszystko i płaczą a z frankowiczami nie ma się kto rozliczyć za klauzule abuzywne w umowach , co robi UOKIK dlaczego nie ma wielomiliardowych kar dla Banków, które kukizują.
bECAtEUj
kaszana
6 dni temu
bo taki bałagan jest tylko za PIS bo jak to możliwe że pożyczka jest oprocentowana ok. 10% a konto bankowe zero procent .... i do tego słono za nie płacisz !!!! miało być lepiej w polskim pkobp ale jest jak na orlenie drożyzna wieksza niż na innych stacjach, za wydruk chcą 30 zł lepiej kasę trzymac w portfelu ....
ZBULWERSOWANY
6 dni temu
To z czego tak są zadowoleni? Z wrednego pozbawiania nawet biednych emerytów z pieniedzy oszczędzanych na najtrudniejsze czasy? Wredne pozbawianie oszczedności , zerowe oprocentowanie lokat przy ogromnych podwyżkach w tym żywności, wielkiej inflacji i stopy procentowe zerowe? Tymczasem politycy sobie, banki sobie =przyznają dowolnie ogromne podwyzki. Ta wredna dzialalność wkrótce sie skończy, tak jak skończyła sie prymitywna- dojna zmiana!!!!