Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|
aktualizacja

13. emerytura. Gorąca debata w Sejmie, głosowanie po myśli rządu

431
Podziel się:

Tylko 6 posłów zagłosowało za odrzuceniem rządowego programu Emerytura+ wprowadzającego jednorazową wypłatę "trzynastki" 1100 zł brutto. Premier Mateusz Morawiecki zadeklarował, że program będzie kontynuowany w kolejnych latach, jeśli PiS wygra wybory.

Pierwsze czytanie w Sejmie rządowego projektu wprowadzającego świadczenia Emerytura+.
Pierwsze czytanie w Sejmie rządowego projektu wprowadzającego świadczenia Emerytura+. (PAP/Tomasz Gzell)

Podczas pierwszego czytania projektu został zgłoszony wniosek o jego odrzucenie i marszałek Sejmu Marek Kuchciński zarządził głosowanie. Wniosek przepadł z kretesem.

W głosowaniu za odrzuceniem rządowego projektu głosowało 6 posłów, w tym troje posłów partii Teraz! Ryszarda Petru. Za wprowadzeniem "trzynastek" opowiedzieli się wszyscy posłowie PiS i PO-KO.

Kolejnym krokiem będzie rozpatrzenie projektu przez komisje sejmowe. Drugie czytanie ma się odbyć jeszcze podczas dzisiejszego posiedzenia Sejmu.

Zobacz także: Obejrzyj: Przyszłość PZU

- Emerytura+ jest kolejną zapowiedzą którą realizujemy. Charakterystyczną cechą naszej "Piątki" jest powszechność - mówił Morawiecki - podczas debaty przed pierwszym czytaniem projektu ustawy w Sejmie.

- To jest program, który może służyć wszystkim obywatelom. Dla emerytów jest to czas szczególny. W tym roku będzie to dla seniorów rok trzech wzmocnień finansowych - podkreślił szef rządu.

Minister rodziny Elżbieta Rafalska powiedziała, że celem polityki społecznej wobec osób starszych jest "podnoszenie jakości życia seniorów przez umożliwienie im pozostawania jak najdłużej samodzielnymi, aktywnymi i zapewnienie im bezpieczeństwa".

Paulina Hennig-Kloska z Nowoczesnej zwróciła uwagę, że Emerytura+ nie jest "żadnym rozwiązaniem systemowym, które jakkolwiek rozwiązuje trudną sytuację seniorów".

Magdalena Kochan z klubu PO-KO stwierdziła, że nieprawdą jest twierdzenie, że "trzynastkę" otrzymają wszyscy emeryci i renciści. - Otrzymają je tylko ci, którzy mają prawo do emerytury i renty ustalone nie później niż w dniu 30 kwietnia tego roku - wyjaśniła.

Ostro przeciw wprowadzaniu nowego świadczenia wypowiedział się Ryszard Petru. - Tą ustawą chcecie z Polaków uczynić żebraków, bo jak inaczej nazwać jednorazową jałmużnę rzucaną na dwa tygodnie przed wyborami - zarzucił partii rządzącej lider Teraz!

Petru przekonywał, że "żadne społeczeństwo nigdy nie wzbogaciło się na zasiłkach". - Dziś stoimy przed cywilizacyjnym wyborem: Polska na zasiłkach, czy Polska pracująca - ocenił.

Premier przekonywał, że "to wsparcie w postaci Emerytura+ jest realnym konkretnym wsparciem, równościowym, sprawiedliwym". Dodał, że rząd podniósł najniższą emeryturę z 880,45 zł do 1100 zł, czyli o 25 proc.

- Dlatego zdecydowaliśmy się na wielki program, program Emerytura+ i tak długo, jak będzie dobry gospodarz, tak długo, jak będzie Prawo i Sprawiedliwość, to obiecujemy, że kiedy zakwitną kasztany, to będzie ten program kontynuowany - zadeklarował Morawiecki.

Jednorazowe świadczenie w wysokości 1100 zł ma otrzymać łącznie 9,72 mln osób: 6,94 mln emerytów i 2,62 mln rencistów, w tym 282 tys. rencistów socjalnych.

Świadczeniem mają zostać objęci wszyscy emeryci, niezależnie od wysokości swojego świadczenia. Trzynastkę dostaną zarówno ci emeryci, którzy pobierają pieniądze z ZUS, KRUS, jak i mundurowi. Za wypłatę tych ostatnich odpowiadają ministerstwa obrony i spraw wewnętrznych.

Nie trzeba będzie składać żadnego wniosku, jak to ma miejsce choćby w przypadku programu 500+. Emerytura+ zostanie wypłacona z urzędu wraz ze standardowym majowym świadczeniem.

- Wiemy, że emeryci doskonale będą potrafili spożytkować, będą wiedzieli, do czego użyć tych pieniędzy - mówił szef rządu podczas prezentacji projektu 7 marca.

- Pani Janina powiedziała mi, że może po raz pierwszy od 1946 roku pojedzie do Lwowa. A może to będzie zakup sadzonek na działkę czy jakiś wygodny fotel do poobiedniej drzemki albo bardzo drobny remont - mówił premier.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(431)
Jaro
2 lata temu
Oodają czēściowo nasze pieniądze nie chcemy jałmużny emerytura bez podatku !!!!!sobie potrafią dogodzić precz precz z obłudą
Rem
3 lata temu
Dlaczego ta ekipa nie chodzi jeszcze w myckach?
Tworek
3 lata temu
Ten, kto Polakom załatwił głodowe emerytury, teraz zaczyna przyzwyczajać do pobierania jałmużny.
Bravopis55
3 lata temu
Jarek jak oddajesz 888 zł. To oddaj jeszcze 2238 zł i wtedy będziemy kwita. Ty mi oddajesz moje pieniądze i popatrz ile mi jeszcze wisisz! Okradasz mnie jak tego birgfeldera czy jak mu tam.
TYTANOWE JAJA
3 lata temu
To koniec po psl komunistów i parobasow obcego kraju sld to trup. Petru krótkie spodenki i proca, Biedron kanał.Teraz poważne partie dla Polski i Polaków. Kukiz, PiS, i czekamy na coś nowego wraz ze zmianą pokoleniowa.
...
Następna strona