Notowania

"13. emerytura". Kiedy wypłata środków i kogo obejmie dodatkowe świadczenie?

"13. emerytura" jest nowym świadczeniem skierowanym do seniorów. Pierwsze środki zasiliły już konta beneficjentów. Podpowiadamy, do kogo trafią pieniądze i w jakich terminach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
"13. emerytura". Kiedy wyplata środków?

"13. emerytura". Komu przysługuje świadczenie i w jakiej wysokości?

Zgodnie z zapowiedziami "13. emerytura" jest dodatkowym świadczeniem przysługującym każdej osobie pobierającej emeryturę, bez względu na jej wysokość. "Trzynastka" oprócz emerytów trafi również do rencistów.

- Nasi seniorzy, nasi emeryci, nasze mamy, babcie, dziadkowie i ojcowie są powiernikami naszej tradycji, oni przekazali nam całą wiedzę, to jest też miłość, którą nas obdarowali - powiedział podczas oficjalnego ogłoszenia programu premier Mateusz Morawiecki.

"13. emerytura" obejmie osoby z prawami do:

  • - emerytury i renty w systemie powszechnym;
  • - emerytury i renty "rolniczej" oraz wypłacanej służbom mundurowym;
  • - emerytury pomostowej;
  • - świadczenia i zasiłku przedemerytalnego, renty nauczycielskiej świadczenia kompensacyjnego, renty socjalnej, rodzicielskich świadczeń uzupełniających oraz renty dla inwalidów wojennych lub wojskowych;
  • - świadczenia z tytułu programu "Mama 4+".

Nowe świadczenie wyniesie tyle, co minimalna emerytura w 2019 r., czyli 1100 zł brutto - 888,25 zł "na rękę".

Zobacz: "13. emerytura" dla każdego seniora. "Kontrowersyjna decyzja"

"13. emerytura". Kiedy wypłata świadczeń?

Zgodnie z zapowiedziami ministerstwa rodziny, "13. emerytura" trafi niemalże do 10 mln osób. Pierwsze środki zasiliły konta beneficjentów pod koniec kwietnia - 29 i 30.

"13. emerytura" wypłacona jest "z urzędu", bez konieczności składania dodatkowego wniosku. Terminy wypłat dodatkowego świadczenia jest tożsame z tymi świadczeniami, które emeryci i renciści otrzymują co miesiąc.

- W związku z tym, że 1 maja mamy święto, część z tych osób może otrzymać to świadczenie w ostatnich dniach kwietnia. Ale będą również te świadczenia, które będą wypłacone na początku czerwca. Dotyczy to np. zasiłków i świadczeń przedemerytalnych, bo wtedy one są wypłacane, czy jeżeli są wypłacane kwartalnie, to na początku lipca - wyjaśniała w kwietniu minister rodziny Elżbieta Rafalska, cytowana przez PAP.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych emerytury i renty wypłaca w kilku terminach - 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dnia każdego miesiąca.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-05-2019

SemjaJaka trzynasta zwykła łapówa w biały dzień ,głosujcie i nie przeszkadzajcie ,siedzcie cicho

08-05-2019

Babcia.Ja otrzymałam 885.00 zł - tzw. 13..PYTAM SIĘ GDZIE JEST RESZTA PIENIĘDZY tj. 3.25 zł. W SKALI CAŁEGO KRAJU TO JEST POTEŻNA KWOTA.

08-05-2019

@babciaMoże koszt przekazu pocztowego

Rozwiń komentarze (9)