Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

14 emerytura. Eksperci mówią o psuciu systemu

88
Podziel się:

Sejm przyjął ustawę o 14. emeryturach. Zdaniem ekspertów to psuje polski system emerytalny i zniechęca do dłuższej pracy.

14 emerytura. Eksperci mówią o psuciu systemu
Eksperci krytykują pomysł 14. emerytury (money.pl, Rafał Parczewski)

Wypłatę "czternastek" PiS obiecał seniorom jeszcze przed wyborami. W zeszłym tygodniu Sejm przegłosował ustawę. Za było 420 posłów.

Zdaniem ekspertów, tak szeroko popierana przez polityków ustawa to absurd. W dodatku niepoparty żadnymi argumentami.

- Nie ma żadnego powodu, by twierdzić, że akurat teraz trzeba zadbać o dochody emerytów albo że to dziwne świadczenie, zwane dla niepoznaki 14. emeryturą, to faktycznie najskuteczniejszy z jakiejkolwiek perspektywy sposób walki z tym ubóstwem. Nie ma nawet dowodów, że ten wybryk będzie skuteczny w politycznej walce o rząd dusz, bo najbliższe wybory za dość długi czas, a nie jest powiedziane, że emeryci lepiej zapamiętają 14. emeryturę niż chaos w dostępie do szczepień przeciw Covid-19 - mówi "Rzeczpospolitej" prof. Joanna Tyrowicz, ekonomistka, współzałożycielka ośrodka badawczego GRAPE.

Zobacz także: 13. i 14. emerytura już w tym roku. Minister zdradził, kiedy wypłaty

Negatywnie o wprowadzeniu "czternastek" wypowiada się też prof. Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego. Jego zdaniem to psucie systemu, brak zachęty do dłuższej pracy i krok do wygaszania ubezpieczeń społecznych na korzyść powrotu do świadczeń regulowanych całkowicie przez polityków.

Problemem, jak mówi prof. Kolek, jest nie tylko sam fakt wprowadzenia "czternastek", ale i to, z czego będą wypłacane.

Zgodnie z przyjętą ustawą pieniądze na świadczenia gromadzone są w ramach Funduszu Solidarnościowego. Tego, który miał wspierać Fundusz Ubezpieczeń Społecznych w trudnych czasach.

– Te czasy właśnie nadchodzą. Zgodnie z prognozami ZUS w najbliższych latach w FUS brakować będzie 63–72 mld zł rocznie. Jednak władze wolą w księgowy sposób przekazać środki z FRD do Funduszu Solidarnościowego, który od 2025 r. miałby spłacać tę pożyczkę. W taką formę spłaty chyba nikt nie wierzy i środki te, obecnie stanowiące aktywa FRD, w przyszłości uznane zostaną za umorzone. Taki mechanizm to w praktyce drenaż FRD za pomocą kreatywnej księgowości - mówi "Rzeczpospolitej" prof. Kolek.

Przyjęta przez Sejm ustawa o 14. emeryturach trafi teraz do Senatu.

Czternasta emerytura będzie świadczeniem jednorazowym, przyznanym wyłącznie w czwartym kwartale tego roku. To odróżni ją od trzynastej emerytury, która wypłacana jest co roku.

Ponadto przy czternastej emeryturze obowiązywać będzie kryterium dochodowe, które wyniesie 2900 zł brutto. Takiego progu nie ma przy "trzynastce".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(88)
rybka
3 lata temu
zlikwidować podatek od emerytur i rent i skończyć tym samym z 13 i 14 świadczeniem emerytalnym ponieważ to nie jest emerytura ! To jest świadczenie emerytalne ZUS
polacy glosuj...
3 lata temu
Najwiekszy sukces pis jest ,że osiagneli milion emerytów w grobie , i dlatego w sondazu maja dobre notowania w Toruniu 90% i dostaja nagrody za tak swietne wyniki.
polacy glosuj...
3 lata temu
Najwiekszy sukces pis jest ,że osiagneli milion emerytów w grobie , i dlatego w sondazu maja dobre notowania w Toruniu 90% i dostaja nagrody za tak swietne wyniki.
Polak
3 lata temu
Rozdawnictwo, rozdawnictwo i jeszcze raz rozdawnictwo ! A gdzie obiecane stażówki dla ludzi ciężko pracujących już ponad 40 lat, panie prezydencie ?
uczycielka
3 lata temu
jednak polski rząd dba o emerytów i za to mu chwała ,ale nie było tak za po tylko co mogli to ukradi albo sprzedali, brawo dla pisu niech inni biorą z nich przykład
...
Następna strona