Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. WZI
|

14 emerytura. Eksperci mówią o psuciu systemu

88
Podziel się

Sejm przyjął ustawę o 14. emeryturach. Zdaniem ekspertów to psuje polski system emerytalny i zniechęca do dłuższej pracy.

14 emerytura. Eksperci mówią o psuciu systemu
Eksperci krytykują pomysł 14. emerytury (money.pl, Rafał Parczewski)
bDKjhryZ

Wypłatę "czternastek" PiS obiecał seniorom jeszcze przed wyborami. W zeszłym tygodniu Sejm przegłosował ustawę. Za było 420 posłów.

Zdaniem ekspertów, tak szeroko popierana przez polityków ustawa to absurd. W dodatku niepoparty żadnymi argumentami.

- Nie ma żadnego powodu, by twierdzić, że akurat teraz trzeba zadbać o dochody emerytów albo że to dziwne świadczenie, zwane dla niepoznaki 14. emeryturą, to faktycznie najskuteczniejszy z jakiejkolwiek perspektywy sposób walki z tym ubóstwem. Nie ma nawet dowodów, że ten wybryk będzie skuteczny w politycznej walce o rząd dusz, bo najbliższe wybory za dość długi czas, a nie jest powiedziane, że emeryci lepiej zapamiętają 14. emeryturę niż chaos w dostępie do szczepień przeciw Covid-19 - mówi "Rzeczpospolitej" prof. Joanna Tyrowicz, ekonomistka, współzałożycielka ośrodka badawczego GRAPE.

bDKjhrzb
Zobacz także: 13. i 14. emerytura już w tym roku. Minister zdradził, kiedy wypłaty

Negatywnie o wprowadzeniu "czternastek" wypowiada się też prof. Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego. Jego zdaniem to psucie systemu, brak zachęty do dłuższej pracy i krok do wygaszania ubezpieczeń społecznych na korzyść powrotu do świadczeń regulowanych całkowicie przez polityków.

Problemem, jak mówi prof. Kolek, jest nie tylko sam fakt wprowadzenia "czternastek", ale i to, z czego będą wypłacane.

bDKjhrzh

Zgodnie z przyjętą ustawą pieniądze na świadczenia gromadzone są w ramach Funduszu Solidarnościowego. Tego, który miał wspierać Fundusz Ubezpieczeń Społecznych w trudnych czasach.

– Te czasy właśnie nadchodzą. Zgodnie z prognozami ZUS w najbliższych latach w FUS brakować będzie 63–72 mld zł rocznie. Jednak władze wolą w księgowy sposób przekazać środki z FRD do Funduszu Solidarnościowego, który od 2025 r. miałby spłacać tę pożyczkę. W taką formę spłaty chyba nikt nie wierzy i środki te, obecnie stanowiące aktywa FRD, w przyszłości uznane zostaną za umorzone. Taki mechanizm to w praktyce drenaż FRD za pomocą kreatywnej księgowości - mówi "Rzeczpospolitej" prof. Kolek.

Przyjęta przez Sejm ustawa o 14. emeryturach trafi teraz do Senatu.

Czternasta emerytura będzie świadczeniem jednorazowym, przyznanym wyłącznie w czwartym kwartale tego roku. To odróżni ją od trzynastej emerytury, która wypłacana jest co roku.

bDKjhrzi

Ponadto przy czternastej emeryturze obowiązywać będzie kryterium dochodowe, które wyniesie 2900 zł brutto. Takiego progu nie ma przy "trzynastce".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDKjhrzC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(88)
MeX
miesiąc temu
Pensje tych pseudo polityków też psują system !
ZK590
miesiąc temu
Brakuje pieniędzy na nędzna emeryturę dla robotnika z 45 letnim stażem pracy. Nie brakuje na tłuste emerytury dla ludzi z 25 letnim stażem, którzy nie płacą składek ZUS lub są jak w przypadku górnictwa umarzane.
Stef
miesiąc temu
Im dłużej pracujesz tym mniej dostaniesz Polski system emerytalny
bDKjhrzD
J-23
miesiąc temu
ZUS płacze , że zabraknie Kasy... A PIS daje Kiełbaskę Wyborcza ZUS jak instytucja nie zależna powinna odmówić PIS.
Teresa
miesiąc temu
Uważam , że dla grupy emerytów, którzy po zmianie ustroju pozostali latami bez pracy ze wzg. na likwidację zakładów pracy ta dodatkowa płaca przy ich niepełnej nawet najniższej emeryturze ma kolosalne znaczenie . I niech eksperci wraz politykami rozwiążą w końcu problem egzystencji tych okradzionych z pracy , a teraz z emerytury emerytów.
...
Następna strona