Notowania

20 proc. drożej w ciągu kilku dni. Ceny ziemniaków poszybowały

Dwadzieścia procent drożej w ciągu czterech dni! - Joanna Kluzik-Rostkowska podaje, jak zmieniła się cena ziemniaków w tak krótkim czasie. Z rynku znikają ubiegłoroczne ziemniaki, została resztka. Ale są nowe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Ceny warzyw gruntowych są wysokie. To efekt ubiegłorocznej suszy (Fot: Piotr Kamionka/REPORTER)

"Moja koleżanka porzuciła korporację, żeby zbudować firmę produkującą pierogi. SMS sprzed 5 minut: dzisiaj w Broniszach ziemniaki po 30 zł za worek, były 4 dni temu po 25. Dwadzieścia procent drożej w ciągu czterech dni!" - taki emocjonalny wpis zamieściła na swoim Twitterze Joanna Kluzik-Rostowska.

Maciej Kmera z Rynku Hurtowego Bronisze potwierdza: jeszcze w czwartek 9 maja ziemniaki wyceniano do 2 zł za kg, a już w piątek ich cena urosła do 2,40-2,50 zł za kg. I się utrzymuje.

- W czwartek był bardzo intensywny handel, rynek mógł zostać wyczyszczony z ziemniaków - odpowiada na nasze pytanie, skąd ten wzrost cen. Jak dodaje, producenci ponoszą bardzo duże straty na sortowaniu ziemniaków, więc musieli podnieść ceny.

Obejrzyj: Pomysł na Biznes: Manufaktura torebek inna niż wszystkie

Na rynku dostępne są ziemniaki ubiegłoroczne krajowe sprzedawane po 15 kg za worek, trzeba za nie zapłacić między 30-35 zł. - Większość została już wyprzedana, to, co jest, to resztki - mówi nam przedstawiciel Rynku Hurtowego Bronisze. Jak dodaje, one są jednak złej jakości.

Za zagraniczne ziemniaki trzeba zapłacić porównywalnie, 35 zł za 15-kilogramowy worek. Są one, jak mówi nam Kmera, zdrowsze, lepszej jakości i nie kiełkują.

- Ale są też już tegoroczne ziemniaki, polskie - mówi Maciej Kmera. - Tu trzeba zapłacić 5-6 zł za kg. Będą taniały, już zresztą są coraz tańsze, bo jak się pojawiły, były sprzedawane po 15 zł.

Emocje wokół cen warzyw, zwłaszcza pietruszki
Susza w Polsce. Ceny pietruszki biją po oczach. Ale jest światełko w tunelu

Ceny warzyw gruntowych są bardzo wysokie. - Nigdy nie były tak drogie cebula, kapusta pietruszka - wylicza Maciej Kmera. - To pokłosie ubiegłorocznej suchej wiosny. Dodatkowo były mniejsze zasiewy. Efekty widzimy - mówi.

Jak dodaje, słyszał, że część rolników przestawia się na cebulę. - Może być klęska urodzaju - zauważa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: warzywa, rolnictwo, ziemniaki, ceny warzyw, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-05-2019

F-33Ceny galopują jak szalone i wszystko przez susze ? przez suszę ale w budżecie państwa, rozdawnictwo typu 500+, 13+ i inne daniny na kościół, na … Czytaj całość

14-05-2019

konsumentW kartoflanym mocarstwie jakim jest Polska nowe ziemniaki są droższe od pomarańczy !!.

14-05-2019

FtefaniaDziękujemy, Panie Kaczyński. Wyborcom PiS gratulujemy.

Rozwiń komentarze (82)