Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Tomasz Bodył
Tomasz Bodył
|
aktualizacja

20 zł za stronę. Tyle jest w Polsce warta praca magisterska

34
Podziel się:

Biznes na pisaniu prac dyplomowych kręci się w najlepsze. Przepisy są tak dziurawe, że ani policja, ani ministerstwo nauki nie potrafią sobie z tym poradzić. I nic nie wskazuje na to, że wkrótce się to zmieni.

Około 20 zł wystarczy, by kupić jedną stronę pracy dyplomowej. Całość to zwykle koszt powyżej tysiąca złotych.
Około 20 zł wystarczy, by kupić jedną stronę pracy dyplomowej. Całość to zwykle koszt powyżej tysiąca złotych. (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK/East News)
bEDjJPvV

Ze znalezieniem kogoś, kto napisze nam pracę dyplomową, nie ma najmniejszego problemu. Wystarczy w wyszukiwarkę wpisać "pisanie prac magisterskich na zamówienie". Udając studenta socjologii, który potrzebuje "magisterki", odpowiadam na kilka ogłoszeń.

Wiadomości zwrotne przychodzą bardzo szybko. "Oczywiście mogę pomóc w napisaniu pracy. Koszt to 20 zł za stronę. Może Pan odebrać pracę po rozdziale i na bieżąco sprawdzić w antyplagiacie (system do sprawdzania, czy nasza praca nie jest zapożyczona od kogoś innego – przyp. red.)" - czytam w jednym z maili.

Kontaktuję się z osobą, która przedstawia się jako Alicja S. Twierdzi, że zajmuje się tym od… 16 lat. - Realizowałam zlecenia z bardzo wielu dziedzin, dlatego też jestem w stanie pomóc każdej osobie, która zwraca się do mnie z prośbą o pomoc – zachwala swoje usługi. Cena? 15 zł za stronę, poprawki oraz raport antyplagiatowy gratis.

bEDjJPvX
Zobacz także: Obejrzyj: Rząd wziął się za polskie uczelnie. W końcu mają się liczyć na świecie

Ktoś inny dopytuje, ile ma być stron. Mówię więc, że ok. 60-70 z przypisami i bibliografią. "Za całość proponujemy 1500 zł, jeśli na wrzesień, możemy się umówić na pierwszą połowę na koniec czerwca/początek lipca :). Jeśli chodzi o płatność - możemy umówić się na raty. Rozpoczynamy współpracę od wpłaty zaliczki" – odpisuje.

Pakiet usług edukacyjnych

Trafiam też do firmy, która działa w pełni legalnie. Jak to możliwe? Odpowiedź kryje się w pierwszym mailu, jaki dostaję. "Proszę pamiętać, że w świetle prawa wszystkie prace zamawiane w ten sposób, niezależnie, czy od firmy, czy osoby prywatnej, stanowią wzorce prac, a nie służą do podpisania i oddania na uczelni - stanowi to przestępstwo z art. 272 kk. Szczegóły w umowie i warunkach gwarancji" – czytam.

bEDjJPwd

Czym się różni "wzorzec pracy" od pracy? W praktyce tym, czym autentyczny dowód osobisty i prawo jazdy od ich "kolekcjonerskich" wersji. Fizycznie – niczym, ale dodanie tego określenia pozwala na ich legalny obrót. Z umowy (sic!), którą dostajemy do podpisania od wrocławskiej firmy, wynika, że z jednej strony nie możemy z naszej pracy korzystać w sposób niezgodny z prawem, a z drugiej… nie bierze ona odpowiedzialności za to, jeśli tak jednak zrobimy.

Na stronie internetowej jest oficjalny cennik. Mamy do wyboru cały zakres prac: od zaliczeniowych, poprzez licencjackie, magisterskie aż po doktoraty. Najtańsza praca zaliczeniowa (pow. 15 stron) kosztuje od 300 do 480 zł, a najdroższa jest praca doktorska o objętości pow. 250 stron – od 5 tys. zł do 8 tys. zł.

bEDjJPwe

Legalne czy nie?

Dlaczego jest to legalne? Musimy się przyjrzeć wspomnianemu wyżej art. 272 kk. Mówi on o "podstępnym wyłudzeniu poświadczenia nieprawdy w dokumencie", za co grozi do 3 lat więzienia. Chodzi o to, że przedstawiając na uczelni kupioną pracę jako wykonaną samodzielnie, wyłudzamy np. stopień magistra. Ale samo zamawianie i pisanie prac jest całkowicie legalne. Dlatego policja nie ma nic do powiedzenia w tej sprawie.

- W tym temacie proponuję zwrócić się z zapytaniem do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego – zbywa mnie insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji.

bEDjJPwf

A ministerstwo posługuje się inną kwalifikacją prawną. "Kwestię naruszenia praw autorskich poprzez nieuprawnione wykorzystanie cudzego utworu reguluje ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z jej przepisami, za popełnienie omawianego czynu przewidziane są sankcje karne" – czytam w mailu biura prasowego MNiSW.

Interesujące jest tu stwierdzenie "nieuprawnione wykorzystanie cudzego utworu". Czy oznacza, że w tym wypadku można by było korzystać z cudzego utworu w sposób uprawniony, np. poprzez zawarcie umowy o odpłatnym przeniesieniu praw autorskich?

"Okoliczność posiadania majątkowych praw autorskich do takiej pracy dyplomowej nie ma znaczenia w omawianym przypadku, gdyż nie uprawnia studenta do przedłożenia jej jako pracy własnej, wykonanej samodzielnie" – rozwiewa wątpliwości ministerstwo.

Trudno sobie z tym poradzić

Niezależnie od tego, proceder i tak jest praktycznie nie do wykrycia, z czego ministerstwo, jak się wydaje, w pełni zdaje sobie sprawę.

bEDjJPwg

"Niewątpliwie trudnym zagadnieniem jest udowodnienie braku samodzielności w napisaniu pracy dyplomowej. W takim przypadku niezwykle istotna jest rola promotora (opiekuna pracy dyplomowej)" – pisze MNiSW.

Tyle tylko, że kontakt promotora z magistrantem jest coraz słabszy - ocenia dr Tomasz Rożek, fizyk i popularyzator nauki znany z nowej edycji programu telewizyjnego "Sonda" czy radiowej Trójki.

- Uczelnie chcą funkcjonować, chcą utrzymać etaty i zarabiać na studentach zaocznych. Od lat obniża się zatem poprzeczkę po to, by przyjmować i przepuszczać nawet ludzi, którzy nie powinni zdawać egzaminów, nie powinni przechodzić kolejnych stopni kształcenia i od lat przymyka się oczy na patologie – mówi dr Rożek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEDjJPwy
KOMENTARZE
(34)
Adam
rok temu
W takiej cenie, jaką podaje autor artykułu "piszą" chyba tylko oszuści :-) Jeśli praca ma być pisana, a nie kopiowana i nieudolnie parafrazowana, to koszt strony pracy licencjackiej czy magisterskiej wynosi minimum 30 zł. Doktorskiej minimum 45 zł
"czajka"
2 lata temu
"czajka"
"czajka"
2 lata temu
"czajka"
bEDjJPwz
RoGo
2 lata temu
Mam za sobą dwa fakultety i MBA... Przez cały okres studiowania nigdy nie skorzystałem z "pomocy" osób trzecich... Rozumiem, że zdobywając wiedzę i tytuły samodzielnie, byłem (jestem) frajerem.
qperNIK
2 lata temu
"Ze znalezieniem kogoś, kto napisze nam pracę dyplomową, nie ma najmniejszego problemu." Bo to takie prace dyplomowe... Ja pisałem magisterkę o algorytmie samouczącym, budującym dość nowatorską metodą (oczywiście na podstawie danych), specyficzny rodzaj drzew decyzyjnych. Do tego oczywiście napisanie programu w C++ i SQL który to realizuje. Ciekawe ilu znalazłoby się chętnych do napisania tego za mnie - choćby i za 100 zł od strony. :)
...
Następna strona