Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

23 tys. wniosków czeka na rozpatrzenie. Są pieniądze na rządowy program

10
Podziel się:

"Podpisałem wniosek o wypłatę 200 mln zł z KPO dla beneficjentów programu Czyste Powietrze" - poinformował Jan Szyszko, wiceszef resortu funduszy i polityki regionalnej. W czwartek resort klimatu poinformował, że NFOŚiGW ma ponad 300 mln zł niewypłaconych dotacji z programu.

23 tys. wniosków czeka na rozpatrzenie. Są pieniądze na rządowy program
Polacy czekają na pieniądze z programu "Czyste powietrze". (PAP, Stefan Kraszewski)

"Podpisałem wniosek o wypłatę 200 mln zł z KPO dla beneficjentów programu Czyste Powietrze. Nie możemy pozwolić, by błędy przeszłości odbiły się na dopłatach. Pieniądze na inwestycje w tanie, czyste ciepło trafią do Polaków dzięki KPO. - poinformował w piątek na platformie X Jan Szyszko.

Resort klimatu i środowiska przyznał w czwartek w komunikacie, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma ponad 300 mln zł niewypłaconych dotacji z programu "Czyste Powietrze". "Poprzednia władza nie zabezpieczyła finansowania na ten ważny program, stąd wstrzymanie wypłat środków przez NFOŚiGW" - napisano w komunikacie.

W pierwszym tygodniu stycznia br. resort otrzymał informację z Funduszu o zaległościach wypłat dotacji z programu "Czyste Powietrze". "W drugiej połowie poprzedniego roku przyjmowano do realizacji wnioski, nie mając na nie pokrycia finansowego. W połowie grudnia 2023 r. zatrzymane zostały wypłaty, z powodu wyczerpania pieniędzy w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i funduszach wojewódzkich" - wyjaśnia resort klimatu.

Cytowana w komunikacie szefowa resortu klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska podkreśliła, że opisana sytuacja wynika z "blokowania przez PiS funduszy z KPO i niewdrażania pozostałych programów unijnych". "To brak wyobraźni i życie na kredyt. Rachunki za tę nieodpowiedzialną politykę płacą dziś Polacy" - dodała Hennig-Kloska.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Cyberbezpieczeństwo - czy da się dogonić cyfrowego królika?

Wiceminister Urszula Zielińska zapewniła z kolei, że resort intensywnie pracuje nad rozwiązaniem problemu. "Musimy ustalić kwestie prawne i znaleźć pieniądze. Każdego tygodnia NFOŚ nie wypłaca około 100 mln zł" - dodała.

Ministerstwo przekazało, że "w następnych dniach" przekaże informacje o stanie prac nad udrożnieniem programu "Czyste Powietrze".

Jak wyjaśniono, opóźnienia w wypłatach dotacji pojawiły się w pierwszej połowie grudnia. Problem dotknął w pierwszej kolejności wojewódzkiego funduszu w Poznaniu, Łodzi, Rzeszowie i Wrocławiu. Dodano jednak, że we wszystkich wojewódzkich funduszach występują ograniczenia wypłat dotacji.

Poinformowano ponadto, że na rozpatrzenie czeka obecnie 23 tys. wniosków, a średnia wartość dotacji wypłacanej na jedną umowę o dofinansowanie dla obecnie prowadzonego naboru (od 3 stycznia 2023 r.) to 41 tys. zł.

Pieniądze na wymianę źródła ciepła

Program "Czyste Powietrze" – z budżetem 103 mld zł - to największy program antysmogowy w Polsce. Właściciele domów jednorodzinnych mogą otrzymać środki na wymianę nieekologicznych źródeł ciepła, a także na poprawę efektywności energetycznej budynku np. poprzez jego docieplenie.

Na początku stycznia NFOŚiGW informował, że w programie złożono ponad 758 tys. wniosków na kwotę dofinansowania przekraczającą 21 mld 675 mln zł. Podpisano też ponad 647 tys. umów na ponad 17,1 mld zł dofinansowania, a beneficjentom wypłacono ponad 8,5 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(10)
obserwator
4 miesiące temu
"problem pojawił się w grudniu" skąd my to znamy piniędzy ni ma i nie będzie.
Analityk
4 miesiące temu
Dobra 200 mln z KPO to są fusy... gdzie jest reszta naszego kredytu?
Waldek
4 miesiące temu
Własna działalność daje same korzyści, jest się niezależnym i można się rozwijać cały czas. Branża nieruchomości okazała się znakomitym wyborem. Do tego niezastąpiona pomoc w zarządzaniu nieruchomościami ze strony firmy Polzen to sama przyjemność
superekolog
4 miesiące temu
Oszczędzam energię. Zawsze gaszę światło w kiblu, zawsze! Obojętnie czy ktoś jest w środku czy nikogo nie ma.
zmoda
4 miesiące temu
Rządy zielonych i rudych w Polsce, podobnie jak w Niemczech pchają nas do tego, przeciw czemu rozpoczęły się największe po 1990 roku protesty w Niemczech. Przeciwko religij klimatu, która wpycha Europę na ścieżkę absolutnego braku konkurencyjności praktycznie każdej gałęzi gospodarki europejskiej. Podobnie jak nieodpowiedzialna polityka ustępstw wobec Hitlera doprowadziła do II Wojny Światowej, tak i teraz nieodpowiedzialna polityka ratowania środowiska kosztem wyłącznie Europy wpycha ten kontynent do skansenu gospodarczego i skazuje cały europejski biznes na zagładę lub powolne wycofanie. Do czasu aż wstanie taki jak ten z wąsem lub powstanie nowa partia, taka jak AFD i powie dość. Pytanie tylko, czy pod pozorem porządków z zielonym obłędem nie posunie się dalej podobnie jak wspomniany już Adolf.