Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MLG
|

300 mln euro na polskie kopalnie. Jest zielone światło z Brukseli

49
Podziel się:

Komisja Europejska zatwierdza polski program pomocy o wartości 300 mln euro, aby złagodzić koszty społeczne związane z zamykaniem elektrowni opalanych węglem kamiennym i brunatnym oraz kopalni węgla brunatnego

300 mln euro na polskie kopalnie. Jest zielone światło z Brukseli
Zatwierdzono polski program pomocy na złagodzenie kosztów społecznych odchodzenia od węgla (KGHM, Materiały prasowe, Slawek Przerwa)

Rząd Donalda Tuska odziedziczył po PiS niedokończaną sprawę z górnikami, a więc dopięcie umowy społecznej. Ta zakłada zamknięcie nierentownych kopalń w zamian za wsparcie.

Miliony euro na polskie kopalnie

Jednak by te środki mogły trafić do spółek wydobywających węgiel energetyczny notujących rosnące długi, wymagana jest zgoda Komisji Europejskiej. Nadeszło zielone światło z Brukseli.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Cyberbezpieczeństwo - czy da się dogonić cyfrowego królika?

Polska zgłosiła Komisji swój plan wprowadzenia programu wsparcia finansowego o wartości 300 mln euro, z przeznaczeniem dla pracowników, którzy stracą pracę ze względu na zamykanie elektrowni opalanych węglem kamiennym i brunatnym oraz kopalni węgla brunatnego.

Przewidziane w ramach tego środka wsparcie przyjmie formę rocznej odprawy, na którą pracownicy mogą się zdecydować w zamian za odprawę przewidzianą w obowiązujących układach zbiorowych pracy.

Polska zgłosiła również, ze względu na pewność prawa, urlop płatny wynoszący maksymalnie cztery lata i przeznaczony dla pracowników zbliżających się do wieku emerytalnego – wypłacany do czasu przejścia na emeryturę.

Program będzie realizowany przez 10 lat, do lutego 2034 r. Po upływie tego okresu Polska może zwrócić się o przedłużenie programu.

Bruksela zatwierdza polski plan

Komisja Europejska oceniając polski program, stwierdziła, że udzielenie wsparcia pracownikom nie stanowi pomocy państwa. Komisja uznała, że urlop płatny nie wiąże się z korzyścią dla przedsiębiorstw, które zamykają przedmiotową działalność, a tym samym nie stanowi pomocy państwa.

W odniesieniu do odpraw Komisja stwierdziła, że środek wiąże się z korzyścią dla przedsiębiorstw, w których zatrudnieni są otrzymujący je pracownicy. Jeżeli w sytuacji zamknięcia działalności pracownik zdecyduje się na odprawę w ramach przedmiotowego środka, przedsiębiorstwo jest zwolnione z wypłaty odpraw przewidzianych w obowiązujących układach zbiorowych pracy. Komisja stwierdziła, że środek jest niezbędny i odpowiedni z punktu widzenia łagodzenia skutków społecznych zamykania elektrowni opalanych węglem kamiennym i brunatnym oraz kopalni węgla brunatnego w Polsce.


Komisja zatwierdziła polski program pomocy na podstawie unijnych zasad pomocy państwa.

Jest to dowód na to, że Komisja zdecydowanie dąży do transformacji ekologicznej, nie pozostawiając jednocześnie nikogo w tyle - przekonuje Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca wykonawcza odpowiedzialna za politykę konkurencji.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(49)
Prezydent2025
4 godz. temu
Co chcemy zamykać. Dwie dość nowoczesne zespoły w Bełchatowie i w Turowie, odpowiedzialne za 25% produkcji ee. i mogące pracować jeszcze 25 lat ?
Pakos
3 miesiące temu
Nie dajcie sobie zniszczyć własnej gospodarki pozamykajmy wszystko nic w tym kraju się nie opłaca
Ewa
3 miesiące temu
Ludzie nie bądźcie naiwni zamknięcie kopalni w Polsce spowoduje kosmiczne cenny prądu ! Najpierw trzeba wybudować elektrownie jądrową czy inne źródła które zapewnią nam tania energię, wtedy można myśleć o zamknięciu. Niemcy cwaniaki my zamkniemy kopalnie a będziemy zmuszeni prąd od Niemców kupować za kosmiczne kwoty. Ludzie włączcie myślenie i wyłączcie propagandowe media .
Myslacy
3 miesiące temu
Pięknie ograli górników; kilka wypłat i na bezrobocie 👎
Sopel76
3 miesiące temu
Niezły przekręt przecież w naszym kraju bez węgla nie ma prądu. Atom dopiero dotarł do komórki jajowej. Wygląda na to że będziemy zmuszeni kupować prąd wiadomo od kogo.
...
Następna strona