Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PAM
|
aktualizacja

Polska "zasypana" węglem. "Poważne perturbacje mogą dopiero nadejść"

109
Podziel się:

"Wszyscy czekają na "nowe rozdanie". Oby ten stan skończył się jak najszybciej, bo kopalnie muszą jakoś funkcjonować" – komentuje na portalu górniczej Solidarności szef związkowców Bogusław Hutek.

Polska "zasypana" węglem. "Poważne perturbacje mogą dopiero nadejść"
Polskie górnictwo jest w zawieszeniu (Adobe Stock, Artur Nyk)

26 stycznia sytuacja branży górniczej była tematem rozmów pomiędzy związkowcami z Rady Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ Solidarność z minister przemysłu Marzeną Czarnecką. Podczas spotkania omówione zostały kluczowe wyzwania, z jakimi boryka się górnictwo węgla kamiennego w Polsce oraz poszczególne spółki węglowe - podaje serwis nettg.pl.

"Pani minister podkreśliła, że jest ze Śląska i na Śląsku będzie urzędować, co uważam za dobry prognostyk. Praktyka pokaże, jak ta współpraca pomiędzy stroną związkową a Ministerstwem Przemysłu się ułoży" – zaznacza na portalu górniczej Solidarności Bogusław Hutek, szef tej grupy związkowców.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Impact '24: Michał Stawecki, Dyrektor Marketingu, Mennica Apart

"Korzystna zmiana"

Szef górniczej Solidarności wskazuje, że nowy resort przemysłu ma się zajmować nie tylko sprawami sektora wydobywczego, ale również tym, co związane z wytwarzaniem energii.

Jeśli tak się stanie, nowemu resortowi będą podlegać obszary kompetencyjne zbliżone do tych, które kilka lat temu podlegały Ministerstwu Energii. Byłaby to zmiana korzystna. Wszak to, by nadzór rządowy nad górnictwem i energetyką pozostawał w jednym ręku, sami jakiś czas temu postulowaliśmy. Szczegóły poznamy, kiedy zostanie znowelizowana ustawa o działach administracji rządowej – skomentował Bogusław Hutek.

Minister Czarnecka zapowiedziała wyjazd do Brukseli, gdzie poruszy kluczową dla górnictwa kwestię notyfikacji umowy społecznej. Spotkanie z przedstawicielami Komisji Europejskiej ma dotyczyć uzgodnień dotyczących transformacji branży. Po powrocie z Brukseli minister planuje kolejne spotkanie z Solidarnością, podczas którego przedstawi ustalenia i warunki stawiane przez KE.

Polska jest "zasypana"

Polskie górnictwo - twierdzi Hutek - ma jednak więcej problemów do rozwiązania. Chodzi o brak kontraktów na węgiel ze strony państwowych spółek energetycznych, brak odbioru węgla już zakontraktowanego czy kwestię rosnącego importu węgla, którym Polska jest dosłownie "zasypana".

Poważne perturbacje mogą zresztą dopiero nastąpić, bo na razie mamy zimę, a zwałowiska i tak są wypełnione po brzegi. Co się stanie, kiedy przyjdzie lato i zapotrzebowanie na surowiec spadnie? – komentuje Hutek.

Przewodniczący górniczej Solidarności dodaje, że obecnie "polskie górnictwo znajduje się w zawieszeniu. Wszyscy czekają na nowe rozdanie. Oby ten stan skończył się jak najszybciej, bo kopalnie muszą jakoś funkcjonować". Brak jasności co do przyszłości umowy społecznej i zarządów spółek węglowych powoduje niepewność i utrudnia codzienne funkcjonowanie kopalń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(109)
loko
4 miesiące temu
sprawność tzw. wytwórców ciepła i energii na bardzo niskim poziomie a niegospodarność w górnictwie na wysokim
Radzio
4 miesiące temu
Mam jeszcze 4 tony zeszłorocznego węgla po 4000 bo w ubiegłym roku nie chciał się palić. Zamuliłem piec i komin. Wyprodukowałem dużo dymu, popiołu sadzy i kamienia co pójdzie na fundamenty. Temperatura na piecu ledwie dobijała do 40C. Jak wtryskuję strzykawka benzynę z olejem napędowym co 30 sekund to temperatura dochodzi do 50. Tekturami i liśćmi lepiej się pali niż pisofskim węglem.
Ferdonald
4 miesiące temu
W grudniu średnia wypłata w górnictwie wyniosła ponad 20 000. Węgiel na składach PO 1700-2200. Chętnych brak. Kto jest gorszy? PiS Czy ZSLeviPO2050? Bo ja nie zauważam różnicy. Wymieńcie choć 5.
Wwww
4 miesiące temu
Najbardziej " pieniężno" chłonna branża w Polsce !!! Dopłaty z budżetu do górnictwa ( przede wszystkim do pensji i wszystkich kuriozalnych dodatków i przywilejów ) są od paru dziesiątek lat i każdy z nas dołożył do górnictwa z podatków po parę tysięcy złotych i stale mało braci górniczej ! Oni chcą fedrować do ostatniego okruszka " czarnego złota " ku chwale ojczyzny !!!
Jaja jak bere...
4 miesiące temu
Węgiel od wuja Władka był i będzie najlepszy dla tego tyle go kupują ;) ale ciemnocie będą mówić że to nie od nich bo są sankcje hahahha
...
Następna strona