Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

350 mln zł pożyczki na fotowoltaikę. Santander BP i mBank podpisały umowę

10
Podziel się:

To największe jak dotąd finansowanie projektów solarnych w Polsce. mBank i Santander BP podpisały umowę na sfinansowanie fotowoltaiki wartą 350 mln zł.

mBank i Santander BP z umową na sfinansowanie fotowoltaiki
mBank i Santander BP z umową na sfinansowanie fotowoltaiki (FORUM)
bEsqJyPp

mBank i Santander Bank Polska podpisały umowę o wartości 350 mln zł (79 mln euro) na sfinansowanie projektu elektrowni słonecznych opracowanego przez R.Power, polskiego inwestora i dewelopera systemów fotowoltaicznych - podają oba banki. Finansowanie zostanie przeznaczone na budowę 128 elektrowni słonecznych o łącznej mocy 121 MWp.

Każdy z banków ma 50 proc. udziału w transakcji. Wszystkie elektrownie wygrały aukcje OZE i podpiszą 15-letnie kontrakty, zapewniające im gwarantowany poziom cen sprzedaży energii elektrycznej. Elektrownie mają powstać w ciągu najbliższych 18 miesięcy.

Od 5 lat w Polsce obowiązuje system wsparcia projektów OZE, tzw. system aukcyjny. W aukcjach przeprowadzonych w latach 2016-2019 udzielono wsparcia dla ponad 2 tys. instalacji. Łączna wartość energii objętej wygranymi ofertami wyniosła ponad 38 mld zł.

bEsqJyPr
Zobacz także: Obejrzyj: Budowa CPK. "Zawsze jest głośno przed wyborami"

- Ochrona klimatu jest jednym z wyzwań przed jakim stoimy, dlatego dziś nie możemy mówić o przyszłości bez podejmowania odważnych i realnych działań, które zmniejszą negatywny wpływ człowieka na środowisko - powiedział wiceprezes Santander Bank Polska Juan de Porras.

- Decyzja o wspieraniu firm z branży OZE to dla nas źródło podwójnej satysfakcji. Nie tylko pomagamy przedsiębiorcom, ale też przyspieszamy zieloną transformację - dodał wiceprezes mBanku Adam Pers.

bEsqJyPx

- Fotowoltaika wraz z energetyką wiatrową będzie w nadchodzących latach jednym z motorów rozwoju nie tylko energetyki w Polsce, ale całej gospodarki po COVID-19 - powiedział współzałożyciel i członek zarządu R.Power Tomasz Sęk.

Cieszymy się, że jesteśmy częścią tej rewolucji, jednocześnie mamy nadzieję, że lokalne regulacje, podobnie jak we Francji, Niemczech czy Włoszech, będą wspierać mniejsze rozproszone instalacje, co pozwoli w Polsce zbudować firmy solarne działające na skalę globalną - dodał.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEsqJyPS
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(10)
kert
rok temu
a jaki będzie udział polskiego przemysłu - jakie polskie firmy powstaną ile miejsc pracy - dlaczego inni promują w Polsce walkę ze smogiem a nie widać Dudy i PIS ??? Czym się zajmują w tym czasie i dlaczego nie promują krajowych firm...???
tak
rok temu
po 20 latach panele trzeba utylizować nadal wszyscy myślą że to takie ekologiczne?
fred
rok temu
A kto będzie utylizował panele po paru latach eksploatacji? Banki czy ekopier...ci?
bEsqJyPT
a mózgi zosta...
rok temu
Fajnie się ogląda niektórych jak montują na domach panele za 30-50 tys zł a zużywają prądu za 150 zł miesięcznie . To się na pewno szybko spłaci !!! I jeszcze się na tym zarobi !!!
Importer
rok temu
Będzie jak z maseczkami...