Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
energetyka
08.06.2020 12:25

350 mln zł pożyczki na fotowoltaikę. Santander BP i mBank podpisały umowę

To największe jak dotąd finansowanie projektów solarnych w Polsce. mBank i Santander BP podpisały umowę na sfinansowanie fotowoltaiki wartą 350 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(FORUM)
mBank i Santander BP z umową na sfinansowanie fotowoltaiki

mBank i Santander Bank Polska podpisały umowę o wartości 350 mln zł (79 mln euro) na sfinansowanie projektu elektrowni słonecznych opracowanego przez R.Power, polskiego inwestora i dewelopera systemów fotowoltaicznych - podają oba banki. Finansowanie zostanie przeznaczone na budowę 128 elektrowni słonecznych o łącznej mocy 121 MWp.

Każdy z banków ma 50 proc. udziału w transakcji. Wszystkie elektrownie wygrały aukcje OZE i podpiszą 15-letnie kontrakty, zapewniające im gwarantowany poziom cen sprzedaży energii elektrycznej. Elektrownie mają powstać w ciągu najbliższych 18 miesięcy.

Od 5 lat w Polsce obowiązuje system wsparcia projektów OZE, tzw. system aukcyjny. W aukcjach przeprowadzonych w latach 2016-2019 udzielono wsparcia dla ponad 2 tys. instalacji. Łączna wartość energii objętej wygranymi ofertami wyniosła ponad 38 mld zł.

Obejrzyj: Budowa CPK. "Zawsze jest głośno przed wyborami"

- Ochrona klimatu jest jednym z wyzwań przed jakim stoimy, dlatego dziś nie możemy mówić o przyszłości bez podejmowania odważnych i realnych działań, które zmniejszą negatywny wpływ człowieka na środowisko - powiedział wiceprezes Santander Bank Polska Juan de Porras.

- Decyzja o wspieraniu firm z branży OZE to dla nas źródło podwójnej satysfakcji. Nie tylko pomagamy przedsiębiorcom, ale też przyspieszamy zieloną transformację - dodał wiceprezes mBanku Adam Pers.

- Fotowoltaika wraz z energetyką wiatrową będzie w nadchodzących latach jednym z motorów rozwoju nie tylko energetyki w Polsce, ale całej gospodarki po COVID-19 - powiedział współzałożyciel i członek zarządu R.Power Tomasz Sęk.

Cieszymy się, że jesteśmy częścią tej rewolucji, jednocześnie mamy nadzieję, że lokalne regulacje, podobnie jak we Francji, Niemczech czy Włoszech, będą wspierać mniejsze rozproszone instalacje, co pozwoli w Polsce zbudować firmy solarne działające na skalę globalną - dodał.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: energetyka, finanse, bankowość, oze, fotowoltaika, mbank, santander, R.Power, prąd, elektrownie słoneczne, inwestycje, gospodarka, wiadomości
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-06-2020

DamianNiestety banki skarbu państwa muszą finansować węgiel...

08-06-2020

Emili co z tego jak końcowy użytkownik zapłaci tyle samo co inny użytkownik korzystający z tradycyjnego prądu. Zarobią tylko banki

08-06-2020

ImporterBędzie jak z maseczkami...

Rozwiń komentarze (10)