Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

400 zł na dziecko. Złóż wniosek do końca maja, dostaniesz wyrównanie

35
Podziel się:

W ramach nowego programu dofinansowania pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna ZUS przelał do tej pory ponad 86 mln zł. Rodzice mogą skorzystać z pomocy w wysokości do 400 zł. Ważny jest termin. Jeśli wniosek złożą do końca maja, otrzymają pieniądze za okres od stycznia 2022 r.

400 zł na dziecko. Złóż wniosek do końca maja, dostaniesz wyrównanie
Aby skorzystać z dofinansowania, dziecko musi uczęszczać do żłobka lub klubu dziecięcego wpisanego do rejestru żłobków i klubów dziecięcych (East News, ZOFIA BAZAK)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przelał pierwsze pieniądze na konta placówek w ramach "żłobkowego". Liczba dzieci, na które przyznano do tej pory dofinansowanie, to ponad 65 tys.

- Aby skorzystać z dofinansowania, dziecko musi uczęszczać do żłobka lub klubu dziecięcego wpisanego do rejestru żłobków i klubów dziecięcych. Na podstawie tego rejestru ZUS weryfikuje zebrane dane dotyczące dziecka i przelewa środki placówkom - informuje prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Pieniądze dostaniesz wstecz. Jest warunek

Zwróciła uwagę, że dofinansowanie można uzyskać nawet wstecz, za okres od stycznia 2022 r., jeśli dziecko w tym miesiącu uczęszczało do żłobka.

Warunkiem jest zgłoszenie wniosku do ZUS do końca maja 2022 r. Wówczas ZUS przekaże dofinansowanie placówce za miesiące przypadające po 31 grudnia 2021 r., w których dziecko chodziło do danego żłobka – wskazała Uścińska.

Po 31 maja 2022 r. będzie można ubiegać się o dofinansowanie żłobkowe jedynie na bieżąco. Jak wyjaśnia ZUS, w praktyce oznacza to, że wniosek złożony po 31 maja 2022 r. będzie skutkować przyznaniem dofinansowania od miesiąca złożenia wniosku do ZUS.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dzietność w Polsce spada. Co zrobi rząd? "Mamy zbadane potrzeby polskich rodzin"

Jeśli jednak wniosek zostanie złożony w ciągu dwóch miesięcy od rozpoczęcia uczęszczania przez dziecko do żłobka, w takiej sytuacji dofinansowanie zostanie przyznane od miesiąca, w którym dziecko rozpoczęło pobyt w placówce.

ZUS poinformuje rodziców o kwocie środków przekazanej na rachunek placówki poprzez umieszczenie informacji na ich profilu PUE ZUS.

Ważne jest, aby placówki uzupełniły dane za wszystkie miesiące, w których dziecko korzystało z opieki. Brak uzupełnienia w rejestrze żłobków wymaganych danych i nieścisłości mogą spowodować wydłużenie czasu oczekiwania na pieniądze lub wręcz uniemożliwić ich wypłatę.

Ustawowy limit to 400 zł

Dofinansowanie przysługuje na dziecko, na które rodzic nie otrzymuje rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO). Mogą z niego skorzystać na przykład rodzice na pierwsze dziecko albo na kolejne dziecko, w wieku przed ukończeniem 12. miesiąca życia i po ukończeniu 35. miesiąca życia dziecka - za okresy uczęszczania do żłobka, klubu dziecięcego lub do dziennego opiekuna. Wniosek można złożyć przez internet na PUE ZUS.

Dofinansowanie dotyczy opłaty za pobyt dziecka w żłobku lub innej placówce. Do opłaty nie wlicza się kosztów wyżywienia dziecka. Co miesiąc ZUS wypłaci więc kwotę faktycznej opłaty za pobyt dziecka w placówce w danym miesiącu wprowadzoną w rejestrze żłobków przez pracownika placówki, nie więcej jednak niż ustawowy limit 400 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(35)
Pariii
3 miesiące temu
Nie rozumiem ludzi to piszą ze trzeba zabrać 500 plus bo to jest dodatek dla pijaków. Ci co pili będą pic bez względu na 500 plus. Po drugie takie pieniądze pomagają rodzina przetrwać kupić dzieciom ubrania itp. Po trzecie w innych krajach ludzie dostają więcej pieniędzy na dzieci i nikt nie narzeka a się cieszy. Po czwarte dlaczego nikt nie protestuje jak rozdawane sa pieniądze na kościół pomniki , partie, wybory itp … nikogo to nie interesuje ile pieniądzy idzie ale komuś gola w gardle skacze bo sąsiad ma 3 dzieci i pobiera 500 plus a ktoś nie ma dzieci. To jest nasze polskie społeczeństwo . Komuś zabrać bo samemu się nie ma. Ja mieszkam za granica mam jedno dziecko i dostaje więcej pieniędzy niż w Polsce ale tutaj nikt nikomu do gardła nie skacze i nie wylicza ile ma dzieci. Jest wiele rodzin co maja po 3 lub 4 dzieci.
Wazq
5 miesięcy temu
Lipiec jest a to wciąż wyskakuje na stronie głównej.
Obywatel RP
6 miesięcy temu
Tu jest chyba błąd albo ja nie rozumiem: "Warunkiem jest zgłoszenie wniosku do ZUS do końca maja 2022 r. Wówczas ZUS przekaże dofinansowanie placówce za miesiące przypadające po 31 grudnia 2021 r., w których dziecko chodziło do danego żłobka..... A po drugie; mogą się starać rodzice dzieci do 12 miesiąca albo od 35 miesiąca. Czyli prawie nikogo to dofinansowanie nie obejmie, bo kto daje dzieci do żłobka przed skończeniem roku albo ile dzieci chodzi jeszcze po ukończeniu 35 miesiąca, przecież to wiek rozpoczynający przedszkole. CZYLI TO JAKAŚ PONOWNA BZDURA DO MYDLENIA OCZU, KOLEJNY "CHWYT MARKETINGOWY"
Suwerenny
8 miesięcy temu
A gdzie byly protesty przeciw rozdawnictwu? Gdzie były bilbordy na szkołach, szpitalach z żądaniami dofinansowania do rozwoju, sprzętu w tych jednostkach ? Cicho siedzicie a samo się nic nie zrobi . Gdzie partia ludzi młodych, mających inną wizję kraju ?
słaby
9 miesięcy temu
Pracujący utrzymują leni siedzący w domach
...
Następna strona