Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

500+ dla niepełnosprawnych. ZUS: Złożono prawie 470 tys. wniosków

41
Podziel się

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpatrzył pozytywnie już niemal 232 tys. wniosków o świadczenie uzupełniające dla osób niepełnosprawnych. Wnioskodawcy najczęściej otrzymują pełną wysokość świadczenia - 500 złotych.

Po 500+ dla niepełnosprawnych zgłosiło się łącznie ponad 670 tys. osób.
Po 500+ dla niepełnosprawnych zgłosiło się łącznie ponad 670 tys. osób. (iStock.com, vadimguzhva)
bDBeHMmZ

Łącznie wpłynęło już 672,7 tys. wniosków do wszystkich instytucji które przyznają świadczenie uzupełniające dla niepełnosprawnych, czyli tzw. 500+. "Wkład" ZUS-u w ten wynik to ponad 469 tys. aplikacji.

- Wprowadzenie tzw. 500+ dla osób niesamodzielnych było ogromnym wyzwaniem dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dziś jednak mogę powiedzieć już, że udało nam się zrealizować to zadanie - powiedziała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska w rozmowie z PAP.

Jak podano, najczęściej o świadczenie wnioskowały osoby powyżej 75. roku życia. Częściej o świadczenie ubiegają się kobiety, przynajmniej jeżeli spojrzeć na przedział wiekowy 26-59.

bDBeHMnb
Zobacz także: Twórca sukcesu Wiedźmina o swoim nowym biznesie. "Telefon na korbkę"

62 proc. osób, którym ZUS przyznał 500+, pobierze je w pełnej wysokości. Z kolei 8 proc. otrzyma od 400 do 499 złotych. Kolejne progi: 300-399 złotych i 200-299 złotych otrzyma po 9 proc. wnioskodawców.

bDBeHMnh

Zakład jednocześnie podał, że odrzucił 34 tys. wniosków. W trzech czwartych przypadków chodziło o brak niezdolności do samodzielnej egzystencji. Niemal jedna czwarta natomiast przekroczyła próg kryterium dochodowego - 1,6 tys.

Prawo ubiegania się do przyjmowania świadczenia uzupełniającego mają osoby uznane przez lekarza orzecznika za niezdolne do samodzielnej egzystencji i których dochód miesięczny nie przekracza 1,6 tys. złotych brutto.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDBeHMni
bDBeHMnC
KOMENTARZE
(41)
maria1263
rok temu
Kłamstwo jeżeli masz I gr z mops to ZUS nie wypłaci a ich komisja da ci najwyższej III
Mama
rok temu
Mój syn choruje na padaczkę, ma niedorozwój umysłowy. Upadł podczas ataku tak niefortunnie, że miał porażenie czterokończynowe , właściwie na chwilę obecną prawej ręki nie używa z powodu porażenia. Trzeba mu pomagać w codziennych życiowych czynnościach (zawiązywanie butów, nalewanie i przenoszenie zupy, ubieranie itp.) Świadczenia nie dostał bo jest za dobry. W/g lekarza syn jest zdolny do samodzielnej egzystencji. Jeżeli chodzi o badanie to nawet do syna nie podszedł tylko odczytał z komputera pytania typu czy sobie sam tyłek podetrze. Jak protestowałam to lekarz orzecznik powiedział, że to jest świadczenie dla osób leżących i patrzących w sufit. Więcej nie pójdziemy na taką konsultację bo nie będą poniżać mnie i moje dziecko.
Bujda
rok temu
HaHa ale bzdury większość dostała 500 takiej lejwody dawno nie słyszałem ta większość to jest między 200 a 150 drogi ZUS-ie
bDBeHMnD
seg
rok temu
Pamiętam, jak Pinokio mówił, że 800 tys. osób dostanie to świadczenie. Pinokio znów przyoszczędził na kalekach.
LUSIA
rok temu
OD LISTOPADA CZEKAM I CZEKAM NIEBAWEM UMRE I WNIOSKU NIE ROZPATRZA
...
Następna strona