Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

500+ dla niepełnosprawnych. ZUS: Złożono prawie 470 tys. wniosków

41
Podziel się:

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpatrzył pozytywnie już niemal 232 tys. wniosków o świadczenie uzupełniające dla osób niepełnosprawnych. Wnioskodawcy najczęściej otrzymują pełną wysokość świadczenia - 500 złotych.

Po 500+ dla niepełnosprawnych zgłosiło się łącznie ponad 670 tys. osób.
Po 500+ dla niepełnosprawnych zgłosiło się łącznie ponad 670 tys. osób. (iStock.com, vadimguzhva)
bESrsYcB

Łącznie wpłynęło już 672,7 tys. wniosków do wszystkich instytucji które przyznają świadczenie uzupełniające dla niepełnosprawnych, czyli tzw. 500+. "Wkład" ZUS-u w ten wynik to ponad 469 tys. aplikacji.

- Wprowadzenie tzw. 500+ dla osób niesamodzielnych było ogromnym wyzwaniem dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dziś jednak mogę powiedzieć już, że udało nam się zrealizować to zadanie - powiedziała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska w rozmowie z PAP.

Jak podano, najczęściej o świadczenie wnioskowały osoby powyżej 75. roku życia. Częściej o świadczenie ubiegają się kobiety, przynajmniej jeżeli spojrzeć na przedział wiekowy 26-59.

bESrsYcD
Zobacz także: Twórca sukcesu Wiedźmina o swoim nowym biznesie. "Telefon na korbkę"

62 proc. osób, którym ZUS przyznał 500+, pobierze je w pełnej wysokości. Z kolei 8 proc. otrzyma od 400 do 499 złotych. Kolejne progi: 300-399 złotych i 200-299 złotych otrzyma po 9 proc. wnioskodawców.

bESrsYcJ

Zakład jednocześnie podał, że odrzucił 34 tys. wniosków. W trzech czwartych przypadków chodziło o brak niezdolności do samodzielnej egzystencji. Niemal jedna czwarta natomiast przekroczyła próg kryterium dochodowego - 1,6 tys.

Prawo ubiegania się do przyjmowania świadczenia uzupełniającego mają osoby uznane przez lekarza orzecznika za niezdolne do samodzielnej egzystencji i których dochód miesięczny nie przekracza 1,6 tys. złotych brutto.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bESrsYde
KOMENTARZE
(41)
Piotr
2 lata temu
Ja nie. Dostałem. 500 plus. Bo. Orzecnicy. W ogóle. Nie przyznali. Mi. Swiaczenia 500 plus
Bernadetta36
2 lata temu
Złożyliśmy wniosek już w październiku i do dzisiaj ani 500+ ani decyzji czy przyznali czy nie.
pis to stan u...
2 lata temu
obecnie na kazde dziecko czy milionera czy biednego płaci przez 18 lat po 100 000 zł plus inne zwolnienia , będzie tragedia niedługo z budżetem
bESrsYdf
ccccccccccccc...
2 lata temu
500+ tylko dołożone do opiekuńczego po winno być
hania
2 lata temu
Jeszcze miesiąc a 500 + dla niepełnosprawnych ulegnie zmianie. Po waloryzacji emerytur i rent dostaniemy mniej, Po co więc ten cały medialny szum, że niepełnosprawni dostają 500 +. Szkoda , że właśnie ta grupa społeczna jest tak traktowana przez rząd. Ci ludzie wyjątkowo potrzebują wsparcia. Ale kogo to interesuje. Pozdrawiam rządzących których wynagrodzenie wynosi kilka razy po 500.
...
Następna strona