Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|
aktualizacja

500 plus. Gdzie Polacy lokują pieniądze pochodzące ze świadczenia?

5
Podziel się:

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał wczoraj informacje o sprzedaży detalicznej. Realnie wzrosła ona o 4,6 proc. w porównaniu z zeszłym rokiem. W cenach bieżących wzrost wynosił 5,4 proc. Gdzie w takim razie podziewają się środki z programu 500 plus?

500 plus. Gdzie Polacy lokują pieniądze pochodzące ze świadczenia?
500 plus. Gdzie Polacy lokują pieniądze pochodzące ze świadczenia? (123RF)

500 plus. Gdzie Polacy lokują pieniądze pochodzące ze świadczenia?

Tak zwana "stymulacja fiskalna" w postaci szerokiego strumienia świadczeń socjalnych - głównie w postaci 500 plus - powinna rzutować na wzmożoną konsumpcję, jednak dane GUS wskazują na coś innego.

Zobacz także: Oglądaj: 500 plus. Polacy nie lubią dostawać pieniędzy "za nic". Kolejne programy socjalne nie robią już wrażenia

- Od trzech miesięcy, przy jednym dniu handlowym mniej niż przed rokiem, dynamika realnej sprzedaży detalicznej oscyluje w okolicy 4,5 proc. rok do roku. Dane nie pokazują pozytywnego wpływu wypłaty trzynastej emerytury oraz rozszerzenia świadczenia 500 plus na dynamikę sprzedaży detalicznej - napisała Urszula Kryńska z PKO BP, odnosząc się do danych GUS.

Miliardy złotych, które trafiają do Polaków od września z tytułu rozszerzenia 500 plus dla rodzin z jednym dzieckiem i trzynastej emerytury nie przełożyły się na przewidywane efekty, gdyż sprzedaż detaliczna w tym okresie pozostaje na podobnym poziomie co wcześniej. Istnieje kilka teorii, które tłumaczą to zjawisko, jednak dla wyników konsumpcji byłoby gorzej, gdyby prawdziwą okazała się ta, zgodnie z którą beneficjenci "piątki Kaczyńskiego" nie wydają pieniędzy, które otrzymali, tylko je oszczędzają. W tym układzie wzrost konsumpcji nie stymulowałby gospodarki tak mocno, jak oczekiwano tego podczas wdrażania świadczenia.

500 plus. Gdzie Polacy lokują pieniądze pochodzące ze świadczenia? Podstawowe informacje i przypomnienie

Przypomnijmy, że od października znowelizowane świadczenie "500 plus" będzie przyznawane i wypłacane z wyrównaniem od miesiąca złożenia wniosku. Tym samym rodzice, którzy nie dostarczą wniosku do końca września, ryzykują utratę świadczenie za lipiec, sierpień, wrzesień, co dają łączną kwotę 1500 złotych.

Czytaj też: ["500 plus" na pierwsze dziecko 2019. Zmiany w programie. Warto pospieszyć się z wnioskiem](https://www.money.pl/gospodarka/500-plus-na-pierwsze-dziecko-2019-zmiany-w-programie-warto-pospieszyc-sie-z-wnioskiem-6425791831357057a.html)

Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi w programie "500 plus” na pierwsze dziecko, od 1 lipca 2019 r. świadczenie przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. Według szacunków ministerstwa pracy po zmianach ze świadczenia skorzysta niemal 7 mln dzieci. Koszt objęcia tym programem każdego dziecka wyniesie 17 mld złotych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
mily
4 lata temu
jestem za 500 plus ale tylko dla ubogich oraz samotnych matek ...... Nie ktorzy niepelnosprawni nie otrzymują ani grosza nie mają nawet na proste utrzymanie mieszkania prąd ,gaz, woda to kosztuje .......
Duży sceptyk
4 lata temu
Każdy czeka kiedy im się kasa skończy i przestaną ja rozdawać bo z pustego to i SALOMON nie naleje....
Win7
4 lata temu
W banku na kerdyt za samochod
Tomek
4 lata temu
Ja powiem szczerze 300 dla dzieciaka 200 dla mnie na odreagowanie stresu związanego z jego wychowaniem
dddd
4 lata temu
ja widziałem jak lokują w wódke