Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

500+ dla osób z niepełnosprawnością. Tak naprawdę mogą liczyć na maksymalnie 500 zł

Rada Ministrów na wtorkowym posiedzeniu zajmie się projektem dotyczącym tzw. 500+ dla osób z niepełnosprawnością. Jak wynika z opisu projektu, tak naprawdę potencjalni beneficjenci mogą liczyć na dodatek do 500 zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Dodatek dla osób z niepełnosprawnością. Świadczenie może być niższe niż 500 zł (Fot: Paweł Supernak)

Nie 500 plus, a do 500 zł. Tak formalnie wygląda projekt ustawy o 500+ dla osób z niepełnosprawnością, który oficjalnie nazywa się projektem ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Na rządowych stronach pojawił się szczegółowy opis projektu. Wynika z niego, że świadczenie dla osób z niepełnosprawnością może być niższe niż 500 zł miesięcznie - tak, by łączna kwota pobieranych świadczeń nie przekraczała 1600 zł.

"Celem projektowanej ustawy jest poprawa, zdiagnozowanej przez Prezesa Rady Ministrów, sytuacji dochodowej osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, które są uprawnione do świadczeń z różnych systemów wchodzących w skład szeroko rozumianego zabezpieczenia społecznego oraz posiadają orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy (w tym pracy w gospodarstwie rolnym, czy służby) oraz o niezdolności do samodzielnej egzystencji" - czytamy w opisie projektu ustawy.

Jak dodano w tym dokumencie: "Proponuje się, by świadczenie dla osób całkowicie niezdolnych do pracy i niezdolnych do samodzielnej egzystencji przysługiwało w wysokości do 500 zł miesięcznie, w zależności od wysokości pobieranego przez osoby uprawnione świadczenia. Łączna kwota świadczenia dla osoby niezdolnej do samodzielnej egzystencji oraz pobieranego świadczenia z systemu emerytalno-rentowego (lub innego w ramach zabezpieczenia społecznego) nie będzie mogła przekraczać łącznej kwoty 1600 zł".

Obejrzyj: Sasin o 500+ dla niepełnosprawnych. Wicepremier zdradza datę

Projekt ustawy

W projekcie znalazły się jeszcze dwie istotne informacje. Jedna określa, kiedy świadczenie dla niepełnosprawnych nie będzie przysługiwało. Wydarzy się tak m.in. w przypadku wzrostu wysokości świadczenia powyżej kwoty 1600 zł lub utraty orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Jest też dobra informacja. "Zgodnie z projektem świadczenie dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji będzie zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych, nie będzie od niego pobierana składka na ubezpieczenie zdrowotne, będzie wolne od egzekucji i potrąceń, jak również nie będzie uwzględniane w dochodzie osób i ich rodzin przy ustaleniu prawa do niektórych świadczeń pieniężnych przysługujących na podstawie innych ustaw" - czytamy.

Premier obiecał

Zgodnie z obietnicą premiera Mateusza Morawieckiego, 500+ dla osób z niepełnosprawnością ma wejść w życie jeszcze przed jesiennymi wyobrami, a te muszą odbyć się między 12 października a 12 listopada. Dlatego rządzącym zostało niewiele czasu - ustawa musi przejść przez parlament i trafić do podpisu na biurko prezydenta. Projekt zakłada jednak, że ustawa wejdzie w życie 1 września.

Z kolei sama obietnica z ust premiera padła jeszcze w maju, tuż przed eurowyborami. - Polska jest sercem Europy, PiS chce być sercem Polski. Można uprawiać politykę z sercem. Mamy fundusz solidarnościowy. Chcemy przeznaczyć te środki na comiesięczny stały dodatek dla osób z niepełnosprawnością i niemożnością prowadzenia życia samodzielnie. Będzie to najprawdopodobniej 500 złotych - mówił Mateusz Morawiecki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-07-2019

AnnaJak na pierwsze dziecko to nie ma żadnych ograniczeń w dochodach ,ale na niepełnosprawnych już tak.Chore to.

10-07-2019

XxxxJuż mi nawet nie szkoda tych niepełnosprawnych, wielce chorzy, ale siłę protestować i walczyć o kasę mają,

09-07-2019

SiabaNikt nie dostanie zlamanej złotówki. Niepelnosprawni dostaja rente spcjalna 934 zl plus zasilek pielegnacyjny 183zl. Razem 1117 zl. Przekraczają … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (60)