Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Marcin Lis
Marcin Lis
|
aktualizacja

Nowe 500+. Policzyliśmy, ile może kosztować

165
Podziel się:

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie nowego 500+. Tym razem dla dorosłych osób niepełnosprawnych, co jest de facto realizacją ich ubiegłorocznego postulatu. Budżet zapłaci za to - w zależności od wariantu - od miliarda do czterech.

Najważniejsi politycy opcji rządzącej na tydzień przed wyborami złożyli nowe obietnice
Najważniejsi politycy opcji rządzącej na tydzień przed wyborami złożyli nowe obietnice (PAP, Łukasz Gągulski)

- Polska jest sercem Europy, PiS chce być sercem Polski. Można uprawiać politykę z sercem. Mamy fundusz solidarnościowy. Chcemy przeznaczyć te środki na comiesięczny stały dodatek dla osób z niepełnosprawnością i niemożnością prowadzenia życia samodzielnie. Będzie to najprawdopodobniej 500 złotych - zapowiedział podczas konwencji w Krakowie premier Mateusz Morawiecki.

Wprowadzenie zasiłku w wysokości 500 zł dla każdego dorosłego niepełnosprawnego, który nie może samodzielnie funkcjonować, jest niczym innym, jak tylko realizacją jednego z postulatów ubiegłorocznego strajku opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych. Przed rokiem rząd przekonywał jednak, że nie ma pieniędzy na realizację takiego postulatu.

Wykorzystał jednak tamten strajk, by wprowadzić fundusz solidarnościowy, na który zrzucają się najbogatsi oraz do którego kierowana jest część składek na Fundusz Pracy. Łącznie około 1,8 mld zł.

Zebrane w ten sposób pieniądze miały być kierowane jako wsparcie celowe dla konkretnych projektów ułatwiających życie osobom niepełnosprawnym. I tak w lutym tego roku Elżbieta Rafalska poinformowała, że podpisała decyzję o skierowaniu 60 mln zł ze środków funduszu na usługi opiekuńcze dla osób z niepełnoprawnością.

Zobacz także: Ekspert o daninie solidarnościowej: "To nie jest głupi pomysł"

Wskazanie przez premiera funduszu solidarnościowego jako źródła finansowania nowego 500 plus oraz fakt, że pieniądze w nim zgromadzone są już zagospodarowywane sugeruje, że będzie to program bardzo ograniczony, którego koszt będzie oscylował wokół miliarda złotych. Jak to policzyliśmy?

Od miliarda do czterech

Otóż przed rokiem w trakcie rozmów ze strajkującymi strona rządowa powoływała się na dane Narodowego Funduszu Zdrowia, z których wynika, że niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnego funkcjonowania jest około 150 tys. Przyznanie im świadczenia będzie kosztować 900 mln zł rocznie. I takie pieniądze w Funduszu Solidarnościowym są. W dodatku premier w swoim wystąpieniu wyraźnie zaznaczył, że pieniądze trafią do osób, które nie są w stanie "prowadzić życia samodzielnie".

Drugą z możliwości jest postulowane przez opiekunów przyznanie pomocy pobierającym rentę socjalną – to około 272 tys. osób. Wówczas koszt wyniósłby 1,6 mld zł. I takie pieniądze również są w funduszu. W dodatku po ich wydaniu zostanie jeszcze 200 mln zł na inne projekty.

Najmniej realnym scenariuszem jest uwzględnienie wszystkich dorosłych osób pobierających zasiłek pielęgnacyjny, czyli około 680 tys. osób. Koszt takiego rozwiązania sięgnąłby ponad 4 mld zł. Takich pieniędzy w funduszu nie ma, a w dodatku zasiłek przysługuje także osobom, które są w stanie funkcjonować samodzielnie.

Drugie źródło

O drugim scenariuszu na finansowanie podatku mówił w swoim wystąpieniu prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak wskazywał, pieniądze na wsparcie osób z niepełnosprawnością mogą pochodzić z podatku handlowego. Przed kilkoma dniami unijny Trybunał Sprawiedliwości przyznał Warszawie rację, co otwiera drogę do nałożenia na sieci handlowe dodatkowego obciążenia podatkowego.

Obciążenia, które ma dać budżetowi rocznie do 2 mld zł. To jednak wciąż scenariusz wirtualny - Komisja Europejska, która zablokowała polski podatek może odwołać się od orzeczenia TS. Z tego zapewne względu występujący po prezesie premier jako źródło finansowania wskazał Fundusz Solidarnościowy, który już istnieje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(165)
sm
3 lata temu
Ten dodatek 500+ jest TYLKO dla niepełnosprawnych co pobierają rentę socjalną.Mam rentę chorobową 1130 zł.żona 620 zł opieki na mnie i dodatek się nie należy.Walić PiS.
sm
3 lata temu
Rząd podzielił niepełnosprawnych że znacznym stopniem niepełnosprawności otóż nie wszyscy renciści otrzymają dodatek 500+ tylko renciści socjalni, którzy nigdy nie pracowali i mają renty w wysokości 1100 zł natomiast renciści z ZUS z taką samą rentą w wysokości 1100 zł ze znacznym stopniem niepełnosprawności z bardzo małą ilością lat przepracowanych np.( 3 lub 9 ) nie otrzymają dodatku 500 + . Myślę,że to jest bardzo nie uczciwe i niesprawiedliwe proszę przed głosowaniem w Sejmie to jeszcze raz przeanalizować.Dziękuję.
To jest koszm...
3 lata temu
Dobroczynność ala (P)atologia (i) (S)ocjalizm. Jednemu zabrać ,ukraść jak kto woli żeby innemu w glori chwały dać i jescze się tym chwalić na potęgę. A co z 7 przykazaniem dekalogu. I ta PATOLOGIA rządzi dziś Polską. Kiszmar
Polka
3 lata temu
Ale W JAKIM STYLU TO POWIEDZIAŁ !!!!???( zaciął sie ) by zapowiedziieć nastepne 500++++++++++ ¡!!
Szczyt buty.
3 lata temu
Każdy podatek nałożony na sklepy i markety zostanie przez nie uwzględniony w ceny towarów tam sprzedawanych i zapłact go tak de fakto konsumenci. To jest szczyt hipokryzji żeby przekupywać ludzi ich pieni€dzmi żeby tylko głosowali na PiS. Ochyda polityczna połączona z korupcją polityczną przez PiS.
...
Następna strona