Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

500+ dla osób z niepełnosprawnością. ZUS chce pozyskać dodatkowych lekarzy-orzeczników

58
Podziel się

ZUS szacuje, że 600 tys. osób ubiegających się o świadczenie dla niepełnosprawnych będzie musiało przejść badanie przez lekarza orzecznika ZUS. Zakład chce zwiększyć liczbę orzeczników, z którymi współpracuje.

Gertruda Uścińska, prezes ZUS, zapewnia, że nowe świadczenie będzie wypłacane na czas
Gertruda Uścińska, prezes ZUS, zapewnia, że nowe świadczenie będzie wypłacane na czas (PAP, Bartłomiej Zborowski)
bDBpHcmt

1 października wejdzie w życie ustawa o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Od tego dnia ZUS będzie rozpatrywał wnioski o tzw. dodatek 500 plus dla osób niesamodzielnych.

Z szacunków ZUS wynika, że od października tego roku do marca przyszłego roku wnioski o nowe świadczenie może złożyć nawet ok. 850 tys. osób. Spośród nich ok. 600 tys. osób będzie musiało przejść badanie przez lekarza orzecznika ZUS, który ustali, czy są niezdolni do samodzielnej egzystencji.

bDBpHcmv

- Najbliższe miesiące będą wymagały bardzo intensywnej pracy zarówno pracowników na salach obsługi klienta, jak i osób merytorycznie rozpatrujących wnioski" – powiedziała prof. Gertruda Uścińska w rozmowie z PAP.

Zobacz także: Obejrzyj: 500+ dla osób z niepełnosprawnościami. "Nie doliczamy do tej kwoty żadnych dodatków"

W ZUS zatrudnionych jest ponad 600 lekarzy orzeczników. Zakład będzie chciał pozyskać do współpracy co najmniej 200 dodatkowych lekarzy – przynajmniej na pierwszy okres obowiązywania ustawy.

bDBpHcmB

Podkreśliła, że ZUS ma już doświadczenie w pozyskiwaniu różnych grup zawodowych, w tym także lekarzy. "Mamy przygotowaną strategię, w jaki sposób to wszystko przygotować, żeby nie było opóźnienia w rozpatrywaniu wniosków ani w wydawaniu orzeczeń i decyzji" - zapewniła.

Zwróciła uwagę, że ZUS współpracuje z wieloma placówkami publicznymi i niepublicznymi przy wdrażaniu reformy e-ZLA i chce tę współpracę z lekarzami wykorzystać w procesie orzekania o niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Dla kogo świadczenie

O świadczenie uzupełniające będą mogły wystąpić osoby, które ukończyły 18 lat i są niezdolne do samodzielnej egzystencji (co potwierdza orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji samoistne lub w połączeniu z orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy, albo o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym lub o całkowitej niezdolności do służby), a suma przysługujących im świadczeń z funduszy publicznych nie przekracza 1600 zł.

Aby otrzymać świadczenie, trzeba będzie złożyć wniosek do ZUS lub do innego organu rentowego. Świadczenie będzie przysługiwać od miesiąca, w którym zostały spełnione warunki wymagane do jego przyznania, nie wcześniej niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek.

bDBpHcmC

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDBpHcmW
KOMENTARZE
(58)
noga odrośnie
rok temu
Świetna sprawa. Jak wiadomo lekarze orzecznicy ZUS to prawdziwi cudotwórcy. Takich uzdrowień jak oni robią nie powstydziłby się sam Jezus.
123...
rok temu
To dopiero będą cudowne ozdrowienia za sprawą ZUS.
robroy
rok temu
Szukają lekarzy ? Czy może pracowników których zatrudnią na stanowisku "lekarz" orzecznik ZUS ??? To OLBRZYMIA różnica.
bDBpHcmX
da
rok temu
jak mogą to utrudniają, tak dają żeby nie dać
ZK590
rok temu
rozdając już 2 lata 500+ nikt nikogo nie badał, nie orzekał dlaczego nie chce się im pracować na utrzymanie własnych dzieci.
...
Następna strona