Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

500+ dla osób z niepełnosprawnością. ZUS chce pozyskać dodatkowych lekarzy-orzeczników

58
Podziel się:

ZUS szacuje, że 600 tys. osób ubiegających się o świadczenie dla niepełnosprawnych będzie musiało przejść badanie przez lekarza orzecznika ZUS. Zakład chce zwiększyć liczbę orzeczników, z którymi współpracuje.

Gertruda Uścińska, prezes ZUS, zapewnia, że nowe świadczenie będzie wypłacane na czas
Gertruda Uścińska, prezes ZUS, zapewnia, że nowe świadczenie będzie wypłacane na czas (PAP, Bartłomiej Zborowski)

1 października wejdzie w życie ustawa o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Od tego dnia ZUS będzie rozpatrywał wnioski o tzw. dodatek 500 plus dla osób niesamodzielnych.

Z szacunków ZUS wynika, że od października tego roku do marca przyszłego roku wnioski o nowe świadczenie może złożyć nawet ok. 850 tys. osób. Spośród nich ok. 600 tys. osób będzie musiało przejść badanie przez lekarza orzecznika ZUS, który ustali, czy są niezdolni do samodzielnej egzystencji.

- Najbliższe miesiące będą wymagały bardzo intensywnej pracy zarówno pracowników na salach obsługi klienta, jak i osób merytorycznie rozpatrujących wnioski" – powiedziała prof. Gertruda Uścińska w rozmowie z PAP.

Zobacz także: Obejrzyj: 500+ dla osób z niepełnosprawnościami. "Nie doliczamy do tej kwoty żadnych dodatków"

W ZUS zatrudnionych jest ponad 600 lekarzy orzeczników. Zakład będzie chciał pozyskać do współpracy co najmniej 200 dodatkowych lekarzy – przynajmniej na pierwszy okres obowiązywania ustawy.

Podkreśliła, że ZUS ma już doświadczenie w pozyskiwaniu różnych grup zawodowych, w tym także lekarzy. "Mamy przygotowaną strategię, w jaki sposób to wszystko przygotować, żeby nie było opóźnienia w rozpatrywaniu wniosków ani w wydawaniu orzeczeń i decyzji" - zapewniła.

Zwróciła uwagę, że ZUS współpracuje z wieloma placówkami publicznymi i niepublicznymi przy wdrażaniu reformy e-ZLA i chce tę współpracę z lekarzami wykorzystać w procesie orzekania o niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Dla kogo świadczenie

O świadczenie uzupełniające będą mogły wystąpić osoby, które ukończyły 18 lat i są niezdolne do samodzielnej egzystencji (co potwierdza orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji samoistne lub w połączeniu z orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy, albo o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym lub o całkowitej niezdolności do służby), a suma przysługujących im świadczeń z funduszy publicznych nie przekracza 1600 zł.

Aby otrzymać świadczenie, trzeba będzie złożyć wniosek do ZUS lub do innego organu rentowego. Świadczenie będzie przysługiwać od miesiąca, w którym zostały spełnione warunki wymagane do jego przyznania, nie wcześniej niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(58)
pracująca wie...
5 lata temu
dlaczego rząd nie daje 500+ dla osób które nabyły prawa oraz wiek emerytalny nadal pracują na umowę o pracę ??? nie pobierając świadczenia emerytalnego nie korzystają z emerytury, same na siebie zarabiają na utrzymanie ? To jest niesprawiedliwe !!! ZUS się dalej bogaci nie dając w zamian NIC !!! Gdzie złożyć w w/w sprawie wniosek
oburzony
5 lata temu
Nie rozumiem. Skoro mam juz orzeczony stopień niepelnosprwnosci poprze PZON na stale to mam ponownioe być badany. To skandal !..Na nowo stres i szukanie papierow. To jest dyskryminacja osoby nieplnosprawnej. 2/3 chca przebadać a wiadomo jacy rzeznicy sa lekarzami w ZUS-ch. Zaraz wszystkich uzdrowią i ze swiadczenia skorzysta znikoma cześć osob niepelnosprawnych. Trzeba będzie złozyć protest do Strassburga
podatnik
5 lata temu
MOŻNA SPROWADZIĆ TAŃSZYCH UZDROWICIELI Z UGANDY
ARES
5 lata temu
To ZUS większość uzdowi odrazu
3ert
5 lata temu
krwiopijcy!!!!!!11
...
Następna strona