Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|
aktualizacja

500+ dla niepełnosprawnych. Zakład Ubezpieczeń Społecznych już szykuje się na składanie wniosków

79
Podziel się:

By dostać świadczenie 500+ dla osób niepełnosprawnych trzeba wszystko odpowiednio udokumentować i spełnić warunki. Prezes ZUS przypomina o podstawowych zasadach.

Prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS
Prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS (PAP, Bartłomiej Zborowski)

Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska wystosowała apel do ludzi, którzy składają wnioski o 500+ dla niepełnosprawnych. Trzeba pamiętać: świadczenie należy się tylko tym, którzy mają orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Bez tego ZUS skieruje na badania przez lekarza orzecznika ZUS. Świadczenia nie wypłaci, póki nie będzie odpowiedniego orzeczenia. Dobra informacja jest jedna: Zakład sam skieruje na badania i wesprze w procesie zbierania dokumentów.

Rozpatrywanie wniosków zacznie się 1 października. W pierwszych dwóch miesiącach obowiązywania ustawy, ZUS będzie miał 60 dni na rozpatrzenie wniosku i wydanie decyzji w sprawie świadczenia. Później czas ten się skróci do 30 dni. Czas liczony jest od dnia wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji.

Zakład opracowuje obecnie formularz wniosku, który ma być dostępny na stronie internetowej ZUS na początku września, a na salach obsługi klienta pod koniec września.

Zobacz też: 500+ dla osób z niepełnosprawnościami. "Nie doliczamy do tej kwoty żadnych dodatków"

Świadczenie będą mogły uzyskać osoby, które ukończyły 18 lat. Ci mniejsi dostają "zwykłe" 500+ bez żadnych zaświadczeń.

Dodatkowe warunki dla niepełnosprawnych to zamieszkiwanie na terytorium Polski i brak świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych. A jeśli już takie są, to ich suma nie powinna przekraczać 1,6 tys. zł.

Osoby z orzeczeniem o "tylko" znacznym stopniu niepełnosprawności (a nie o niezdolności do samodzielnej egzystencji) nie są uprawnione do świadczenia.

470 tys. emerytów

Świadczenie uzupełniające dla osób niesamodzielnych będzie przysługiwało od miesiąca, w którym został zgłoszony wniosek.

- Nie będzie miała znaczenia data wydania orzeczenia, pod warunkiem że lekarz orzecznik stwierdzi, iż w miesiącu złożenia wniosku osoba była już niezdolna do samodzielnej egzystencji - wyjaśniła szefowa ZUS. Właściwe orzeczenie muszą mieć też osoby po 75. roku życia, którym z racji wieku automatycznie przyznano dodatek pielęgnacyjny do emerytury lub renty.

- Z naszych analiz wynika, że ok. 470 tys. osób pobierających dodatek pielęgnacyjny z racji wieku spełnia kryterium dochodowe. Jednak aby uzyskać nowe świadczenie, będą one musiały mieć orzeczoną niezdolność do samodzielnej egzystencji - wskazała.

Złotówka za złotówkę

Nowe świadczenie będzie przysługiwało w wysokości nie wyższej niż 500 zł, przy czym łączna kwota wszystkich świadczeń finansowanych ze środków publicznych nie może przekroczyć 1,6 tys. zł.
Zgodnie z tą zasadą uprawnione do 500+ są również osoby, których suma świadczeń ze środków publicznych zawiera się w przedziale między 1,1 tys. a 1,6 tys. zł.

- Przykładowo, jeżeli suma tych świadczeń wynosi 1200 zł, to świadczenie uzupełniające zostanie przyznane w kwocie 400 zł. Z kolei jeśli suma świadczeń ze środków publicznych wynosi 1500 zł, to otrzymamy 100 zł – wyjaśniła prezes.

Przy wypłacaniu świadczenia nie będzie przy tym żadnych zaokrągleń – system wyliczy dokładną kwotę świadczenia co do grosza.

Kryterium dochodowe

Do kryterium dochodowego będą brane pod uwagę prawie wszystkie pobierane świadczenia od państwa o charakterze innym niż jednorazowy, m.in. emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne, świadczenia z pomocy społecznej. Wliczane będą także świadczenia emerytalno-rentowe z zagranicy.

Nie wlicza się świadczeń o charakterze jednorazowym, np. zasiłków socjalnych lub zasiłku pogrzebowego, a także zasiłku pielęgnacyjnego ani dodatków (np. dodatku kombatanckiego), dochodów z pracy, czy rent cywilnoprawnych. Sprawa komplikuje się w przypadku renty rodzinnej.

- Do dochodu nie będzie wliczana renta rodzinna przyznana po zmarłym rodzicu osobom, które stały się całkowicie niezdolne do pracy przed ukończeniem 16 lat lub przed ukończeniem 25 lat w przypadku kontynuowania nauki – powiedziała prof. Uścińska.

Rząd szacuje, że roczny koszt wprowadzenia świadczenia uzupełniającego to ok. 4,5 mld zł. Świadczenie i koszty obsługi mają być finansowane z pieniędzy Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Przewidziano także możliwość udzielenia pożyczki z Funduszu Pracy oraz dotacji z budżetu państwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(79)
jan
4 lata temu
mam pytanie mam zasiłek stały z MOPS i zasiłek pielęgnacyjny niepełnosprawność mam orzeczoną od dziecka czy zgodnie z ustawą z dnia 28 11 2003 roku o świadczeniu opiekuńczym na podstawie którego mam wypłacany zasiłek pielęgnacyjny gdzie jednoznacznie jest zapisane że zasiłek pielęgnacyjny przysługuje osobie niezdolnej do samodzielnej egzystencji {Art. 16. 1. Zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji} a więc spełniam warunki o 500 zł dla niepełnosprawnych bez konieczności ponownego stawania na komisji lekarskiej
Człowiek Myśl...
4 lata temu
To patrzcie ludzie jak rozłożycie nasze Państwo finansowo,znikniemy z Mapy Świata,a nasze tereny przyłączy bez wojny bogatsze Mocarstwo,a jakie,dowiemy si w tedy gdy będziemy mówić w nie swoim języku.
anusza
4 lata temu
Osoba samotna z renta z ZUS Z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji jak ja żyje za 1150zł z dodatkiem pielęgnacyjnym łącznie...po opłaceniu rachunków i wykupieniu leków podstawowych nie ma na opał,wieś akurat mieszkam, węgiel to 400zł miesięcznie zima..na opiekunke..te 500zł to na chleb dodatek..takie sa realia...szkoda że jak wybory to daja a moi sąsiedzi maja kilka fabryk dwoje dzieci 500 dostają lata już na zabawki..ja naprzeciwko gloduje i spie w 6stopniach zimą..albo kupie opał albo chleb...choroba od 28roku zycia moja niepełnosprawność i lata na operacje w kolejce biodra kolan..jakby było kryterium na dzieci to by się uzbierało wcześniej dla niepełnosprawnych..wielu jest samotnych chorych ..Warszawa co wie o wsi,tu nie ma rehabilitacji,tramwaju,tu lezysz latami w łózku zdany na to z ZUS, a i 8.50 brutto raz podwyzki mi dali renty w marcu pismem poleconym przyszło o podwyżce..a leki zabrali na ryczałt co były przy rzs np.Diprophos do blokad...czyli 70zł waloryzacja ten rok a leki 10razy tyle za ampułkę..pozdrawiam rząd
zniesmaczony
4 lata temu
I bardzo dobrze, marsz na komisję a koże się ile jest tych ''chorych''!
Jam
4 lata temu
Czarnym szamanom dają duże kwoty pieniędzy, a schorowanym ludziom idzie bardzo opornie. Co za ludzie!!!
...
Następna strona