Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

"500+" na każde dziecko. Terminy po zmianach. Minister rodziny zachęca do składania wniosków online

3
Podziel się:

W maju zapadła ostateczna decyzja o zmianach w programie "500+" - nowelizacja ustawy została podpisana przez prezydenta. Podpowiadamy, jakie będą terminy składania wniosków.

"500+" na każde dziecko. Terminy po zmianach w programie
"500+" na każde dziecko. Terminy po zmianach w programie (PAP)

"500+" na każde dziecko. Zmiany w świadczeniu

Zasadnicze zmiany w programie "500+" obejmują m.in. wypłatę świadczenia także na pierwsze dziecko, brak kryterium dochodowego oraz zmiany we wnioskowaniu.

- Zmiany, które przyjęła Rada Ministrów, to rezygnacja z kryterium dochodowego. Zarzut, że jest to program socjalny, przestaje mieć miejsce, nie będzie już testu dochodowego. Każde dziecko do ukończenia 18. roku życia dostanie to świadczenie ("500+" - przyp. red.). Programem objętych zostanie łącznie 6 mln 800 tys. dzieci - mówiła pod koniec kwietnia ówczesna minister rodziny Elżbieta Rafalska.

Zgodnie z zapowiedzią zmiany w programie "500+" ograniczą biurokrację. Zlikwidowany został obowiązek rozstrzygania o przyznaniu świadczenia w drodze decyzji administracyjnej na rzecz prostszego rozwiązania polegającego na wydawaniu jedynie samej informacji o tym fakcie m.in. drogą mailową.

Zobacz także: Zobacz: Pułapka "500+". "Jest ryzyko, że część kobiet po wychowaniu dziecka nie wróci do pracy"

Dodatkowo nowelizacja ustawy zapewnia ciągłość świadczenia w przypadku śmierci rodzica, na które świadczenie zostało przyznane. Pieniądze z programu "500+" otrzyma drugi z rodziców "z automatu". Do tej pory w powyższej sytuacji drugi z nich musiał złożyć "swój" wniosek ponownie.

"500+" na każde dziecko. Terminy składania wniosków

W połowie maja znowelizowaną ustawę w tej sprawie podpisał prezydent Andrzej Duda. Wnioski w programie "500+" będą przyjmowane od 1 lipca br. drogą elektroniczną, natomiast w formie papierowej od 1 sierpnia.

Dokumenty należy złożyć raz w roku, a świadczenie "500+" może być pobierane na dziecko aż do ukończenia przez nie 18. roku życia.

Do lipca wniosek o świadczenie rodzice musieli złożyć w miesiącu, w którym dziecko się urodziło. Jeśli się spóźnili, pieniądze za ten miesiąc przepadły. Nowelizacja ustawy sprawiła, że opiekunowie będą mieli trzy miesiące na zgłoszenie wniosku, bez ryzyka utraty świadczenia za pierwsze miesiące.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa zachęca rodziców, by nie czekali ze składaniem wniosków o "500+".

- Zależy nam, żeby rodzice nie zwlekali ze złożeniem wniosku w programie "Rodzina 500+" i żeby pieniądze trafiły do rodzin jak najszybciej. Jesteśmy państwem cyfrowym, nowoczesnym. Zachęcam do tego, żeby jak najwięcej osób złożyło te wnioski w sposób elektroniczny - stwierdziła minister. Dodając, że środki na realizację programu są zapewnione.

Znowelizowana ustawa o "500 plus" wejdzie w życie od 1 lipca. Od tego czasu wszyscy mogą składać wnioski internetowe. - Składają ci, którzy nie korzystali z programu na pierwsze dziecko oraz ci, którzy od 1 października wejdą w kolejny okres rozliczeniowy. Od sierpnia wnioski będzie można też składać w formie papierowej - tłumaczyła minister Rafalska.

Jeśli wniosek zostanie złożony w terminie, w październiku 3,3 mln opiekunów otrzyma świadczenie z wyrównaniem od lipca, a więc po 1500 zł. plus świadczenie za październik.

Jeśli wniosek nie zostanie złożony do 1 października pieniądze z wyrównania - 1500 zł - przepadną.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
Luiza
4 lata temu
szkoda, że nikt nie pamięta o rodzicach których dzieci skończyły 18 lat a dalej uczą się w szkołach ponadgimnazjalnych
BN
4 lata temu
tytuł to oszustwo tak karmi WP
Mamuśka
4 lata temu
Prosze pamiętać jesli mąż pracuje poza granicami kraju to taki wniosek sie nie należy w przypadku jesli tam pobiera zasiłek wychowawczy.