Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

500+ dla niepełnosprawnych najpóźniej od października. Jacek Sasin podaje termin

31
Podziel się:

We wrześniu, najpóźniej od października zacznie się wypłata dodatku w wysokości 500 zł dla osób niepełnosprawnych - zapowiedział w rozmowie z RMF FM wicepremier Jacek Sasin.

Sasin o 500+ dla niepełnosprawnych: "wypłaty ruszą po wakacjach"
Sasin o 500+ dla niepełnosprawnych: "wypłaty ruszą po wakacjach" (WP.PL)

Sasin przekonuje w RMF FM, że niemal gotowa jest ustawa w sprawie dodatku dla niepełnosprawnych i zagwarantowane jest finansowanie już na ten rok. Co wcześniej nie było takie oczywiste dla rządzących. Przypomnijmy, że tzw. 500+ dla dorosłych niepełnosprawnych ma być częściowo finansowane z podatku od sieci handlowych, który ponownie wejdzie w życie najszybciej od 1 stycznia 2020 r.

- Jest faktem, że Komitet Stały Rady Ministrów projekt ustawy przyjął. Ona w najbliższym czasie będzie procedowana przez rząd - stwierdził Sasin. Wstępne szacunki mówią o tym, że na pieniądze może liczyć ok. 450 tysięcy osób. Grupę pobierającą 500 złotych zawężono do niepełnosprawnych dorosłych, którzy są całkowicie niesamodzielni.

Wicepremier dopytywany o finansowanie programu, stwiedził, że środki zebrane z daniny solidarnościowej (podatek od osób zarabiających powyżej miliona złotych) pozwolą na wypłaty specjalnego dodatku dla niepełnosprawnych już po wakacjach. Pieniędzy z daniny miałoby wystarczyć na tegoroczne zapotrzebowanie.

- Chcielibyśmy, żeby ten program zadziałał od września, najpóźniej od października. Tutaj tych pieniędzy na ten rok wystarczy. W przyszłym roku to będzie pełny wymiar - podkreślił w rozmowie z RMF FM Jacek Sasin. Finansowanie 500+ dla niepełnosprawnych ma kosztować państwo 3 mld zł rocznie.

Zobacz także: Obejrzyj: 500+ dla niepełnosprawnych. Kluzik-Rostkowska atakuje PiS

Wypłaty dodatków w kwocie 500 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, zachęcony wygranym procesem przed Trybunałem Sprawiedliwości, który orzekł, że Polska może nałożyć podatek handlowy na sieci sklepów. To właśnie pieniądze z podatku handlowego oraz wpływy z daniny solidarnościowej mają zostać przetransferowane do osób z niepełnosprawnościami.

- Chcemy przeznaczyć te środki na comiesięczny, stały dodatek dla wszystkich tych osób, które mają orzeczenie o całkowitej niepełnosprawności, o niemożności prowadzenia jakiegokolwiek życia samodzielnie - mówił premier. - Będzie to najprawdopodobniej 500 zł miesięcznie dla tych osób powyżej 18. roku życia, bo to właśnie te osoby są dzisiaj pozbawione szeregu różnych dodatków w naszym systemie opieki nad osobami z niepełnosprawności - wyjaśniał.

Dotąd rządowe otoczenie twierdziło, że dodatku dla dorosłych niepełnosprawnych nie uda się uruchomić jeszcze w tym roku, ze względu właśnie na brak finansowania programu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(31)
ula
3 lata temu
Doczekalismy sie prawdziwego Polskiego rzadu brawo
Edward
3 lata temu
To co mnie najbardziej przeraża to moment w którym zacznie brakować pieniędzy na wszystko, a nie oszukujmy się zacznie. Kto wtedy zaspokoi powyciągane ręce po pieniądze. Ludzie którzy je mają będą je mieć zawsze bo człowiek wykształcony, zaradny wie, że nic się nie bierze z niczego. Gierek zadłużył kraj, ale coś po sobie zostawił. Co? A choćby wielką płytę. A teraz? Oj będzie bolało...
Pinio
3 lata temu
Kiedy Sekielscy przed wyborami do parlamentu UE emitują dokument o pedofilii w kościele, to jest celowy termin, bo najbardziej szkodzi partii rządzącej (swoją drogą, to ciekawe dlaczego tak pomyśleli? - uderz w stół...?). Jeśli ten lizus Sasin ogłasza, że we wrześniu, a najpóźniej październiku zacznie się wypłata dodatku w wysokości 500 zł dla osób niepełnosprawnych, to oczywiście termin jest przypadkowy. Za kogo oni nas mają?
ja
3 lata temu
czyli te 500zł nie dostaną oni, tylko ich opiekunowie...bo są całkowicie niesamodzielni...
ja
3 lata temu
a co z dodatkiem mieszkaniowym? bo nadal odejmuje się go od zasiłku stałego? właśnie niepełnosprawnym? którzy i tak ledwo wiążą koniec z końcem? Mają zaharowac się na śmierć, bo potrzeba im dodatkowo 200zł na podstawowe utrzymanie? osoby z emeryturą dostają więcej od osób schorowanych... Kiedy rząd to wyprostuje? Bo tylko obietnice od lat słychać?
...
Następna strona