Notowania

Hartwich o 500+ dla niepełnosprawnych: Musi zostać wpisane do renty socjalnej. Inaczej to upokorzenie

- Te 500 zł musi zostać wpisane do renty socjalnej, by były one gwarantowane i corocznie waloryzowane – powiedziała Iwona Hartwich zapytana na antenie Radia Zet o to, dlaczego protestuje przeciwko ustawie, która przewiduje świadczenie w kwocie 500 zł dla dorosłych niepełnosprawnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
23 maja ulicami Warszawy przeszli niepełnosprawni i ich opiekunowie (Fot: Jan Bielecki/East News)

Jej zdaniem upokarzającym dla osoby niepełnosprawnej – i jej opiekunów – jest coroczne składanie wniosków do MOPS o przyznanie świadczenia oraz życie w niepewności, czy w kolejnym roku urzędnicy wydadzą decyzję pozytywną co do wypłaty.

- To nie może być dodatek. Ta kwota musi zostać włożona do do renty socjalnej i wtedy będziemy mieć 930 zł plus te 500 zł. To ważne, bo niepełnosprawny nie może być upokarzany i corocznie składać dokument w MOPS. Pieniądze przyniesie listonosz lub będą wpłacone na konto – wyjaśniła Hartwich.

W trakcie rozmowy podała prowadzącej program Beacie Lubeckiej noszony przy sobie amulet.

- Proszę go dotknąć i wyobrazić sobie, że może się pani zamieć na tydzień z moim synem. Zamieniłaby się pani? – zapytała. Chwile później zaczęła płakać.

Beata Lubecka była gotowa zakończyć program, ale po krótkiej przerwie Hartwich była gotowa kontynuować rozmowę. Wróciła jeszcze na chwilę do amuletu.

- Czy Morawiecki, Rafalska albo Sasin chcieliby się zamienić na tydzień z moim synem? Nie rozumiem tego betonu, nie rozumiem, dlaczego. Tu chodzi o mentalność - powiedziała, odnosząc się do niewystarczającej, jej zdaniem, pomocy, jaką politycy okazuja niepełnosprawnym.

Asystent rozwiąże wiele problemów

Hartwich dodała, że minimum socjalne dla osoby niepełnosprawnej to ponad 4 tys. zł.

Obejrzyj: 500+ dla niepełnosprawnych. Kluzik-Rostkowska atakuje PiS

- I to jest realne. Nie chcemy tych pieniędzy, ale niech państwo zapewni asystenta, który kosztuje 2 tys. zł miesięcznie – zaproponowała.

Poproszona o skomentowanie wczorajszego protestu osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w Warszawie, powiedziała, że to był największy protest niepełnosprawnych w historii. Szacuje się, że uczestniczyło w nim 2 tys. osób.

Protestujący zgromadzili się na Krakowskim Przedmieściu przed Pałacem Prezydenckim. Protesty odbywają się także w innych miastach, między innymi w Katowicach pod Teatrem Śląskim.

- 500+ dla niepełnosprawnych to wyborcza obietnica, nie chcemy jałmużny, tylko wyższej renty - mówią opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych uczestniczący w proteście w Warszawie, cytowani przez Radio Zet.

Protest niepełnosprawnych i ich opiekunów w Warszawie, 23 maja
Protest niepełnosprawnych. Kuba Hartwich: wysokość renty to "barbarzyństwo"

Przed Pałacem Prezydenckim został odczytany list do Andrzeja Dudy. - Panie prezydencie, zaufaliśmy panu przed wyborami, ale zawiódł pan nasze zaufanie. Nie było pana stać na wywiązanie się z danych obietnic wobec środowiska wszystkich osób z niepełnosprawnościami - rozbrzmiało przez megafon.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: niepełnosprawni, iwona hartwich, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-06-2019

KamilMam 24 lata pracy nie pracuje od 28 lat mam umiarkowany stopień powinienem ze względu na choroby mieć znaczny mam 1023 zł renty od 28 lat jestem na … Czytaj całość

07-06-2019

RencistaNo ale ta pani może sobie życzyć! Czy praca w fundacji to nie praca? Czy bycie radnym to zabawa? Nie ma znaczenia stopień i tytuł do renty, ważna jest … Czytaj całość

20-06-2019

MatkaMartwich sama wygląda na niepełnosprawna umysłowo. Babo weź się za robotę a nie za jęczenie przed kamerami. Synuś nie taki niepełnosprawny skoro jest … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (6)