Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Nowa minister rodziny bierze się do pracy. Na początek 500+ dla niepełnosprawnych

30
Podziel się:

We wrześniu w życie ma wejść ustawa o dodatku dla osób niepełnosprawnych w kwocie 500 zł miesięcznie. Jednak nie oznacza to wypłat w tym właśnie miesiącu, pieniądze na ten cel są dopiero zbierane.

500+ dla niepełnosprawnych. Projekt się tworzy, ale nie wiadomo, kiedy będą wypłaty
500+ dla niepełnosprawnych. Projekt się tworzy, ale nie wiadomo, kiedy będą wypłaty (PAP, PAP/Jakub Kamiński)
bEISYwCt

Bożena Borys-Szopa, nowa minister rodziny, pracy i polityki społecznej zabiera się za dodatek dla dorosłych osób niepełnosprawnych. Jak zapewnia, ustawa ma być gotowa do końca czerwca, a wejść w życie ma już 1 września.

- Do końca czerwca projekt będzie opracowany i niewątpliwie w tym roku będzie uchwalony. Projekt jest w tej chwili pisany. On ma wejść w życie z dniem 1 września, jeśli się nie mylę. Jak będzie projekt zaakceptowany, po uzgodnieniach, to wszystkie szczegóły przekażemy - stwierdziła nowa minister rodziny na spotkaniu z mediami.

bEISYwCv

Nie oznacza to jednak, że strumień pieniędzy dla niepełnosprawnych zostanie otwarty już we wrześniu. Jak podaje RMF FM, mimo że projekt jest w zaawansowanej fazie, nadal nie ma na niego pieniędzy. Przy wielu kosztownych programach socjalnych, w 2019 r. dorzucenie kolejnych setek milionów złotych z budżetu może być niewykonalne. 500+ dla niepełnosprawnych ma być finansowane m.in. z tzw. daniny solidarnościowej, czyli podatku od najbogatszych.

- Polityka resortu jest nakreślona, nie przewidujemy żadnych rewolucji. Musimy zrealizować to, co zostało zapowiedziane. Przed nami sprawa dotycząca nowego 500 plus. Nie wiemy jeszcze dokładnie, jakiego kręgu ma to dotyczyć, jesteśmy na etapie rozeznawania tych osób, mamy to wstępnie policzone. Myślę, że jak już to ustalimy, to jest kwestia 2-3 tygodni i projekt trafi do Sejmu - powiedziała Borys-Szopa cytowana przez PAP.

Zobacz także: Obejrzyj: 500+ dla niepełnosprawnych. Kluzik-Rostkowska atakuje PiS

Jeśli nie ma pieniędzy na sfinansowanie wszystkich dorosłych niepełnosprawnych, można spodziewać się zawężenia programu. - Pan premier mówił, że ma to dotyczyć głównie niepełnosprawnych niesamodzielnych, niezdolnych do podejmowania żadnej pracy zawodowej. Tu są różne grupy - uściśliła minister rodziny.

bEISYwCB

Przypomnijmy, że wsparcie dla niepełnosprawnych obiecał w niedzielę premier Mateusz Morawiecki. - Pokazujemy kolejny etap realizacji naszego programu społecznego - powiedział premier. - Chcemy przeznaczyć pieniądze na comiesięczny stały dodatek dla wszystkich tych osób, które mają orzeczenie o całkowitej niepełnosprawności - wyjaśnił.

Z kolei ówczesna rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska uściśliła później w telewizji publicznej, że wsparcie ma trafić do ok. 500 tys. dorosłych niepełnosprawnych, a koszt państwa na ten program szacowany jest na 3 mld zł rocznie. - Planujemy sfinansować te świadczenia z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, tu roczne przychody szacujemy na około 1,7 mld zł, oraz z podatku od sprzedaży detalicznej, tutaj według prognoz wpływy od 1,5 do 1,7 mld zł rocznie - szacowała Joanna Kopcińska.

Bożena Borys-Szopa Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rządzi od wtroku. Zastąpiła Elżbietę Rafalską, która zasiądzie w Parlamencie Europejskim.

bEISYwCC

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEISYwCW
KOMENTARZE
(30)
niepełnospran...
2 lata temu
czy osoba, która ma orzeczenie dawnej II grupy inwalidzkiej i pobiera rentę uczniowską, z uwagi na niepełnosprawność, która nastąpiła przed 18 rokiem życia uznaje się jako osoba, która ma prawo do dzisiejszej renty socjalnej przyznawanej na podstawie tych samych przesłanek (niepełnosprawność następuje przed 18 rokiem życia lub 25 rokiem życia w trakcie nauki) i jest całkowicie niezdolna do pracy (dawna II grupa inwalidzka).
niepełnospran...
2 lata temu
czy osoba, która ma orzeczenie dawnej II grupy inwalidzkiej i pobiera rentę uczniowską, z uwagi na niepełnosprawność, która nastąpiła przed 18 rokiem życia uznaje się jako osoba, która ma prawo do dzisiejszej renty socjalnej przyznawanej na podstawie tych samych przesłanek (niepełnosprawność następuje przed 18 rokiem życia lub 25 rokiem życia w trakcie nauki) i jest całkowicie niezdolna do pracy (dawna II grupa inwalidzka).
Frania
2 lata temu
Jak to jest byłam na uroczystości siedziały panie piły bawiły się w butach na wysokich obcasach mają stopień znaczny obok siedziała młoda kobieta po chemiach ma tylko umiarkowany nie może dźwigać niema węzłów chłonnych w ręce nie stawia samochodu na kopercie bo nie dali a oniaja na wszystko taka jest sprawiedliwość takich mamy orzecznikow wstyd
bEISYwCX
Neftyda
2 lata temu
No dobra,ale jak będą ustalać kto jest niezdolny do samodzielnej egzystencji???Będą chodzić po domach,czy zafundują kolejne komisje??? Oni są pewni,że w październiku wygrają wybory i obniżą (czytaj:zabiorą)emerytury i renty MONowcom i będą pieniążki!!!!
Antoinette
2 lata temu
Kwestie polityki socjalnej i rozwiązań dla firm muszą zostać przynajmniej zaczęte. Piątka to dobry start do wieloletniego planu.
...
Następna strona