Notowania

Nowa minister rodziny bierze się do pracy. Na początek 500+ dla niepełnosprawnych

We wrześniu w życie ma wejść ustawa o dodatku dla osób niepełnosprawnych w kwocie 500 zł miesięcznie. Jednak nie oznacza to wypłat w tym właśnie miesiącu, pieniądze na ten cel są dopiero zbierane.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
500+ dla niepełnosprawnych. Projekt się tworzy, ale nie wiadomo, kiedy będą wypłaty (Fot: PAP/Jakub Kamiński)

Bożena Borys-Szopa, nowa minister rodziny, pracy i polityki społecznej zabiera się za dodatek dla dorosłych osób niepełnosprawnych. Jak zapewnia, ustawa ma być gotowa do końca czerwca, a wejść w życie ma już 1 września.

- Do końca czerwca projekt będzie opracowany i niewątpliwie w tym roku będzie uchwalony. Projekt jest w tej chwili pisany. On ma wejść w życie z dniem 1 września, jeśli się nie mylę. Jak będzie projekt zaakceptowany, po uzgodnieniach, to wszystkie szczegóły przekażemy - stwierdziła nowa minister rodziny na spotkaniu z mediami.

Nie oznacza to jednak, że strumień pieniędzy dla niepełnosprawnych zostanie otwarty już we wrześniu. Jak podaje RMF FM, mimo że projekt jest w zaawansowanej fazie, nadal nie ma na niego pieniędzy. Przy wielu kosztownych programach socjalnych, w 2019 r. dorzucenie kolejnych setek milionów złotych z budżetu może być niewykonalne. 500+ dla niepełnosprawnych ma być finansowane m.in. z tzw. daniny solidarnościowej, czyli podatku od najbogatszych.

- Polityka resortu jest nakreślona, nie przewidujemy żadnych rewolucji. Musimy zrealizować to, co zostało zapowiedziane. Przed nami sprawa dotycząca nowego 500 plus. Nie wiemy jeszcze dokładnie, jakiego kręgu ma to dotyczyć, jesteśmy na etapie rozeznawania tych osób, mamy to wstępnie policzone. Myślę, że jak już to ustalimy, to jest kwestia 2-3 tygodni i projekt trafi do Sejmu - powiedziała Borys-Szopa cytowana przez PAP.

Obejrzyj: 500+ dla niepełnosprawnych. Kluzik-Rostkowska atakuje PiS

Jeśli nie ma pieniędzy na sfinansowanie wszystkich dorosłych niepełnosprawnych, można spodziewać się zawężenia programu. - Pan premier mówił, że ma to dotyczyć głównie niepełnosprawnych niesamodzielnych, niezdolnych do podejmowania żadnej pracy zawodowej. Tu są różne grupy - uściśliła minister rodziny.

Przypomnijmy, że wsparcie dla niepełnosprawnych obiecał w niedzielę premier Mateusz Morawiecki. - Pokazujemy kolejny etap realizacji naszego programu społecznego - powiedział premier. - Chcemy przeznaczyć pieniądze na comiesięczny stały dodatek dla wszystkich tych osób, które mają orzeczenie o całkowitej niepełnosprawności - wyjaśnił.

Z kolei ówczesna rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska uściśliła później w telewizji publicznej, że wsparcie ma trafić do ok. 500 tys. dorosłych niepełnosprawnych, a koszt państwa na ten program szacowany jest na 3 mld zł rocznie. - Planujemy sfinansować te świadczenia z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, tu roczne przychody szacujemy na około 1,7 mld zł, oraz z podatku od sprzedaży detalicznej, tutaj według prognoz wpływy od 1,5 do 1,7 mld zł rocznie - szacowała Joanna Kopcińska.

Bożena Borys-Szopa Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rządzi od wtroku. Zastąpiła Elżbietę Rafalską, która zasiądzie w Parlamencie Europejskim.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-06-2019

wyrobnikCzy ci niepełnosprawni garną się do jakiejś pracy ? Jak tak, to należy im to umożliwić. I o tym z nimi rozmawiać. A nie tylko daj mi , bo jestem … Czytaj całość

06-06-2019

rene-74@o2,plPopieram,500+ dla wszystkich niepełnosprawnych ze stopniem znacznym,to wielkie wsparcie dla nich ,od lat są w grupie zapomnianych...

06-06-2019

SPRAWDZAMja jestem samotnym mezczyzna i tez chce godnie zyc ale ktos na te "godnie zyc" wszystkich wystawiajacym lapy musi zarobic. A w tym systemie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (30)