Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

500+ nie będzie waloryzowane. Rząd poszuka innego sposobu, by rodziło się więcej dzieci

26
Podziel się:

- W tym momencie nie będziemy waloryzować "pięćsetki" ani programu "Dobry Start" - przyznała w radiowej "Jedynce" minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Między wierszami przyznała, że jeden z głównych celów 500+, czyli zachęcenie Polaków do posiadania większej liczby dzieci, nie został zrealizowany.

500+ nie będzie waloryzowane
500+ nie będzie waloryzowane (EASTNEWS, MONKPRESS)

- Pracujemy nad polityką demograficzną, a konkretnie nad strategią demograficzną - mówiła we wtorek rano minister. - Aktualnie resort prowadzi badania, które pokażą, jakie są potrzeby, aby młodzi ludzie podejmowali decyzje, by rodziło się więcej dzieci w małżeństwie - wyjaśniła Marlena Maląg.

- W związku z tym powstanie strategia demograficzna. Planujemy, że zostanie ogłoszona w tym roku. I ona wyznaczy kierunki dalszego wsparcia, które powinno iść do rodzin - wyjaśniła minister.

Czy zamiast dawać pieniądze na pierwsze dziecko, nie lepiej dać - jak sugerują niektórzy - na przykład dwa razy więcej na trzecie i kolejne? - Są różne spojrzenia, natomiast zakładamy, że program 500+ na każde dziecko będzie funkcjonował i chcemy opracować solidną politykę demograficzną, która pokaże nam dalsze kierunki wsparcia - przekonywała Maląg.

Zobacz także: Obejrzyj też: Rodziny latami czekają na 500+. "Szukamy rozwiązań ustawowych"

Zapowiedzią stworzenia polityki demograficznej minister przyznała mimowolnie, że jeden z celów 500+ - czyli zachęcenie Polaków do posiadania większej liczby dzieci - się nie powiódł. W 2018 roku GUS odnotował spadek dzietności – po raz pierwszy od wprowadzenia programu "Rodzina 500+".

W 2018 roku urodziło się 388 tys. dzieci – to spadek o 14 tys. w porównaniu z 2017 roku. Rząd przekonuje, że gorszy wynik dzietności jest spowodowany malejącą liczbą kobiet w wieku rozrodczym. W sprawozdaniu wysłanym do Sejmu wytłumaczono, że w 2018 roku liczba kobiet w wieku 15-49 lat wyniosła ok 9 mln i jest mniejsza o ok. 65 tys. w porównaniu z 2017 roku.

"Rzeczpospolita" punktowała wówczas, że kobiet w tym przedziale wiekowym ubywało również w 2016 i 2017 roku, a jednak wtedy liczba urodzeń rosła.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(26)
yod
4 lata temu
To że rodzi się za mało dzieci to wina opozycji - tworzą niepewność tym że chcą usunąć program 500+. Poprzez niepewność nie ma więcej porodów. Po zbudowaniu niepewności opozycja zapewne oskarży ekipę rządzącą o nieskuteczność 500+. Jeśli dostaną władzę to program usuną a pieniądze ukradną
Mili
4 lata temu
Cel zrealizowany II kadencja wygrana w Sejmie i ta 50 % większość , ha ha
kosek
4 lata temu
Ja mogę zapładniać Polki w ramach wolontariatu. Ale jeśli klientów będzie dużo to za 4 średnie krajowe. to i tak taniej niż płacić te 500+
Ja
4 lata temu
Przyczyna braku dzieci jest prosta. Mężczyźni ich nie chcą mieć, z powodu nienormalnie wygórowanych wymagań podatkowych państwa i majątkowych partnerek.
Stachu
4 lata temu
W wieku rozrodczym 15 - 49. Czyli 15 latka musiałaby zajść w ciążę poniżej 15 roku życia !!!!! Przypominam seks z osobą poniżej 15 roku jest PRZESTĘPSTWEM
...
Następna strona