Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

500+ nie będzie waloryzowane. Rząd poszuka innego sposobu, by rodziło się więcej dzieci

- W tym momencie nie będziemy waloryzować "pięćsetki" ani programu "Dobry Start" - przyznała w radiowej "Jedynce" minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Między wierszami przyznała, że jeden z głównych celów 500+, czyli zachęcenie Polaków do posiadania większej liczby dzieci, nie został zrealizowany.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EASTNEWS)
500+ nie będzie waloryzowane (Fot: MONKPRESS)

- Pracujemy nad polityką demograficzną, a konkretnie nad strategią demograficzną - mówiła we wtorek rano minister. - Aktualnie resort prowadzi badania, które pokażą, jakie są potrzeby, aby młodzi ludzie podejmowali decyzje, by rodziło się więcej dzieci w małżeństwie - wyjaśniła Marlena Maląg.

- W związku z tym powstanie strategia demograficzna. Planujemy, że zostanie ogłoszona w tym roku. I ona wyznaczy kierunki dalszego wsparcia, które powinno iść do rodzin - wyjaśniła minister.

Czy zamiast dawać pieniądze na pierwsze dziecko, nie lepiej dać - jak sugerują niektórzy - na przykład dwa razy więcej na trzecie i kolejne? - Są różne spojrzenia, natomiast zakładamy, że program 500+ na każde dziecko będzie funkcjonował i chcemy opracować solidną politykę demograficzną, która pokaże nam dalsze kierunki wsparcia - przekonywała Maląg.

Obejrzyj też: Rodziny latami czekają na 500+. "Szukamy rozwiązań ustawowych"

Zapowiedzią stworzenia polityki demograficznej minister przyznała mimowolnie, że jeden z celów 500+ - czyli zachęcenie Polaków do posiadania większej liczby dzieci - się nie powiódł. W 2018 roku GUS odnotował spadek dzietności – po raz pierwszy od wprowadzenia programu "Rodzina 500+".

W 2018 roku urodziło się 388 tys. dzieci – to spadek o 14 tys. w porównaniu z 2017 roku. Rząd przekonuje, że gorszy wynik dzietności jest spowodowany malejącą liczbą kobiet w wieku rozrodczym. W sprawozdaniu wysłanym do Sejmu wytłumaczono, że w 2018 roku liczba kobiet w wieku 15-49 lat wyniosła ok 9 mln i jest mniejsza o ok. 65 tys. w porównaniu z 2017 roku.

"Rzeczpospolita" punktowała wówczas, że kobiet w tym przedziale wiekowym ubywało również w 2016 i 2017 roku, a jednak wtedy liczba urodzeń rosła.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-02-2020

BastaJestem za likwidacją 500+. Nic dobrego z tego nie wynikło! Koniec rozdawnictwa. Niech kredyty na dobre samochody spłacają z zarobionych pieniędzy a … Czytaj całość

25-02-2020

okulistaWyższa kwota wolna od podatku! Czy to tak trudno zrozumieć??? Ile jeszcze będziemy czekać na to rozwiązanie? Zadne plusy nic nie dadzą skoro podatki … Czytaj całość

25-02-2020

michNie dziwi mnie że coraz mniej ludzi decyduje się na dzieci. Opresyjne państwo, brak stabilności gospodarczej, niskie wynagrodzenia klasy średniej w … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (26)