Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

500+ nie będzie waloryzowane. Rząd poszuka innego sposobu, by rodziło się więcej dzieci

26
Podziel się

- W tym momencie nie będziemy waloryzować "pięćsetki" ani programu "Dobry Start" - przyznała w radiowej "Jedynce" minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Między wierszami przyznała, że jeden z głównych celów 500+, czyli zachęcenie Polaków do posiadania większej liczby dzieci, nie został zrealizowany.

500+ nie będzie waloryzowane
500+ nie będzie waloryzowane (EASTNEWS, MONKPRESS)
bDzvxRBx

- Pracujemy nad polityką demograficzną, a konkretnie nad strategią demograficzną - mówiła we wtorek rano minister. - Aktualnie resort prowadzi badania, które pokażą, jakie są potrzeby, aby młodzi ludzie podejmowali decyzje, by rodziło się więcej dzieci w małżeństwie - wyjaśniła Marlena Maląg.

- W związku z tym powstanie strategia demograficzna. Planujemy, że zostanie ogłoszona w tym roku. I ona wyznaczy kierunki dalszego wsparcia, które powinno iść do rodzin - wyjaśniła minister.

Czy zamiast dawać pieniądze na pierwsze dziecko, nie lepiej dać - jak sugerują niektórzy - na przykład dwa razy więcej na trzecie i kolejne? - Są różne spojrzenia, natomiast zakładamy, że program 500+ na każde dziecko będzie funkcjonował i chcemy opracować solidną politykę demograficzną, która pokaże nam dalsze kierunki wsparcia - przekonywała Maląg.

bDzvxRBz
Zobacz także: Obejrzyj też: Rodziny latami czekają na 500+. "Szukamy rozwiązań ustawowych"

Zapowiedzią stworzenia polityki demograficznej minister przyznała mimowolnie, że jeden z celów 500+ - czyli zachęcenie Polaków do posiadania większej liczby dzieci - się nie powiódł. W 2018 roku GUS odnotował spadek dzietności – po raz pierwszy od wprowadzenia programu "Rodzina 500+".

W 2018 roku urodziło się 388 tys. dzieci – to spadek o 14 tys. w porównaniu z 2017 roku. Rząd przekonuje, że gorszy wynik dzietności jest spowodowany malejącą liczbą kobiet w wieku rozrodczym. W sprawozdaniu wysłanym do Sejmu wytłumaczono, że w 2018 roku liczba kobiet w wieku 15-49 lat wyniosła ok 9 mln i jest mniejsza o ok. 65 tys. w porównaniu z 2017 roku.

bDzvxRBF

"Rzeczpospolita" punktowała wówczas, że kobiet w tym przedziale wiekowym ubywało również w 2016 i 2017 roku, a jednak wtedy liczba urodzeń rosła.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDzvxRCa
KOMENTARZE
(26)
okulista
11 miesięcy temu
Wyższa kwota wolna od podatku! Czy to tak trudno zrozumieć??? Ile jeszcze będziemy czekać na to rozwiązanie? Zadne plusy nic nie dadzą skoro podatki zżerają 60% miesięcznych dochdów młodych ludzi, którzy pracują.
Basta
11 miesięcy temu
Jestem za likwidacją 500+. Nic dobrego z tego nie wynikło! Koniec rozdawnictwa. Niech kredyty na dobre samochody spłacają z zarobionych pieniędzy a nie z naszych czyli podatników!
mich
11 miesięcy temu
Nie dziwi mnie że coraz mniej ludzi decyduje się na dzieci. Opresyjne państwo, brak stabilności gospodarczej, niskie wynagrodzenia klasy średniej w porównaniu do zachodu a ceny jak na zachodzie, niepewność zatrudnienia, opresyjność zus wobec kobiet prowadzących działalność gospodarczą i decydujących się na macierzyństwo... chyba wystarczy
bDzvxRCb
Ja
11 miesięcy temu
Przyczyna braku dzieci jest prosta. Mężczyźni ich nie chcą mieć, z powodu nienormalnie wygórowanych wymagań podatkowych państwa i majątkowych partnerek.
marian53
11 miesięcy temu
czy komuś z was bezmyślnie piszących te bzdury o waloryzacji 500+ przychodzi do głowy ,że na swoje dzieci trzeba samemu pracować a nie pasożytować na innych podatnikach !
...
Następna strona