Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"500 plus" na pierwsze dziecko. Zmiany w ustawie. Co w przypadku śmierci rodzica?

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Jedna z głównych zmian dotyczy wypłaty "500 plus" na pierwsze dziecko. Podpowiadamy, co stanie się ze świadczeniem w przypadku śmierci jednego z rodziców. Mówimy też o wyjątku dotyczącym "dorosłych dzieci".

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
"500 plus" na pierwsze dziecko. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

W czwartek prezydent Andrzej Duda złożył podpis pod nowelizacją ustawy dotyczącą rządowego programu skierowanego do rodzin. - Program "500 plus" zrewolucjonizował życie polskiego społeczeństwa. Jeśli spojrzymy na statystyki dot. ubóstwa, to zobaczymy, że spadło o 90 proc. To nie jest jałmużna, to jest udział państwa w wychowaniu dzieci, które są dobrem narodowym - powiedział prezydent.

Znowelizowana ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci wprowadza kilka istotnych zmian już od lipca 2019 roku. Ta najistotniejsza dotyczy wypłaty "500"plus" również na pierwsze dziecko. Do tej pory świadczenie wypłacane było dopiero na drugie i kolejne.

Zmiany w programie dotyczą również m.in. likwidacji progu dochodowego oraz ciągłość świadczenia w przypadku śmierci rodzica.

Zobacz: Pułapka "500 plus". "Jest ryzyko, że część kobiet po wychowaniu dziecka nie wróci do pracy"

"500 plus" na pierwsze dziecko. Zmiany we wnioskowaniu. Co w przypadku śmierci rodzica?

- Zmiany, które przyjęła Rada Ministrów, to rezygnacja z kryterium dochodowego. Zarzut, że jest to program socjalny, przestaje mieć miejsce, nie będzie już testu dochodowego. Każde dziecko do ukończenia 18. roku życia dostanie to świadczenie. Programem objętych zostanie łącznie 6 mln 800 tys. dzieci - mówiła w kwietniu minister rodziny Elżbieta Rafalska.

Jak podkreśla ministerstwo rodziny zmieniony program "500 plus", po podpisaniu przez prezydenta, wejdzie w życie od 1 lipca. Od tego terminu wszyscy mogą składać wnioski internetowe. - Składają ci, którzy nie korzystali z programu na pierwsze dziecko oraz ci, którzy od 1 października wejdą w kolejny okres rozliczeniowy. Od sierpnia wnioski będzie można też składać w formie papierowej - tłumaczyła Rafalska.

Istotnej zmianie ulegnie również wnioskowanie. Obecnie wniosek o "500 plus" rodzice muszą złożyć w miesiącu, w którym dziecko się urodziło. Jeśli się spóźnią, pieniądze za ten miesiąc przepadają. Zmiany sprawią, że opiekunowie będą mieli trzy miesiące na zgłoszenie wniosku, bez ryzyka utraty świadczenia za pierwsze miesiące.

Dodatkowo nowelizacja ustawy zapewnia ciągłość świadczenia w przypadku śmierci rodzica, na które świadczenie zostało przyznane. Pieniądze z programu "500 plus" otrzyma drugi z rodziców "z automatu". Do tej pory w powyższej sytuacji drugi z nich musiał złożyć "swój" wniosek ponownie.

"500 plus' dla dzieci umieszczonych w placówkach opiekuńczo-wychowawczych

Zmiany w programie "500 plus" obejmą również dzieci umieszczone w placówkach opiekuńczo-wychowawczych m.in. typu socjalizacyjnego, interwencyjnego oraz specjalistyczno-terapeutycznego.

Świadczenie to przyznaje się na wniosek dyrektora placówki. Jak zapewnia ministerstwo rodziny, w tym przypadku pieniądze z "500 plus" w szczególności powinno być przeznaczane na rozwój zainteresowań wychowanków, zwiększanie ich szans edukacyjnych oraz rozwojowych.

Podsumowując, wniosek o "500 plus" należy złożyć raz w roku. Świadczenie może być pobierane na dziecko aż do ukończenia przez nie 18. roku życia. Wyjątki stanowić mogą jedynie "dorosłe dzieci". Jeśli 16-latka urodzi i będzie pobierała pieniądze na swoje dziecko, automatycznie jej rodzic bądź opiekun przestanie mieć prawo do pobierania świadczenia na nią.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-05-2019

KnfGdyby w Polsce była zapewniona praca za normalne uczciwe wynagrodzenie porównywalne do innych krajów Europy to żadne 500 + nie potrzebne. Ale wyborców … Czytaj całość

17-05-2019

MaciejNie było 500 plus było źle jest 500 plus jest źle. Ludzie zdecydujecie się. Lepiej jak politycy by to przesiusiali. Czy rodziny dostaną. Przecież … Czytaj całość

16-05-2019

WerDla niepelnosprawnych nie bylo dla nauczycieli tez nie bylo a tu sie okazuje ze jednak sa tylko dostaja ci ktorych wodzu uzna ze sie opladza.

Rozwiń komentarze (61)