Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|

"500 plus". Zmiany w programie od 1 lipca m.in. we wnioskowaniu i kryterium dochodowym

0
Podziel się:

Znowelizowana ustawa o "500 plus" wprowadza kilka istotnych zmian. Od 1 lipca br. program obejmie każde dziecko. Zmianie ulegnie także wnioskowanie oraz kryteria dochodowe.

Zmiany w ustawie o "500 plus"
Zmiany w ustawie o "500 plus" (PAP)

Jak informowaliśmy w połowie maja, prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy dotyczącej rządowego programu "500 plus". Świadczenie zostanie rozszerzone i pieniądze będą wypłacane na każde dziecko, nie jak do tej pory dopiero na drugie i kolejne.

Zmiany w ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci obejmą m.in. likwidację progu dochodowego oraz zmianę zasad we wnioskowaniu.

- Zmiany, które przyjęła Rada Ministrów, to rezygnacja z kryterium dochodowego. Zarzut, że jest to program socjalny, przestaje mieć miejsce, nie będzie już testu dochodowego. Każde dziecko do ukończenia 18. roku życia dostanie to świadczenie. Programem objętych zostanie łącznie 6 mln 800 tys. dzieci - mówiła pod koniec kwietnia minister rodziny Elżbieta Rafalska.

Zobacz: 500+ a wydatki na jedzenie. "Gdy mamy więcej pieniędzy, szukamy żywności lepszej jakości"

Zmiany w "500 plus". Wnioskowanie oraz likwidacja kryterium dochodowego

Do tej pory wniosek o "500 plus" rodzice muszą złożyć w miesiącu, w którym dziecko się urodziło. Jeśli się spóźnią, pieniądze za ten miesiąc przepadają.

Zmiany sprawią, że opiekunowie będą mieli trzy miesiące na zgłoszenie wniosku, bez ryzyka utraty świadczenia za pierwsze miesiące.

Nowelizacja ustawy o "500 plus" wejdzie w życie od 1 lipca. Od tego terminu wszyscy mogą składać wnioski internetowe. - Składają ci, którzy nie korzystali z programu na pierwsze dziecko oraz ci, którzy od 1 października wejdą w kolejny okres rozliczeniowy. Od sierpnia wnioski będzie można też składać w formie papierowej - tłumaczyła minister Rafalska.

Zmiany w "500 plus". Ograniczenie biurokracji

Jak zapowiada resortu rodziny zmiany w programie "500+" ograniczą również biurokrację. Zlikwidowany zostanie obowiązek rozstrzygania o przyznaniu świadczenia w drodze decyzji administracyjnej na rzecz prostszego rozwiązania polegającego na wydawaniu jedynie samej informacji o tym fakcie.

Zamiast wydawać, podpisywać i doręczać decyzję administracyjną, gmina wyśle informację mailem.

- Proponowane rozwiązanie uprości postępowanie i przyspieszy wypłaty przyznanego świadczenia wychowawczego - zapowiada Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Wniosek o "500+" należy złożyć raz w roku. Świadczenie może być pobierane na dziecko aż do ukończenia przez nie 18 roku życia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)