Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

500+ po nowemu. ZUS rozpoczął już wypłatę świadczeń

12
Podziel się:

Od początku roku wnioski o przyznanie świadczenia można składać tylko drogą elektroniczną. Zmieniła się również instytucja, która wypłaca pieniądze. Niespełna miesiąc od przeniesienia programu 500 plus, to ZUS wypłaca środki. - Robimy wszystko, aby te pieniądze trafiły do rodziców jak najszybciej - poinformowała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska.

500+ po nowemu. ZUS rozpoczął już wypłatę świadczeń
Miesiąc od przeniesienia programu 500 plus to ZUS wypłaca środki. (Getty Images, Jaap Arriens, NurPhoto)

- Z naszych statystyk wynika, że niektóre osoby specjalnie czekały na możliwość złożenia wniosku do ZUS o świadczenie wychowawcze. Wiemy, że są rodzice, którzy dopełnili formalności kilka minut po północy, czyli w Nowy Rok – powiedziała prezes ZUS.

Zobacz także: Andrzej Duda spotka się z Przemysławem Czarnkiem. Znamy szczegóły

Zwróciła uwagę, że możliwość złożenia wniosków drogą elektroniczną to - przede wszystkim - ogromna wygoda dla rodziców, bo sami decydują, kiedy to zrobić. - Dzięki elektronizacji mogą starać się o środki z programu także w weekendy, kiedy tradycyjne odwiedzanie urzędów jest niemożliwe – wskazała.

Znaczne usprawnienie

Jak podkreśliła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, udostępnienie tylko elektronicznych kanałów do składania wniosków i przeniesienie obsługi programu "Rodzina 500 plus" – całego procesu przyjmowania wniosków, przyznawania i wypłaty świadczenia wychowawczego – do ZUS, to znaczne usprawnienie.

"Tak naprawdę już w poprzednich latach zdecydowana większość rodziców składała wnioski online. To znacznie szybsze i wygodniejsze rozwiązanie. Wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom rodziców. Od 1 stycznia br. wnioski o przyznanie świadczenia można składać tylko drogą elektroniczną. Każdy, kto będzie miał problem ze złożeniem wniosku, może zgłosić się po pomoc do ZUS" – powiedziała Maląg.

Rodzinny kapitał

Jak dodała, sam proces składania wniosków oraz istota programu pozostają niezmienne, więc rodzice mogą być spokojni. - Pragnę także przypomnieć, że ZUS odpowiada także za obsługę rodzinnego kapitału opiekuńczego. Wnioski o świadczenie można składać od 1 stycznia br., kiedy rozwiązanie to weszło w życie – wskazała minister Marlena Maląg.

Zgodnie z przepisami rodzice, którym urodziło się dziecko, mają trzy miesiące na złożenie wniosku o środki z programu "Rodzina 500 plus". Jeżeli zrobią to w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin, otrzymają świadczenie z wyrównaniem. Np. rodzice, którym urodziło się dziecko w grudniu, mogą złożyć wniosek o świadczenie do ZUS od 1 stycznia 2022 roku i otrzymają środki z wyrównaniem od narodzin dziecka.

Rodzice, którzy już pobierają środki z programu 500 plus nie muszą się spieszyć ze złożeniem wniosku do ZUS. Jeżeli chcą otrzymywać środki w kolejnym okresie świadczeniowym – od 1 czerwca 2022 roku do 31 maja 2023 roku - mogą złożyć taki wniosek do ZUS od 1 lutego. Wcześniej nie będzie takiej możliwości.

Natomiast rodzic, który składa wniosek na nowo narodzone dziecko w lutym 2022 r. może złożyć od razu dwa wnioski na dwa okresy świadczeniowe: ten trwający do 31 maja 2022 r. i na okres trwający od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r.

Wnioski o przyznanie 500 plus od 1 stycznia 2022 r. można przesyłać tylko drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowość elektroniczną i portal Empatia. Środki z programu będą wypłacane tylko bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(12)
ursa
2 lata temu
Nie dostanie ode mnie poparcia nikt kto nie zadeklaruje w pierwszej kolejności likwidacji 500 plus.
Pracujący
2 lata temu
Rodzina jest ważna. Tylko dlaczego mam płacić na cudzą rodzinę, to nie rozumiem!!!
Ala
2 lata temu
Kindergeld jest w kraju którego PKB w 2021 wyniosło 5 bilionów euro. W Polsce PKB w 2021 roku wyniosło 500 miliardów więc 10 razy mnie. Porównując nie możesz się porównywać do kraju z taką różnicą w zamożności, oni mają nie raz czy dwa tylko 10 razy większe PKB. Możesz porównywać Polskę do innego kraju z taki samym albo chociaż podobnym PKB i teraz pokaż mi inny kraj w którym 1/10 PKB idzie na jeden program socjalny a to nie jedyny socjal na ten moment w Polsce. Zainteresuj się jakie zasady ekonomiczne Niemczy miały przy 500 miliardowym PKB, wówczas w Niemczech panowały dzikie zasady ekonomiczne, nie było żadnego socjalu i każdy musiał zapierdzielać od rana do nocy. Niemczy zaczęły się socjalizować dopiero powyżej 3 bilionów PKB, powtarzam dopiero zaczęły a socjal taki jak dzisiaj w Niemczech zaczął się rysować dopiero powyżej 4 bilionów PKB.
podatnik
2 lata temu
Jestem przeciwna tej daninie. Ludzie muszą na nią pracować choć odchowali już swoje dzieci. Z naszych podatków wypłacają i tym, którzy nigdy nie opracowali i nie będą pracować...
dren
2 lata temu
500 plus program zalegalizowanej przez państwo kradzieży, dokonywanej na części obywateli, żeby dogodzić grupie wybranej tylko po to, żeby kupić za ukradzione pieniądze głosy wyborcze. Każdy kto to popiera, popiera rozkład tego państwa.