Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KRJ
|

500+. Startuje nowy okres świadczeniowy w programie. Musisz złożyć wniosek

9
Podziel się:

Na złożenie wniosku wszyscy rodzice mają czas do końca czerwca. Tylko jego dostarczenie gwarantuje, że świadczenie zostanie wypłacone z wyrównaniem.

500+. Startuje nowy okres świadczeniowy w programie. Musisz złożyć wniosek
1 czerwca rozpoczął się nowy okres świadczeniowy w programie "Rodzina 500 plus", który potrwa do 31 maja 2022 r. (money.pl, Rafał Parczewski)

Rodzice w 2021 r. muszą złożyć wnioski o 500+ na nowy okres świadczeniowy. Wszystko dlatego, że prawo do świadczenia będzie ustalane na nowo na okres od 1 czerwca tego roku do 31 maja następnego roku kalendarzowego.

1 lutego ruszył nabór wniosków drogą elektroniczną - za pośrednictwem portalu Empatia, przez bankowość elektroniczną lub przez portal PUE ZUS. Z kolei złożenie wniosku drogą tradycyjną – za pośrednictwem poczty lub osobiście w urzędzie – jest możliwe od 1 kwietnia.

Zobacz także: Maseczki w pomieszczeniach. Jak długo będziemy musieli je nosić?

Aktualnie uprawnionych do świadczenia jest 6,6 mln dzieci. Z danych MRiPS wynika, że zdecydowana większość rodziców złożyła już wnioski. Ponad 3 mln 380 tys. wniosków złożono za pośrednictwem kanałów elektronicznych. W kwietniu, kolejne ponad 562 tys. wniosków złożono w gminach w formie papierowej.

Należy pamiętać, że tylko złożenie wniosku do końca czerwca gwarantuje, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca. Aby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego, konieczne było złożenie wniosku na nowy okres świadczeniowy do końca kwietnia br.

Świadczenie "500 plus" przysługuje od narodzin dziecka aż do ukończenia przez nie 18. roku życia. Prawo do niego mają zarówno dzieci przebywające w rodzinach, jak i w pieczy zastępczej.

W Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej trwają prace nad nowelizacją ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, która reguluje funkcjonowanie programu "Rodzina 500 plus". Resort chce, by składanie wniosków odbywało się wyłącznie w formie elektronicznej. Planowane jest także odejście od corocznych naborów i wypłacanie świadczeń jedynie w formie bezgotówkowej.

Ponadto - według propozycji - świadczenia mają być wypłacane przez ZUS, a nie przez samorządy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(9)
Sebazpis
rok temu
A kiedy rusza "Więzienie +" dla pisowców?
Hoha
rok temu
Rozdają na lewo i prawo.Brak słów.
Marta
rok temu
Zlikwidować to rozpasane rozdawnictwo, 500+, 300+, emerytury dla nigdy niepracujących mamusiek. PiS doprowadził rozdawnictwo do granic absurdu. Nieroby i dziecioroby zgarniają miesięcznie taką kasę, o jakiej niejeden pracujący i emeryt może tylko pomarzyć. Z ilości posiadanych dzieci zrobili sobie źródło utrzymania i śmieją się nam, pracującym idiotom w twarz. Każdy może mieć tyle dzieci, ile ma ochotę, ale to obowiązkiem rodziców jest te dzieci utrzymywać. Jeżeli kogoś nie stać, nie ma warunków i pracy, to niech się nie rozmnaża bez opamiętania. Teraz z rodziców kilkorga ZDROWYCH dzieci robi się męczenników. Jeżeli ktoś ma dwie zdrowe ręce, to nie widzę powodu, dla którego miałabym oddawać mu coś, co swoimi rękami wypracowałam.
Gość
rok temu
Pomagać i owszem ale nie dawać pieniędzy do ręki bo to rodzi patologię nie chce się ludziom pracować a balowac jest za co
Ona i On
rok temu
Nie potrzebuję tej jałmużny. Dzieci i tak mieć nie będziemy, bo nie chcemy i wolno nam ich nie mieć. Zarabiamy, wydajemy tylko na siebie. W domu spokój, cisza,zero kłopotów. Zarobki mamy duże. Na szklankę wody na starość odkładamy pieniądze, bo jak wiadomo- one najlepiej ją podają.